wtv.pl > Polityka > Nieoficjalne: są informacje dotyczące zniesienia obostrzeń. Część Polski może niedługo mieć łagodniejsze restrykcje
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:18

Nieoficjalne: są informacje dotyczące zniesienia obostrzeń. Część Polski może niedługo mieć łagodniejsze restrykcje

Już niedługo zniesione zostaną obostrzenia?
(zdjęcie wykadrowane) Jakub Kaminski/East News
  • Nieoficjalne informacje portalu money.pl mówią o tym, że rządzący mają rozważać znoszenie obostrzeń

  • Jedynie wstępne ustalenia na temat powrotu dzieci klas I-III szkoły podstawowej mają być ogólnopolskie

  • Wszystko wskazuje na to, że reszta restrykcji znoszona będzie w oparciu o regionalne dane dotyczące nowych zakażeń koronawirusem

  • Możliwe, iż niedługo rządzący ogłoszą możliwość wznowienia pracy niektórych galerii handlowych oraz część sektora usług, czyli salonów kosmetycznych i fryzjerskich

  • Na ten moment w najlepszej sytuacji znajduje się woj. podlaskie. Poza tym regionem poniżej progu wskazanego przez rządzących znajduje się jeszcze 5 innych województw

Ostatnio rządzący zdecydowali się na przedłużenie obostrzeń dla całego kraju. Teraz nieoficjalne informacje mówią o tym, że niektóre regiony już niedługo będą mogły cieszyć się nieco łagodniejszymi restrykcjami.

Na ten moment nieoficjalne informacje podawane przez portal money.pl mówią o tym, że Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki rozpatrują różne scenariusze związane z luzowaniem obostrzeń. Pewne jest, że w pierwszej kolejności priorytetem jest powrót dzieci do szkół.

Koronawirus w Polsce: rząd będzie znosił część obostrzeń?

Nauka zdalna klas I-III w szkołach podstawowych: to właśnie to zniknąć ma z listy obostrzeń najszybciej. Uczniowie w całej Polsce już niedługo wrócić mogą do szkoły w trybie stacjonarnym.

Dodatkowo nieoficjalne informacje mówią o tym, że inne obostrzenia zdejmowane będą w sposób regionalny. Na ten moment w najlepszej sytuacji związanej z najmniejszą liczbą zakażeń znajduje się woj. podlaskie.

Rządzący mają rozważać stopniowe odmrażanie gospodarki. Możliwe, iż już niedługo w niektórych regionach, tych gdzie liczba nowych przypadków zachorowań będzie najmniejsza, mieszkańcy ponownie będą mogli korzystać z galerii handlowych. Wiązać ma się to z faktem, iż obostrzenia przestaną ograniczać również niektóre gałęzie branży usługowej, jak m.in. fryzjerów czy kosmetyczki.

Szkoły są priorytetem rządzących 

W planach rządzących to właśnie częściowy powrót szkół do pracy stacjonarnej ma być głównym priorytetem. Medialne doniesienia mówią o tym, że akurat to obostrzenie ma być zdejmowane w skali ogólnokrajowej, a nie jak reszta: regionalnie. Mają to jednak być dopiero wstępne ustalenia resortu edukacji, Ministerstwa Zdrowia oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Od dziś do normalnie pracy wróciły już przedszkola oraz żłobki. Ostatnie tygodnie również one były otwarte jedynie dla rodziców, którzy wykonują pracę ważną z punktu widzenia walki z pandemią. Nauka zdalna przez większość, jak nie wszystkich, ekspertów i pedagogów, określana jest jako coś, czego w edukacji — szczególnie najmłodszych — powinno być mało, a najlepiej w ogóle.

Możliwe, iż premier Mateusz Morawiecki mimo sytuacji epidemiologicznej w kraju zdecyduje się na ponowny powrót dzieci do szkół, tak by ograniczyć ewentualne problemy z nauką wynikłe z braku ich obecności w ławach szkolnych. Nie ulega wątpliwości, iż eksperci doradzający rządzącym podkreślają wagę zniesienia tego obostrzenia.

Reszta restrykcji nie będzie najprawdopodobniej zdejmowana w skali ogólnopolskiej. Wiadomo, że Adam Niedzielski opowiadać ma się za ponowną regionalizacją obostrzeń. Gdzie właściciele biznesów mogą oczekiwać zielonego światła na wznowienie swojej działalności?

Kiedy normalną pracę wznowią galerie handlowe?

Obecnie restrykcje obowiązują do 25 kwietnia. Jedynie obostrzenia zabraniające działalności hotelom przedłużone zostały do 3 maja. Wszystko wskazuje na to, że rządzący w tym tygodniu potwierdzą lub zaprzeczą nieoficjalnym informacjom pojawiającym się w mediach. Zazwyczaj konferencja na temat kwestii obostrzeń organizowana była w połowie tygodnia. Możliwe zatem, że w środę dowiemy się, jak wyglądać będzie nasze życie przez najbliższe dwa tygodnie.

Kwestie gospodarcze mają znajdować się nad drugim planie w kwestii kolejności luzowania obostrzeń. Dodatkowo w tym przypadku zdejmowanie restrykcji niemal na pewno miałoby charakter regionalny. Zatem nie wszystkie galerie handlowe mogłyby wrócić do pracy. Nieoficjalne informacje mówią, iż wraz z galeriami do regularnej pracy wracać ma część sektora usług, m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie.

Jakie województwa mogą spodziewać się złagodzenia obostrzeń?

Bezsprzecznym liderem klasyfikacji regionów, gdzie rządzący łagodzić będą restrykcje, jest wspomniane wcześniej woj. podlaskie. To właśnie tam do soboty wskaźnik zakażeń na każde 100 tys. mieszkańców wynosił zaledwie 29, więc sporo poniżej progu przyjętego przez rządzących między innymi w momencie zamykania woj. warmińsko-mazurskiego. 

Money.pl podaje, iż na ten moment poniżej progu znajduje się aż sześć regionów w kraju. Są to jeszcze: woj. warmińsko-mazurskie, podkarpackie, lubelskie oraz lubuskie i pomorskie. Dwa ostatnie województwa są jednak nowe w tej stawce, gdyż ich wskaźniki zakażeń na 100 tys. mieszkańców dopiero niedawno spadły poniżej zakładanego progu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Money.pl

Powiązane