wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Mężczyzna zmarł dzień po szczepieniu. Będzie sekcja zwłok zlecona przez prokuraturę

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Po sekcji zwłok zmarłego pensjonariusza DPS będzie można potwierdzić lub zaprzeczyć, iż do przyjęta dzień przed zgonem szczepionka na COVID-19 wpłynęła na stan zdrowia 73-letniego mężczyzny. Zmarły pensjonariusz był osobą niepełnosprawną intelektualnie w

  • W DPS w Ostrowinie zmarł 73-letni pensjonariusz ze znaczną niepełnosprawnością umysłową

  • Prokuratura bada sprawę śmierci mężczyzny i zleciła sekcję jego zwłok w celu ustalenia bezpośredniej przyczyny zgonu

  • Dzień przed zgonem 73-latek przyjął szczepionkę na COVID-19 i jeszcze tego samego dnia, jego stan zdrowia zaczął się pogarszać

Poinformowano, że dzień po przyjęciu szczepionki na COVID-19 zmarł 73-letni pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie niedaleko Oleśnicy. Sprawę zbada teraz prokuratura.

W związku z wątpliwościami i niejasnościami oraz potencjalnymi pytaniami w związku z przyjęciem przez zmarłego szczepionki na COVID-19 śledczy pracujący nad tą sprawą zlecili sekcję zwłok. Ma ona pomóc wyjaśnić ewentualne niejasności śmierci 73-latka.

DPS w Ostrowinie: nie żyje 73-letni pensjonariusz, który dzień wcześniej przyjął szczepionkę na COVID-19

20 stycznia 2021 r. zmarł 73-letni pensjonariusz DPS w Ostrowinie, który dzień wcześniej przyjął szczepionkę na COVID-19. Mężczyzna był w stopniu znacznym niepełnosprawny umysłowo, a zgodę na przyjęcie przez niego szczepionki wyraził opiekun prawny.

Na ten moment nie jest jasne, co tak naprawdę było bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny. Jego przypadek został zapisany w statystykach Ministerstwa Zdrowia jako NOP, czyli Niepożądany Odczyn Poszczepienny.

- Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy wszczęła śledztwo dotyczące zgonu mężczyzny znajdującego się w jednym z DPS-ów. Mamy wiedzę, że 19 stycznia doszło do szczepienia tego mężczyzny, a 20 stycznia nastąpił jego zgon - przekazał w rozmowie z Onetem Radosław Żarkowski pełniący funkcję rzecznika Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Prokuratura zleciła sekcję zwłok zmarłego mężczyzny

- Zwłoki mężczyzny zostały skierowane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu celem przeprowadzenia sekcji zwłok. Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu jej realizacji - zaznaczył rzecznik Radosław Żarkowski.

Wiadomo, iż pierwszy sygnały mówiące o tym, że stan pensjonariusza zaczął się pogarszać, pojawiły się już tego samego dnia po podaniu mu szczepionki na COVID-19. Wdrożono działania mające mu pomóc, jednak nie przynosiły one zakładanych efektów.

- Po podaniu leków pacjent został ustabilizowany. Następnego dnia do pensjonariusza ponownie zostało wezwane pogotowie, podano mu ponownie leki, niestety w godzinach wieczornych nastąpił zgon mężczyzny - Onet cytuje słowa Urszuli Kozioł z Radia Wrocław. Kobieta pełni funkcję dyrektor oleśnickiego sanepidu.

Na ten moment nie ma dowodów, że to szczepionka na COVID-19 spowodowała zgon 73-letniego pensjonariusza DPS

- Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-19. Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza - mówił w rozmowie z PAP Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Zmarły od 40 lat mieszkał w DPS w Ostrowinie pod Oleśnicą. W 2019 roku trafił pod tymczasową opiekę lekarzy w związku z problemami z układem krążenia. W dokumencie opisującym NOP 73-latka wskazano, iż miał on „gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię”. Dodatkowo zaznaczono, że aż trzy razy wzywano Zespół Ratownictwa Medycznego.

Źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >