Śledczy zbadają czy szczepionka na COVID-19 wpłynęła na zgon pacjenta DPS. (zdj.il.) Jakub Kaminski/East NewsŹródło: (zdj.il.) Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 25 Stycznia 2021

Mężczyzna zmarł dzień po szczepieniu. Będzie sekcja zwłok zlecona przez prokuraturę

Po sekcji zwłok zmarłego pensjonariusza DPS będzie można potwierdzić lub zaprzeczyć, iż do przyjęta dzień przed zgonem szczepionka na COVID-19 wpłynęła na stan zdrowia 73-letniego mężczyzny. Zmarły pensjonariusz był osobą niepełnosprawną intelektualnie w stopniu znacznym. Nie przechodził wcześniej zakażenia koronawirusa. Jego przypadek został zaliczony do niepożądanych odczynów poszczepiennych.

  • W DPS w Ostrowinie zmarł 73-letni pensjonariusz ze znaczną niepełnosprawnością umysłową
  • Prokuratura bada sprawę śmierci mężczyzny i zleciła sekcję jego zwłok w celu ustalenia bezpośredniej przyczyny zgonu
  • Dzień przed zgonem 73-latek przyjął szczepionkę na COVID-19 i jeszcze tego samego dnia, jego stan zdrowia zaczął się pogarszać

Poinformowano, że dzień po przyjęciu szczepionki na COVID-19 zmarł 73-letni pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie niedaleko Oleśnicy. Sprawę zbada teraz prokuratura.

W związku z wątpliwościami i niejasnościami oraz potencjalnymi pytaniami w związku z przyjęciem przez zmarłego szczepionki na COVID-19 śledczy pracujący nad tą sprawą zlecili sekcję zwłok. Ma ona pomóc wyjaśnić ewentualne niejasności śmierci 73-latka.

DPS w Ostrowinie: nie żyje 73-letni pensjonariusz, który dzień wcześniej przyjął szczepionkę na COVID-19

20 stycznia 2021 r. zmarł 73-letni pensjonariusz DPS w Ostrowinie, który dzień wcześniej przyjął szczepionkę na COVID-19. Mężczyzna był w stopniu znacznym niepełnosprawny umysłowo, a zgodę na przyjęcie przez niego szczepionki wyraził opiekun prawny.

Na ten moment nie jest jasne, co tak naprawdę było bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny. Jego przypadek został zapisany w statystykach Ministerstwa Zdrowia jako NOP, czyli Niepożądany Odczyn Poszczepienny.

Urządzili konkurs w szkołach podstawowych. Dzieci mają wysyłać prace antyaborcyjneUrządzili konkurs w szkołach podstawowych. Dzieci mają wysyłać prace antyaborcyjneCzytaj dalej

- Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy wszczęła śledztwo dotyczące zgonu mężczyzny znajdującego się w jednym z DPS-ów. Mamy wiedzę, że 19 stycznia doszło do szczepienia tego mężczyzny, a 20 stycznia nastąpił jego zgon - przekazał w rozmowie z Onetem Radosław Żarkowski pełniący funkcję rzecznika Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Prokuratura zleciła sekcję zwłok zmarłego mężczyzny

- Zwłoki mężczyzny zostały skierowane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu celem przeprowadzenia sekcji zwłok. Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu jej realizacji - zaznaczył rzecznik Radosław Żarkowski.

Wiadomo, iż pierwszy sygnały mówiące o tym, że stan pensjonariusza zaczął się pogarszać, pojawiły się już tego samego dnia po podaniu mu szczepionki na COVID-19. Wdrożono działania mające mu pomóc, jednak nie przynosiły one zakładanych efektów.

- Po podaniu leków pacjent został ustabilizowany. Następnego dnia do pensjonariusza ponownie zostało wezwane pogotowie, podano mu ponownie leki, niestety w godzinach wieczornych nastąpił zgon mężczyzny - Onet cytuje słowa Urszuli Kozioł z Radia Wrocław. Kobieta pełni funkcję dyrektor oleśnickiego sanepidu.

Na ten moment nie ma dowodów, że to szczepionka na COVID-19 spowodowała zgon 73-letniego pensjonariusza DPS

- Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-19. Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza - mówił w rozmowie z PAP Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Zmarły od 40 lat mieszkał w DPS w Ostrowinie pod Oleśnicą. W 2019 roku trafił pod tymczasową opiekę lekarzy w związku z problemami z układem krążenia. W dokumencie opisującym NOP 73-latka wskazano, iż miał on „gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię”. Dodatkowo zaznaczono, że aż trzy razy wzywano Zespół Ratownictwa Medycznego.

Źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV: