wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ujawniono polecenia, jakie otrzymać miała polska policja

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W sieci krążą polecenia, jakie otrzymać miała policja w związku z kontrolami wesel. To nie jedyna akcja rozpoczęta przez służbę i nie ulega wątpliwości, że najbliższy okres będzie dla funkcjonariuszy bardzo aktywny. Wesela, których obecnie zgodnie

  • Niektórzy funkcjonariusze policji mieli otrzymać wytyczne co do działań w przypadku przerywania nielegalnie zorganizowanych wesel

  • Policja ma nie tylko tworzyć obowiązkowe w takim przypadku notatki, ale również „rozpędzać ludzi”

  • Do 18 kwietnia obowiązuje całkowity zakaz organizacji imprez, w tym wesel

Od ponad roku osoby planujący wesele borykają się ze sporymi problemami. Spora część planowanych latami imprez celebrujących związanie się węzłem małżeńskim nie mogła się odbyć lub odbyła się w wyjątkowo okrojonym gronie.

Teraz media obiegła wiadomość, że policja ma w planach dokładniejsze sprawdzenie, czy wesela faktycznie się nie odbywają. Funkcjonariusze mieli otrzymać jasne polecenia.

Policja będzie sprawdzać doniesienia o weselach?

Zgodnie z decyzją rządzących obecne obostrzenia mające ograniczyć III falę pandemii koronawirusa zabraniają organizacji wesel. Przepisy na ten moment obowiązują do 18 kwietnia, jednak nie jest wiadome, czy osoby planujące ślub będą mogły legalnie spotkać się chociaż z rodziną i najbliższymi na weselu w późniejszym terminie.

Okazuje się, że policja zależności od regionu zupełnie inaczej podchodzi do kwestii prowadzonych czynności po wykryciu, iż wesele mimo zakazów się odbywa. Jeden z policjantów, którego personalia oraz miejsce pracy zostały zmienione, w rozmowie z o2 przekazał, iż w przypadku, gdy stwierdzone zostanie, że impreza odbywa się mimo jasnych przepisów zabraniających jej organizacji, policjant spisuje zarówno organizatora wydarzenia, jak i gości biorących w nich udział oraz właściciela lokalu, gdzie je zorganizowano.

Po wykonaniu tych działań notatki kierowane mają być do prokuratury. Informacja o weselu trafia również do sanepidu. Policjant w rozmowie z dziennikarzami podkreśla, iż goście mają być „rozpędzani do domów”.

Ponoć polecenie, iż funkcjonariusze mają odwiedzać miejsca, gdzie organizowane są wesela i dosłownie przeganiać z nich ludzi, zostały wydane w różnych punktach w kraju. Nie jest to jednak odgórne zarządzenie Polskiej Policji.

Wielkopolska: organizatorzy wesela w Malanowie wiedzieli, że policja przeprowadzi kontrolę 

O akcji wielkopolskiej policji związanej z kontrolą imprezy, która nie miała prawa się odbyć, pisaliśmy już wczoraj. Dziś natomiast służby zdecydowały się na przekazanie kolejnych szczegółów dotyczących działań podjętych w związku z przerwanym weselem.

Zgodnie z informacjami funkcjonariusze obecni na miejscu wylegitymowali 81 osób, jednak nie wszyscy postanowili podporządkować się poleceniu zakończeniu wesela i udania się do domów. - Dzisiaj będziemy wykonywać dalsze czynności. Z uwagi na art. 165 kk, czyli możliwości sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, jest to zagrożone karą pozbawienia wolności do lat ośmiu - przekazał asp. sztab. Mateusz Latuszewski z policji w Turku.

Na ten moment służby zajmujące się tą sprawą chcą ustalić, kto był organizatorem wesela. Największe zdziwienie budzi jednak fakt, iż policja utrzymuje, że kontrola była wcześniej zapowiedziana. Ponoć do lokalnej komendy wiadomość o tym, że planowane jest wesele, dotarła kilka dni wcześniej. - Skontaktowaliśmy się z organizatorem, uprzedziliśmy go o możliwości kontroli, konsekwencjach prawnych i o tym, że organizacja zgromadzenia będzie nielegalna - dodawał asp. sztab. Mateusz Latuszewski.

Od poniedziałku policja przeprowadza szereg kontroli

Nie w całej Polsce policja skupiać będzie się na wykrywaniu nielegalnie organizowanych wesel. Służby już od dziś mają bowiem baczniej przyglądać się m.in. restauracjom, czy siłowniom. Również w przypadku siłowni, tak jak i wesel z nakazem „rozpędzania ludzi”, policja miała otrzymać jasne wytyczne co do podejmowanych działań.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: o2 / gov.pl

Podobne artykuły

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >

Polska

Lubuskie. 3-latka pogryziona przez amstaffa, pokaleczona trafiła do szpitala

Czytaj więcej >