Dr Grzesiowski w ostrych słowach ocenia działania rządu w związku z przeciwdziałaniem pandemii. screen „Onet Opinie”
Źródło: screen „Onet Opinie”
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 8 Kwietnia 2021

Dr Grzesiowski: W tej fali doszło do opóźnienia reakcji w postaci ograniczenia mobilności

To nie pierwszy raz, gdy dr Grzesiowski nie komplementuje decyzji rządu w związku z przedsięwzięciami mającymi ograniczyć stan epidemii w kraju. Również w przypadku niedawnych postanowień ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej nie mógł w superlatywach odpowiedzieć na dziennikarskie pytania. Wskazał, iż decyzja na temat lockdownu była opóźniona. Podkreślił, iż inne kraje zdecydowanie szybciej ograniczały mobilność swoich krajów, co odzwierciedlenie ma w obecnych danych na temat zachorowań oraz zgonów.

W czasie rozmowy z Andrzejem Gajcym dr Grzesiowski postanowił po raz kolejny krytycznie wypowiedzieć się na temat pandemicznych decyzji podejmowanych przez rządzących. Niestety gabinet Mateusza Morawieckiego nie zawsze może liczyć na przychylność lekarza.

Epidemiolog dr Grzesiowski nie ukrywa, iż nie chce pozostać dyplomatycznym komentatorem obecnej sytuacji w kraju. Jego stwierdzenia już nie raz boleśnie punktowały niedociągnięcia rządu.

Tym razem jednak dr Grzesiowski postanowił poruszyć kwestię, która dla wielu może być tematem do sporu. Ogłoszenie lockdownu w Polsce było szeroko krytykowane, jednak zdaniem eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej mógł on zostać ogłoszony zbyt późno.

Dr Grzesiowski wprost mówi o tym, że lockdown powinien zostać wprowadzony wcześniej

W rozmowie z Andrzejem Gajcym dr Grzesiowski stwierdził, iż polski rząd zbyt późno ograniczył mobilność swoich obywateli. Epidemiolog w czasie wizyty w programie „Onet Opinie” przekazał, że jeśli lockdown trochę obowiązuje, „a trochę nie, to mamy taką sytuację, że część ludzi się nie izoluje, a część ludzi się zakaża”. Zdaniem dra Grzesiowskiego sprawia to, że lockdown zwyczajnie rozciąga się w czasie.

Skandaliczny tweet pojawił się na pasku TVP InfoSkandaliczny tweet pojawił się na pasku TVP InfoCzytaj dalej

Ekspert szeroko komentuje sytuację epidemiologiczną w Polsce i często brutalnie punktuje niedociągnięcia gabinetu Mateusza Morawieckiego, w tym przede wszystkim ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W ostatnim wywiadzie jasno stwierdził, że rządzący w przypadku III fali koronawirusa spóźnili się ze swoją reakcją.

Wskazał, że sąsiednie kraje zdecydowanie szybciej zdecydowały się na wprowadzenie restrykcyjnych zasad dotyczących ograniczenia swobody przemieszczania się. W Polsce w lutym natomiast korzystano z chwilowego spadku zakażeń i luzowano obostrzenia, m.in. zezwalano na korzystanie ze stoków narciarskich.

Powinno to wyglądać zupełnie inaczej

Niestety w opinii epidemiologa lockdown, na jaki nie po raz pierwszy zdecydowała się władza, powinien być „wprowadzany precyzyjnie, szybko i powinien to być głęboki lockdown, żeby mógł obowiązywać krócej”. Niestety dr Grzesiowski punktuje, iż w Polsce tego zabrakło.

Jeszcze kilka dni wcześniej lekarz na swoim Twitterze punktował, iż pandemia powinna zacząć być traktowana jako zagrożenie narodowe. Był to kolejny przytyk w stronę rządzących, którzy zdaniem epidemiologa nie stają na wysokości zadania w związku z prowadzeniem działań mających ograniczyć skutki epidemii koronawirusa w Polsce.

Dziś padł rekord zgonów w związku z COVID-19

Przypomnijmy, że tylko dziś Ministerstwo Zdrowia zaraportowało o ponad 27 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Dodatkowo w związku z COVID-19 zmarło aż 954 pacjentów. Jest to rekord dobowych zgonów od czasu początku epidemii w kraju.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet / Twitter.com @grzesiowski_p @MZ_GOV_PL