Rząd chce zmian w zasadach izolowania się osób zakażonych koronawirusem
Rząd wprowadza zmiany w zasadach izolacji. Potrwa krócej?
Ministerstwo Zdrowia po konsultacjach z Radą Medyczną zdecydowało się na zmianę w przepisach dotyczących izolacji i kwarantanny. Wprowadzone zasady mają zmienić czas pozostawania w odcięciu od świata. Jak wcześniej, zależeć to będzie od stanu zdrowia pacjentów.
Rząd chce wprowadzić zasadę, która pozwoli na zakończenie izolacji m.in. po 24 godzinach od zauważenia braku gorączki oraz bez przyjmowanych leków, których zadaniem było tę gorączkę zbić. Ma być to również powiązane z tzw. „poprawą klimatyczną”.
Ważne jest jednak, że zakończenie izolacji nie może być szybsze niż 10 dni po wystąpieniu objawów w przypadku pacjentów, u których objawy kliniczne występowały.
Wcześniej zakończenie izolacji mogło nastąpić po 3 dniach od zauważenia braku gorączki oraz nie szybciej niż po 13 dniach od wystąpienia pierwszych objawów. Ta zasada ma się zmienić wraz z kolejnymi przepisami.
Po konsultacji prawniczej redakcja WTV uzyskała informację, że zmienić ma się całe brzmienie fragmentu z Dziennika Ustaw. To oznacza, że osoby, które przeszły koronawirusa będą mogły wcześniej zakończyć obowiązkowy czas kwarantanny.
Koronawirus powoli ustępuje pola
Podobnie jak w zeszłym roku, pandemia zwalnia ponownie ze względu na kończący się sezon grypowy i ocieplenie. To oznacza, że liczba zakażeń będzie najpewniej w najbliższych tygodniach maleć.
Liczba zakażonych wyniosła dziś 7283 osoby. Coraz mniej wykonuje się również testów ze względu na mniejszą liczbę zgłoszeń.
Rośnie również liczba zaszczepionych. Według dzisiejszych danych doszło kolejnych 38 525 zaszczepionych osób. Liczby te będą jednak powoli spadały - z badań opinii wynika, że jedynie ok. 55% Polaków na pewno będzie chciało się zaszczepić.
To sprawia, że nowe zasady dotyczące izolacji mają uzasadnienie, również ze względu na zwiększającą się odporność przeciw koronawirusowi.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
źródło: [onet.pl]