W Polsce wykryto pierwszy przypadek brytyjskiej odmiany koronawirusaRzecznik GIS-u twierdzi, że objawy nie powinny różnić się od dotychczasowychJan Bondar uspokaja, że szczepionki poradzą sobie z nowym wariantem wirusaPierwszy przypadek brytyjskiej odmiany koronawirusa w naszym kraju odkryto w Małopolsce.
Przedstawiciel rządu Zjednoczonej Prawicy odniósł się do rewelacji, według których część ograniczeń może zostać zniesionych już od 1 lutegoJarosław Gowin przyznał, że jest zwolennikiem formuły, która pozwoliłaby na stopniowe odmrażanie gospodarkiZdaniem wicepremiera jako pierwsze do działania powrócić mogą galerie handloweJarosław Gowin gościł w programie „Tłit” Wirtualnej Polski. W trakcie rozmowy z prowadzącym zapewnił, że konsultacje w sprawie poluzowania wprowadzonych wobec epidemii koronawirusa restrykcji cały czas trwają.Lider koalicjanta PiS przekazał, że pora na ogłoszenie decyzji przyjdzie na początku przyszłego tygodnia. – Prosimy na razie o uzbrojenie się w cierpliwość – apelował.Zdaniem Gowina wysyłanie nie do końca potwierdzonych sygnałów byłoby nie w porządku wobec przedsiębiorców.
Nadszedł ten dzień, kiedy po wielotygodniowych analizach, szacowaniu ryzyka, weryfikacji kilkunastu opinii prawnych… otwieramy branżę fitness - bez względu na decyzję rządu w kwestii dalszych obostrzeń, czytamy w opublikowanym w tym tygodniu komunikacie Polskiej Federacji Fitness, zrzeszającej sportowe obiekty w całym kraju.Przedstawiciele branży powiedzieli tym samym „dość” zamrożeniu trwającemu niemal nieprzerwanie od marca ubiegłego roku. Właściciele sprawiają sprawę jasno: otworzymy działalność albo upadniemy.Na zapowiedź przedsiębiorców szybko zareagowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Przedstawicielka rządu pogroziła palcem, wskazując, że otwarcie działalności mimo zakazu doprowadzi do utraty programów pomocowych.– Będą oni wyłączeni z pomocy publicznej, czyli z możliwości wsparcia z Tarczy Branżowej i Tarczy Finansowej PFR 2.0. Chcemy, aby pieniądze te trafiały bezpośrednio do tych przedsiębiorstw, które są odpowiedzialne i działają zgodnie z prawem – mówiła, cytowana przez Money.pl.
W piątkowy wieczór rządzący opublikowali nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych zachowań w czasie epidemiiNowe przepisy wprowadzają istotne zmiany w Narodowym Programie SzczepieńNajistotniejszym zapisem jest jednak zwolnienie z obowiązku kwarantanny osoby przekraczające granicę naszego krajuOpublikowana w Dzienniku Ustaw nowela dotyczy ustanowienia ograniczeń, zakazów oraz nakazów wraz z wystąpieniem stanu epidemii. Zmiana przepisów precyzuje zapowiadaną przez rząd zmianę w kolejności przyjmowania szczepionek, ustaloną uprzednio w Narodowym Programie Szczepień, wskazuje tvn24.pl.Za sprawą zmian w pierwszym etapie programu udział będą mogły wziąć również osoby poniżej 60. roku życia, które zmagają się jednak z chorobami przewlekłymi.
We wczorajszej rozmowie z Wirtualną Polską Jarosław Gowin przekazał, że decyzje w sprawie odmrażania gospodarki będą podejmowane w dwutygodniowych interwałach. Wicepremier zaznaczył, że począwszy od 1 lutego, część obostrzeń może zostać zniesiona.Nieoficjalnie wskazał przy tym, że najprawdopodobniej ponownie uruchomione zostaną sklepy wielkopowierzchniowe. Wiele wskazuje zatem na to, że gastronomia, hotelarstwo oraz branża fitness pozostaną zamknięte.
"Z głębokim smutkiem Ora Media ogłasza śmierć naszego współzałożyciela, gospodarza programów i przyjaciela Larry'ego Kinga, który zmarł dziś rano w wieku 87 lat w Centrum Medycznym Cedars-Sinai w Los Angeles" - poinformowali, cytowani przez Polsat News, współpracownicy Larry-ego Kinga. pic.twitter.com/x0Hl0X6vqU— Larry King (@kingsthings) January 23, 2021
10-dniowa kwarantanna po powrocie zza granicy transportem publicznym nie jest już obowiązkowa, pod pewnymi warunkamiPowracający musi przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusaTesty należy wykonać na 48 godzin przed planowanym powrotem do krajuChcecie wybrać się w zagraniczną podróż, ale nie macie czasu na kwarantannę po powrocie do kraju? Teraz będzie można jej uniknąć.
W Niemczech planowane jest wprowadzenie zakazu rozmów w transporcie publicznymPodobne obostrzenia obowiązują dziś w niektórych miejscach w HiszpaniiWielu ekspertów przekonuje jednak, że w transporcie publicznym nie dochodzi do aż tak wielu zakażeń, jak mogłoby to się wydawaćZakaz mówienia w autobusie? Wkrótce w Niemczech może okazać się to możliwe!
Od 22 stycznia otwarta jest rejestracja na szczepienia dla osób po 70. roku życiaW poniedziałek rozpoczęły się szczepienia grupy 1.Na tym etapie może się zaczepić blisko 4,6 mln seniorówMożliwa jest w pełni zdalna rejestracja na szczepieniePo trwających od 28 grudnia szczepieniach grupy 0 - obejmującej głównie medycznych i niemedycznych pracowników szpitali węzłowych oraz domów i ośrodków pomocy społecznej - w poniedziałek, 25 stycznia, rozpoczynają się w Polsce szczepienia populacyjne.Pierwszeństwo na tym etapie szczepień mają seniorzy, co znalazło odzwierciedlenie także w harmonogramie rejestracji na szczepienia. Od 15 stycznia rejestrować mogły się na nie osoby po 80. roku życia, a od 22 stycznia - seniorzy, którzy skończyli 70 lat. Jak podaje Interia, szczepienia tej tak zwanej grupy 1 odbywać się będą w ponad 5 tysiącach placówek w całej Polsce. Do szczepień na tym etapie uprawnionych jest niemal 4,6 mln seniorów - w tym ponad 1,75 mln osób po 80. roku życia i ponad 2,8 mln osób w wieku od 70 do 79 lat. Szczepienia nie są jednak obowiązkowe, trudno więc na dzień dzisiejszy powiedzieć, jaka część uprawnionych do tego seniorów zaszczepi po 25 stycznia. Jak wskazuje Interia, ostateczny odsetek zaszczepionych seniorów zależeć będzie od powodzenia edukacyjnych i promocyjnych akcji zachęcających do szczepień.Tymczasem przedstawiciele rządu podkreślają, że możliwości służby zdrowia w zakresie szczepień ograniczane są przez podaż szczepionek. Zgodnie z planami do końca pierwszego kwartału roku 2021 ma zostać zaszczepionych 3,1 mln Polaków.Jednak zdaniem szefa KPRM Michała Dworczyka udałoby się w tym czasie zaszczepić kilkakrotnie więcej osób, gdyby nie ograniczone ilościowo dostawy szczepionek. - System, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, brakuje nam wyłącznie szczepionek - mówił w niedzielę przywoływany przez Interię minister Dworczyk.
W poniedziałek firma ogłosiła, że szczepionka jest skuteczna przeciwko nowym wariantom koronawirusa, które pojawiły się w Wielkiej Brytanii i RPANiewykluczone jednak, że szczepionka osiągnie niższą skuteczność wobec wariantu odkrytego w Afryce PołudniowejMimo to Moderna zapewnia, że wytwarzane przeciwciała „pozostają powyżej poziomów, od których oczekuje się, że będą zapewniać ochronę”11 marca 2020 roku epidemia koronawirusa została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za pandemię. Z wolna zbliżamy się zatem do granicy 12 miesięcy, w trakcie których rządy państw z całego świata usiłują wygrać walkę z COVID-19.Niewykluczone, że zmagania utrudnią odkryte m.in. w Wielkiej Brytanii czy Republice Południowej Afryki nowe warianty wirusa.
W DPS w Ostrowinie zmarł 73-letni pensjonariusz ze znaczną niepełnosprawnością umysłowąProkuratura bada sprawę śmierci mężczyzny i zleciła sekcję jego zwłok w celu ustalenia bezpośredniej przyczyny zgonuDzień przed zgonem 73-latek przyjął szczepionkę na COVID-19 i jeszcze tego samego dnia, jego stan zdrowia zaczął się pogarszaćPoinformowano, że dzień po przyjęciu szczepionki na COVID-19 zmarł 73-letni pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie niedaleko Oleśnicy. Sprawę zbada teraz prokuratura.W związku z wątpliwościami i niejasnościami oraz potencjalnymi pytaniami w związku z przyjęciem przez zmarłego szczepionki na COVID-19 śledczy pracujący nad tą sprawą zlecili sekcję zwłok. Ma ona pomóc wyjaśnić ewentualne niejasności śmierci 73-latka.
Zdaniem prof. Włodzimierza Guta, spadek zakażeń w ostatnich dniach nie musi być miarodajnySpecjalista przestrzega przed nagłym luzowaniem obostrzeńWirusolog zapewnia, że wiele zależy od zdrowego rozsądku PolakówIlość przypadków zakażenia koronawirusem zmniejszyła się w ostatnich dniach. Czy to znak, że czas już rezygnować z obostrzeń?
"Widzowie tęsknią za dużym ekranem" - dowiadujemy się z biura prasowego sieci kin Helios.
„Właśnie dyskutujemy na ten temat”. Tym zdaniem możemy podsumować stanowisko prof. Andrzeja Horbana w sprawie poluzowania obostrzeń wobec spadającej liczby zakażeń. Na efekt dyskusji przedsiębiorcy czekają od marca ubiegłego roku, z krótką przerwą na swoistą wakacyjną odwilż.Rząd testuje cierpliwość przedstawicieli najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki, raz po raz powtarzając, że do sprawy trzeba podejść ostrożnie. – Myślę, że dokładnie to samo w tym momencie należy powiedzieć: jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, w końcu demolujący w zasadzie życie społeczne może wziąć w łeb – mówił doradca Mateusza Morawieckiego na antenie RMF FM.
Steven Brandenburg, farmaceuta szpitalny z Grafton w stanie Wisconsin w USA odpowiada przed sądem za zniszczenie setek preparatów szczepiennychPodczas rozprawy zeznał, że na nocnych zmianach pod koniec grudnia celowo wyjmował na kilka godzin szczepionki z lodówki. Potem zostały one podane pacjentomFarmaceuta od dawna był znany w swoim środowisku jako przeciwnik szczepień i zwolennik teorii spiskowychGrozi mu 10 lat więzienia za narażenie zdrowia i życia zaszczepionych feralnymi dawkamiSprawa wydaje się tym bardziej dramatyczna, że szczepionek brakuje na całym świecie.
Restauratorzy będą musieli przetrwać jeszcze dłużej? Wielu już się buntuje.
Onet dotarł do nieoficjalnych informacji, wg których od 1 lutego otwarte mają zostać galerie handloweNieczynne pozostają wciąż lokale gastronomiczne i hoteleNauka stacjonarna dla uczniów klas IV-VIII powróci być może już w połowie lutegoObostrzenia mogą zostać poluzowane, ale na powrót do dawnej rzeczywistości przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.
Od 28 stycznia Warszawa wypuściła w trasę linię 902 dla seniorów, którzy chcą dojechać na szczepienieKombatanci i osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na specjalny transportDziś zakupiono także specjalną karetkę dla noworodków 28 stycznia Rafał Trzaskowski zainicjował ważne zmiany dla emerytów, należących do grupy 1. Dojazd na szczepienia będzie o wiele prostszy. Wszystko dzięki specjalnej linii komunikacji miejskiej, warszawskim taksówkom i pomocy wolontariuszy.
Piotr Fronczewski zmaga się z dolegliwościami zdrowotnymiAktor miał przejść operację na biodroPrzełożył termin, z powodu wybuchu pandemii koronawirusaBędąc w grupie ryzyka, Piotr Fronczewski obawia się, że mógłby zachorować na Covid-19.
Lech Wałęsa zaszczepił się na koronawirusaPrezydent relacjonował cały proces na FacebookuTeraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla oczekiwać będzie na drugą dawkę szczepionkiCały proces Lech Wałęsa relacjonował w swoich mediach społecznościowych.
Wciąż nie ma ostatecznej decyzji dot. hoteli, ale niektóre doniesienia sugerują już, że swoje podwoje dla klientów otworzą niedługo również inne mniejsze obiekty sportowe.
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada protest zbiorowy wobec polskiego rząduPolityk zachęca poszkodowanych przedsiębiorców, by dołączyli do inicjatywyPrezes PSL daje rządowi tydzień czasu na ponowne uruchomienie gospodarkiDo dołączenia do pozwu zbiorowego Władysław Kosiniak-Kamysz zachęca wszystkich przedsiębiorców, których biznesy ucierpiały w wyniku lockdownu.
Rada Medyczna wskazała, że nauczyciele-seniorzy nie powinni być szczepieni preparatem firmy AstraZenecaDla pracowników oświaty powyżej 60. roku życia należy przygotować dawki, wyprodukowane przez Pfizera i BioNtechRekomendacja może przyśpieszyć proces redystrybucji szczepień. Następne w kolejce do zabiegu są służby munduroweZespół składa się z 16 ekspertów w dziedzinie medycyny i wirusologii. Instytucja jest usytuowana przy Prezesie Rady Ministrów, co oznacza, że profesorowie przygotowują analizy i ekspertyzy dla premiera. Celem działań jest prowadzenie sprawnej polityki zdrowotnej tak, by jak najszybciej zakończyć kryzys epidemiczny w kraju. Naukowcy w najnowszej opinii wskazali, jak powinny wyglądać szczepienia dla nauczycieli powyżej 60. roku życia. Przewodniczącym Rady jest profesor Andrzej Horban, jeden z głównych doradców premiera Mateusza Morawieckiego.
Kongres Polskiego Biznesu stworzył stronę zapytajsanepid.plProjekt ma być odpowiedzią na „prześladowanie” przedsiębiorców ze strony sanepiduStrona generuje losowy wniosek do sanepidu i dostarcza bazę kontaktów, gdzie należy przesłać stworzony dokumentPrzed pandemią niewiele osób wiedziało, czym w godzinach pracy zajmuje się sanepid. Większość ludzi utożsamiała go z miejscem, gdzie można dowiedzieć się, czy zebrany przez nas grzyb jest trujący, czy nie.Wszystko zmieniło się w momencie, gdy koronawirus zupełnie zmienił naszą rzeczywistość, a przedsiębiorcy zapewne nie spodziewali się, iż trafią z sanepidem na wyjątkowo brutala ścieżkę wojny. Po masowych kontrolach i mandatach przedsiębiorcy postanowili wykorzystać przychylne dla nich prawo i ogłosili, że nie poddadzą się tak łatwo.
Od 24 października w Polsce obowiązuje czerwona strefa. Wraz z upływem czasu zakazy i nakazy stały się jednolite dla wszystkich województw i powiatów. Pod koniec stycznia Adam Niedzielski zapowiedział rozpatrzenie każdego scenariusza. - Oczywiście my rozważamy wszystkie te scenariusze, włącznie ze scenariuszem uruchamiania (poszczególnych branż - przyp. red.) w poszczególnych regionach, tych, które charakteryzują się lepszym poziomem zakażeń - komentował podczas konferencji prasowej.
Obostrzenia wprowadzone wobec epidemii koronawirusa nadszarpnęły skuteczność szkolnej edukacji. O licznych problemach wynikających z nauki zdalnej niejednokrotnie mówili nie tylko nauczyciele, ale i sami uczniowie.Negatywnych skutków zamknięcia placówek oświatowych jest jednak mnogość. W ubogich krajach dzieci chodzą bowiem do szkoły nie tylko po naukę, ale również po jedzenie, zwraca uwagę internetowy serwis Polsat News.
Trwa swoista przepychanka między rządem a władzami lokalnymi w sprawie karania przedsiębiorców, którzy otworzyli działalność mimo obowiązujących restrykcjiNiezwykle drobiazgowe kontrole lokali zapowiadali uprzednio przedstawiciele MSWiAPolicja wnioskuje m.in. o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Owe wnioski odrzucają jednak samorządyMiniony tydzień upłynął pod znakiem wzmożonych kontroli lokali gastronomicznych, których właściciele postanowili ponownie otworzyć swą działalność wbrew trwającym restrykcjom. Według zapowiedzi rządu przedsiębiorców odwiedzają nie tylko policja czy służby sanitarne, ale również strażacy czy kominiarze, wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna”.MSWiA zapowiadało, że wobec stwierdzenia łamania zakazów policja będzie wnioskowała m.in. o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Decyzja w sprawie należy jednak do samorządów. Tu trafiamy na źródło konfliktu.– To będzie swego rodzaju test na dobrą wolę, zwłaszcza ze strony dużych miast. Szybko się okaże, czy w walce z pandemią prezydenci miast stoją ramię w ramię z rządem, czy nie – argumentował jeden z polityków PiS, cytowany przez dziennik.
Otwarcie działalności części gałęzi gospodarki przeprowadzone będzie w trybie warunkowymBranże mogą zostać ponownie zamknięte już 26 lutego, jeśli dzienna liczba zakażeń będzie utrzymywać się na poziomie 6-7 tysięcyOdmrażanie gospodarki rozpoczęło się od handlu. Przypomnijmy, że wraz z początkiem lutego rząd zdecydował o ponownym uruchomieniu działalności wszystkich sklepów w galeriach handlowych, przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.Stwierdzenie stabilizacji wzrostu zakażeń na koronawirusa zaowocowała zapowiedzią otwarcia kolejnych gałęzi gospodarki. Od 12 lutego otwarte zostaną hotele, kina, baseny i stoki narciarskie. Wszystko w ramach swoistego testu.