wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W końcu dobre wieści. Niedzielski mówi, jak będą wyglądały wakacje

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Według zapowiedzi Adama Niedzielskiego w okolicach wakacji możemy spodziewać się powrotu do normalnego funkcjonowania. – Nowy rok szkolny od września powinien rozpocząć się normalnie – prognozuje minister zdrowia.

W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" szef Ministerstwa Zdrowia nawiązał do obecnej sytuacji epidemicznej i zdradził, jak według przewidywań resortu mogą wyglądać najbliższe miesiące. Według zapowiedzi obostrzenia mogą zostać trwale poluzowane najbliższego lata.

Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania – przekazał Adam Niedzielski. – Nowy rok szkolny od września powinien rozpocząć się normalnie, na co liczą nie tylko dzieci i rodzice, ale także minister zdrowia.

Adam Niedzielski: Powrót do czasów sprzed pandemii nie jest możliwy

Według zapewnień szefa resortu możliwość pojawienia się czwartej fali musi być brana pod uwagę, jednak dzięki wypracowanej odporności oraz trwającym szczepieniom jej przebieg nie powinien przypominać sytuacji z drugiej czy trzeciej fali epidemii.

Adam Niedzielski posłużył się przy tym dość zręczną metaforą. – Wojna trwa, ale jesteśmy już po lądowaniu w Normandii – mówił w rozmowie z tygodnikiem.

W opinii ministra zdrowia wprowadzony przez rządzących lockdown zapobiegł całkowitemu załamaniu systemu ochrony zdrowia, jednak kolejne restrykcje są coraz mniej skuteczne w związku z ich nieprzestrzeganiem przez część społeczeństwa.

Szef MZ zauważył kolejno, że skuteczniejsze mogą okazać się inne rozwiązania, jak choćby zwiększenie ilości łóżek czy rozwój przemysłu szczepionkowego, który pozwoliłby na uniknięciu uzależnienia od zagranicznych licencji.

Choć Niedzielski wyraził nadzieję, że niedługo zagrożenie związane z koronawirusem znacznie spadnie, zaznaczył, iż społeczeństwo powinno przyzwyczaić się do regularności przyjmowania szczepionek. Wspominając ewentualne nadejście kolejnych kryzysów, minister zdrowia zwrócił uwagę na nowe mutacje wirusa.

Zdaniem szefa resortu zdrowia mutacje są na tyle zaawansowane, że w praktyce powinniśmy mówić o walce z nowymi chorobami. Niedzielski zaznaczył, że kolejne wersje wirusa mogą być odporne na szczepionki, wykazywać się zwiększoną śmiertelnością i w efekcie wymknąć się spod kontroli.

Wobec powyższego powrót do czasów sprzed pandemii ma okazać się niemożliwy, zaznaczył rozmówca tygodnika.

Minister zdrowia wymienił przy tym wzrost świadomości dotyczącej zagrożeń. Ocenił, że w przypadku pojawienia się doniesień o nowym wirusie reakcja byłaby szybsza i znacznie bardziej stanowcza.

undefined

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Sieci

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >