wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jednak będzie inna kolejność szczepień i zwolnienia z kwarantanny. Późnym wieczorem wprowadzono kluczowe zmiany

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rząd wprowadził zmiany w Narodowym Programie Szczepień. W piątek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia dotyczącego ograniczeń epidemicznych. Według nowych przepisów polscy sportowcy zostaną zwolnieni z ko

  • W piątkowy wieczór rządzący opublikowali nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych zachowań w czasie epidemii

  • Nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany w Narodowym Programie Szczepień

  • Najistotniejszym zapisem jest jednak zwolnienie z obowiązku kwarantanny osoby przekraczające granicę naszego kraju

Opublikowana w Dzienniku Ustaw nowela dotyczy ustanowienia ograniczeń, zakazów oraz nakazów wraz z wystąpieniem stanu epidemii. Zmiana przepisów precyzuje zapowiadaną przez rząd zmianę w kolejności przyjmowania szczepionek, ustaloną uprzednio w Narodowym Programie Szczepień, wskazuje tvn24.pl.

Za sprawą zmian w pierwszym etapie programu udział będą mogły wziąć również osoby poniżej 60. roku życia, które zmagają się jednak z chorobami przewlekłymi.

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień

Serwis zaznacza, że według nowych przepisów do wspomnianego etapu włączono osoby urodzono po 1961 roku, u których stwierdzono stany zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem.

Mowa o osobach dializowanych, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej, a także po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów.

Zmiany w rozporządzeniu precyzują ponadto, że z pierwszego etapu szczepień skorzystać mogą też pacjenci hospicjów domowych i placówek zapewniających osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym bądź będącym w podeszłym wieku całodobową opiekę, zaznacza internetowy serwis telewizji TVN24.

Za sprawą nowelizacji poszerzona została ponadto grupa pracowników pedagogicznych, którzy są uprawnieni do wcześniejszego przyjęcia dawki. Do wspomnianej grupy dopisano osoby pracujące w regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.

Za najistotniejszą zmianę uznaje się jednak zwolnienie z obowiązku poddania się kwarantannie osoby przekraczające granicę naszego kraju, o ile otrzymały negatywny wynik testu na obecność wirusa. Zapis jest skierowany przede wszystkim do sportowców.

Sportowcy bez kwarantanny

Nowelizacja umożliwi członkom kadry narodowej zachowanie ciągłości procesu szkolenia dzięki możliwości wzięcia udziału w zawodach zagranicznych bez jednoczesnej konieczności odbycia kwarantanny. Zmiana ma pomóc sportowcom przygotowującym się do Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 oraz XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020.

Nowy przepisy mają pomóc też zawodnikom młodzieżowym, umożliwiając właściwy przebieg współzawodnictwa sportowego, jak również ułatwić pracę sędziom dzięki ułatwieniu wcześniejszego przybycia na zawody oraz wypoczęcia po ich zakończeniu.

Jak zaznacza tvn24.pl, nowelizacja wyłączyła z zakazu prowadzenia usług hotelarskich pobyty dziennikarzy, którzy prowadzą działalność zawodową. Rozporządzenie wchodzi w życie już dzisiaj.

źródło: tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Biedronka sprzedaje wodę smakową z benzoesanem sodu. Na etykiecie zapewnia o korzystnym efekcie dla zdrowia

  • Znamy dokładne powiązania między Tadeuszem Rydzykiem a Ministerstwem Kultury. Setki tysięcy złotych z naszych podatków

  • Zmarł dziennikarz Radia Nowy Świat. Przegrał walkę z koronawirusem

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Kraków. Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką

Czytaj więcej >