wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Onet informuje o obostrzeniach. Mają być utrzymane jeszcze dwa tygodnie

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Rok w rok majówka jest wielkim świętem społecznym i wiąże się ze spotkaniami z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. W tym roku jednak możliwe, że ponownie zmuszeni będziemy obejść ją w nieco inny sposób. Rząd ma ponoć nie planować poluź

  • Pojawiły się wstępne wiadomości na temat decyzji podjętej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

  • Szef MZ ma jutro zarekomendować na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedłużenie obowiązujących obecnie obostrzeń na kolejne dwa tygodnie, zatem również na majówkę

  • Możliwe, iż właśnie jutro Polacy poznają oficjalną decyzje rządzących

Niestety informacje na temat majówkowych planów rządzących nie ucieszą Polaków. Nieoficjalne informacje mówią o tym, że już jutro dowiemy się o kolejnym przedłużeniu surowych restrykcji.

Według wiadomości, które obiegły media, minister zdrowia Adam Niedzielski jutro o 10 przekaże Rządowemu Zespołu Zarządzania Kryzysowego zalecenia obejmujące również okres majówki. Przewidywania na temat tego, jak spędzimy ten czas, nie jest optymistyczny.

Koronawirus: obostrzenia utrzymane na czas majówki?

Onet podaje, iż w najbliższych dniach, nawet jutro, ogłoszone zostanie utrzymanie obecnego lockdownu na kolejne dwa tygodnie, a więc na okres obejmujący również majówkę. W pierwszy majowy weekend obowiązywać zatem może nadal zakaz organizacji imprez z większą ilością gości niż 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego.

Związane ma to być ze zmianą, jaką wprowadza resort przy szacunkach na temat sytuacji pandemicznej w kraju. Obecnie zamiast ilości nowych zakażeń, głównymi danymi, na których skupiać ma się resort Adama Niedzielskiego, są informacje o zajętości łóżek oraz oczywiście śmiertelność.

To właśnie te aspekty sprawić mają, że majówka najprawdopodobniej po raz kolejny upłynie w wyjątkowo kameralnym gronie. Bez szans na weekendowe wyjazdy, czy huczne spotkania z przyjaciółmi.

Luzowanie obecnych obostrzeń, szczególnie na czas majówki, w ogóle ma być niebrane pod uwagę. Nie jest to pocieszenie dla wielu osób, które miały nadzieję, że restrykcje zostaną, chociaż nieco poluzowane, tak by umożliwić korzystanie z ogródków lokali gastronomicznych, czy wyjazdy turystyczne.

Na ten moment dane nie pozwalają na zbyt wiele optymizmu

Chociaż liczba wykrywanych w laboratoriach przypadków koronawirusa spada, to eksperci zwraca uwagę, iż obecnie największe niebezpieczeństwo stanowić ma utrzymująca się na wysokim poziomie liczba zgonów. Tylko dziś we wtorek 13 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zmarło 644 osób.

W sprawie majówki oraz ewentualnego luzowania bądź podtrzymywania obostrzeń Onet wskazuje, iż kluczowe ma być również to, ile tzw. łóżek covidowych zostaje zajętych. Z wiadomości, które do publicznej wiedzy podał dziś resort Adama Niedzielskiego, wynika, że z 45 726 łóżek zajętych jest obecnie 34 619, czyli ponad 70 proc.

Jakie obostrzenia będą towarzyszyć nam w czasie majówki?

Jeśli doniesienia Onetu się potwierdzą, to majówka nie będzie należała do tych wyczekiwanych. Przedłużenie obostrzeń na kolejne dwa tygodnie jest równoznaczne z dalszym zakazem organizowania imprez oraz spotkań, gdzie uczestniczyć będzie więcej niż 5 osób niemieszkających ze sobą w jednym domu, czy mieszkaniu. 

Do tego nie będzie można odwiedzić kina, teatru, czy wziąć udział nawet w kameralnym i małym koncercie na świeżym powietrzu. Należy zapomnieć również o majówkowym weselu w gronie rodziny, czy przyjaciół. Żadne przyjęcia okolicznościowe nie mogą zostać zorganizowane i wszystko wskazuje na to, iż majówka upłynie pod znakiem obostrzeń.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet / Twitter.com @MZ_GOV_PL / gov.pl

Podobne artykuły

Polska

Robisz zakupy przez internet? Sprawdź, które sklepy oferują zniżki dla klientów!

Czytaj więcej >

Polska

Brak pieniędzy na spłatę raty kredytu hipotecznego – co robić?

Czytaj więcej >

Polska

Z jaką odzieżą można świetnie połączyć golfy męskie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk obchodzi urodziny

Polska

Tadeusz Rydzyk obchodzi dziś 76. urodziny

Czytaj więcej >
Pomimo złej pogody w sobotę na Krupówkach pojawiły się tłumy turystów.

Polska

Wymowne zdjęcia z Krupówek i Sopotu. Turyści już są na miejscu

Czytaj więcej >
Skandal w policji

Polska

Wyszła na jaw wielka afera w policji. Oskarżenia są porażające

Czytaj więcej >