wtv.pl > Polska > Mężczyzna zmarł dzień po szczepieniu. Będzie sekcja zwłok zlecona przez prokuraturę
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:26

Mężczyzna zmarł dzień po szczepieniu. Będzie sekcja zwłok zlecona przez prokuraturę

wtv
WTV.pl
  • W DPS w Ostrowinie zmarł 73-letni pensjonariusz ze znaczną niepełnosprawnością umysłową

  • Prokuratura bada sprawę śmierci mężczyzny i zleciła sekcję jego zwłok w celu ustalenia bezpośredniej przyczyny zgonu

  • Dzień przed zgonem 73-latek przyjął szczepionkę na COVID-19 i jeszcze tego samego dnia, jego stan zdrowia zaczął się pogarszać

Poinformowano, że dzień po przyjęciu szczepionki na COVID-19 zmarł 73-letni pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie niedaleko Oleśnicy. Sprawę zbada teraz prokuratura.

W związku z wątpliwościami i niejasnościami oraz potencjalnymi pytaniami w związku z przyjęciem przez zmarłego szczepionki na COVID-19 śledczy pracujący nad tą sprawą zlecili sekcję zwłok. Ma ona pomóc wyjaśnić ewentualne niejasności śmierci 73-latka.

DPS w Ostrowinie: nie żyje 73-letni pensjonariusz, który dzień wcześniej przyjął szczepionkę na COVID-19

20 stycznia 2021 r. zmarł 73-letni pensjonariusz DPS w Ostrowinie, który dzień wcześniej przyjął szczepionkę na COVID-19. Mężczyzna był w stopniu znacznym niepełnosprawny umysłowo, a zgodę na przyjęcie przez niego szczepionki wyraził opiekun prawny.

Na ten moment nie jest jasne, co tak naprawdę było bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny. Jego przypadek został zapisany w statystykach Ministerstwa Zdrowia jako NOP, czyli Niepożądany Odczyn Poszczepienny.

- Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy wszczęła śledztwo dotyczące zgonu mężczyzny znajdującego się w jednym z DPS-ów. Mamy wiedzę, że 19 stycznia doszło do szczepienia tego mężczyzny, a 20 stycznia nastąpił jego zgon - przekazał w rozmowie z Onetem Radosław Żarkowski pełniący funkcję rzecznika Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Prokuratura zleciła sekcję zwłok zmarłego mężczyzny

- Zwłoki mężczyzny zostały skierowane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu celem przeprowadzenia sekcji zwłok. Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu jej realizacji - zaznaczył rzecznik Radosław Żarkowski.

Wiadomo, iż pierwszy sygnały mówiące o tym, że stan pensjonariusza zaczął się pogarszać, pojawiły się już tego samego dnia po podaniu mu szczepionki na COVID-19. Wdrożono działania mające mu pomóc, jednak nie przynosiły one zakładanych efektów.

- Po podaniu leków pacjent został ustabilizowany. Następnego dnia do pensjonariusza ponownie zostało wezwane pogotowie, podano mu ponownie leki, niestety w godzinach wieczornych nastąpił zgon mężczyzny - Onet cytuje słowa Urszuli Kozioł z Radia Wrocław. Kobieta pełni funkcję dyrektor oleśnickiego sanepidu.

Na ten moment nie ma dowodów, że to szczepionka na COVID-19 spowodowała zgon 73-letniego pensjonariusza DPS

- Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-19. Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza - mówił w rozmowie z PAP Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Zmarły od 40 lat mieszkał w DPS w Ostrowinie pod Oleśnicą. W 2019 roku trafił pod tymczasową opiekę lekarzy w związku z problemami z układem krążenia. W dokumencie opisującym NOP 73-latka wskazano, iż miał on „gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię”. Dodatkowo zaznaczono, że aż trzy razy wzywano Zespół Ratownictwa Medycznego.

Źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Koronawirus
Powiązane