Raper Małolat K2 zakaził się koronawirusemMuzyk bardzo ciężko przechodzi chorobęArtysta zamieścił w swoich mediach społecznościowych nagranie, w którym przyznaje, że do tej pory nie wierzył w Covid-19"(...) czuję się jak bym miał zaraz zejść z tego świata" - żalił się Małolat K2 we wpisie na Facebooku.
Uczniowie powrócą do szkół prawdopodobnie nie wcześniej niż po WielkanocyDziś rozpoczynają się szczepienia nauczycieliPierwszeństwo mają nauczyciele, którzy już powrócili do nauki stacjonarnejInformacje na temat ewentualnego powrotu do szkół starszych klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych placówek edukacyjnych nie są zbyt optymistyczne.
Onet ujawnił treść listu, który napisać miał zastępca Prokuratora Krajowego Krzysztof SierakaMiał on zalecić prokuratorom regionalnym działania względem przedsiębiorców ignorujących obostrzenia zakazujące działalności stacjonarnejWedług ustaleń dziennikarzy Krzysztof Sieraka miał zalecać obranie "ostrego kursu"Krzysztof Sieraka, zastępca Prokuratora Krajowego, miał napisać list do podległych prokuratorów. Według informacji przekazywanych przez portal Onet w liście miało znajdować się wskazanie na temat preferowanych działań, jakie podejmować powinni reprezentujący system sprawiedliwości.Czy przedsiębiorcy będą traktowani przez prokuratury surowiej i wszyscy otrzymywać będą podobne bądź takie same zarzuty? Wszystko wskazuje, iż taką wizję ma waśnie Krzysztof Sieraka.
Jak wynika z badań SMFM, kobiety w ciąży wytwarzają znaczną ilość przeciwciałNiestety tylko w niewielkim stopniu przekazują je swoim dzieciomIlość antyciał maleje w trakcie przekazywania ich za pomocą pępowinyBadanie przeprowadzono na 32 ciężarnych kobietach zainfekowanych Covid-19.
W poniedziałek WHO poinformowało, że szczepionka AstraZeneca przeciwko COVID-19 zostaje oficjalnie dopuszczona do użytkuW tym momencie szczepienie produktem brytyjsko-szwedzkiej firmy jest możliwe w razie nagłych przypadkówAstraZeneca opublikowała oświadczenie, gdzie mowa jest nawet o 300 milionach dawek szczepionkiOficjalnie dopuszczono przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) szczepionkę produkowaną przez AstraZenecę. Zarówno WHO, jak i firma produkująca lek nie kryją swoich nadziei idących za tym krokiem.Do tej pory AstraZeneca nie mogła liczyć na takie samo traktowanie ze strony podmiotów leczniczych na świecie jak szczepionki Pfizera i BioNTech oraz Moderny. Od poniedziałku wszystko jednak uległo zmianie.
Już w trakcie informowania o nieznacznym poluzowaniu obostrzeń przedstawiciele rządu zaznaczali, że restrykcje powrócą, jeśli krzywa zachorowań będzie rosła. Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, mówiła, że w przypadku, gdy ilość dziennych zakażeń przekroczy 6-7 tys., konieczne będzie zrobienie kroku wstecz.Według środowego komunikatu Ministerstwa Zdrowia minionej doby odnotowano 8694 pozytywnych testów na obecność koronawirusa.Mamy 8694 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1400), śląskiego (872), warmińsko-mazurskiego (795), wielkopolskiego (770), pomorskiego (683), kujawsko-pomorskiego (582), małopolskiego (515), łódzkiego (478), dolnośląskiego (432),— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 17, 2021
Rządzący poinformowali, że kolejne grupy będą mogły skorzystać ze szczepienia przeciwko koronawirusowiPierwsza podana data to 15 marca i wtedy pierwszą dawkę szczepionki otrzymają pacjenci przewlekle chorzyTydzień później rozpoczną się szczepienia służb mundurowychPrzekazano kolejne informacje na temat szczepienia przeciwko koronawirusowi. Postanowiono wskazać daty, kiedy pierwsze dawki szczepionki otrzymają następne osoby zaliczane do grup uprzywilejowanych w harmonogramie Narodowego Programu Szczepień.Pierwsze daty szczepienia kolejnych grup wskazano już na 15 marca. Wiadomo, kto może oczekiwać wezwania do punktu wykonującego szczepienia w swojej okolicy.
Przed kilkoma latami Piotr Najsztub zainwestował w restaurację Kur&WinoMieszcząca się w Warszawie restauracja znalazła się w trudnej sytuacji finansowejWłaściciel wprost mówi, że możliwe, że lokal będzie działał jeszcze przez trzy tygodnieDziałania Piotra Najsztuba nie ograniczają się tylko do pracy w mediach. Okazuje się, że dziennikarz chętnie inwestuje w lokale usługowe. Niestety jeden z jego biznesów już niedługo może upaść.Według portalu Plejada Piotr Najsztub został udziałowcem w Kur&Wino już kilka lat temu. Dopiero jednak pandemia zagroziła dochodowemu biznesowi dziennikarza. Właściciel dość jasno określił przyszłość restauracji.
W poniedziałkowe popołudnie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał informacje o zakażeniu koronawirusem.W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność COVID-19 w najbliższym czasie będę pracował w trybie zdalnym, czytamy w mediach społecznościowych Michała Dworczyka.
Przed północą w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeńObejmuje ono m.in. zasady odbywania kwarantanny po powrocie zza granicySzczególne zmiany zaszły również w funkcjonowaniu kasyn i uzdrowiskNowe obostrzenia obowiązują już od dzisiaj! Należy zastosować się do nich bezzwłocznie.
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z Wirtualną Polską przedstawił zalecenia dotyczące świąt WielkanocyTrwająca pandemia zmusza do zachowania szczególnej ostrożności podczas świętowaniaWarto ograniczyć spotkania do członków najbliższej rodzinyW czasie Wielkanocy nie powinniśmy lekceważyć zasad higieniczno-sanitarnych i obostrzeń.
Od 27 lutego maseczki są obowiązkowym rodzajem zasłony ust i nosa w przestrzeni publicznejChoć wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy - należy je mieć również w aucieMaseczkę należy nałożyć podczas zatrzymania przez policję lub w czasie wyjścia z samochodu celem np. zatankowaniaMaseczki nie trzeba mieć na twarzy w trakcie jazdy samochodem z domownikami, natomiast w przypadku wyjścia z pojazdu lub kontaktu z obcym, należy bezzwłocznie ją nałożyć.
Brandenburgia chce stworzyć punkty testowania na koronawirusaMiałyby stanąć przy granicy z PolskąW przypadku zamknięcia granic testowani byliby tam pracownicy transgraniczniJak podaje za Deutsche Welle portal Interia, Brandenburgia - graniczący z Polską wschodnioniemiecki land - zapowiedziała utworzenie w pobliżu granicy punktów, w których wykonywane będą testy na zakażenie koronawirusem. Bliższe szczegóły przedsięwzięcia mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu, jednak już teraz wiadomo, że tego rodzaju punkty miałyby zapobiec utrudnieniom dla pracowników transgranicznych w przypadku spowodowanego eskalacją sytuacji epidemicznej ewentualnego przywrócenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej.Punkty testowania na koronawirusa pomogłyby także rozładować korki i zatory, które wystąpiłyby w przypadku przywrócenia kontroli. Z kolei w przyszłości mogłyby być wykorzystywane niezależnie od zagrożenia epidemicznego.
Każdy, kto będzie chciał wrócić do kraju z Czech lub Słowacji będzie musiał odbyć kwarantannę. Wyjątek stanowić będą osoby posiadające negatywny test na koronawirusa, bądź zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepienia26 lutego czeskie ministerstwo zdrowia odnotowało 14 tysięcy zakażeń wirusem. Na Słowacji zaś ponownie dochodzi do kilku tysięcy zakażeń w ciągu dnia. Na 5 milionowe państwo nie są to małe liczbyNa terenie Polski nie można zasłaniać ust i nosa przyłbicą, tzw. kominami, chustami, czy szalikami. Mogą one jednak stanowić uzupełnienie dla maseczek materiałowych lub chirurgicznychKraje Europy zaczęły planować politykę sanitarno-epidemiczną poprzez tygodniową średnią zakażeń. Oznacza to, że dzisiejsze 12 100 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń, porównuje się do liczby zachorowań z 20 lutego, a nie z 26 lutego. Średnią ilość przypadków przekroczyła nie tylko Polska, ale właśnie Czechy i Słowacja. Wymusiło to powrócenie do obostrzeń, jakie od dziś dotkną każdego, kto będzie przekraczał nasze południowe granice. ???????? ???????? Od dziś po przyjeździe do Polski z Czech i Słowacji obowiązuje kwarantanna.❗ Z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami lub posiadających negatywny wynik testu.Więcej informacji:➡ https://t.co/6aCWHzVCDH pic.twitter.com/vEb4AUvWYJ— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 27, 2021
Powiatowa Inspekcja Sanitarna rozpoczęła prowadzenie kontroli na terenie Warmii i Mazur. Od 12 lutego dopuszczono działalność instytucji kultury i branży turystycznej. Niestety, rozwój epidemii w północnej części kraju wymusił zaostrzenie restrykcji dla jednego województwa.Obecnie inspektorzy nadzorują, czy przedsiębiorcy stosują się do najnowszych regulacji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w Mikołajkach miało dojść od niespotykanej dotąd zabawy.
W poniedziałek odbyć ma się protest hotelarzy z województwa warmińsko-mazurskiegoOd soboty 27 lutego m.in. hotele mają zakaz przyjmowania gościMinister zdrowia zdecydował się na przywrócenie częściowego lockdownu tylko dla jednego województwa, co zdaniem przedsiębiorców jest niesprawiedliwePrzedsiębiorcy z Warmii i Mazur wprost mówią o tym, że swoje niezadowolenie względem zaostrzenia obostrzeń udowodnią w poniedziałek 1 marca podczas protestu w Warszawie. Do stolicy wybrać się może spora grupa hotelarzy, których biznesy ponownie zostały objęte restrykcjami.Od soboty 27 lutego w jednym województwie znów nie mogą działać galerie handlowe, kina, czy hotele i to właśnie hotelarze postanowili ogłosić protest. Nie chcą być objęci obostrzeniami i wskazują na brak logiki w kolejnych decyzjach rządzących.
Informacji o propozycji udzielił Konrad Szymański. W rozmowie z Polsat News przedstawiciel rządu nie krył wsparcia dla paszportu szczpień. - Na pewno to rozwiązanie musi być rozwiązanie europejskim, tak byłoby najlepiej. Polska zdecydowanie popiera prace nad stworzeniem takiego wspólnego, wzajemnie uznawanego certyfikatu - przekazał minister do spraw Unii Europejskiej. Szczyt odbywał się w formie wideokonferencji. - To jest kwestia strat na wspólnym rynku, które powinny być minimalizowane, taki certyfikat z pewnością by pomógł - dodawał.
Przypomnijmy, że wobec rozporządzenia od soboty 27 lutego, zmieniły się w istotny sposób przepisy dotyczące zasad zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej.Zakazane jest zasłanianie ust i nosa szalikami, chustami, a także stosowanie przyłbic.Minister @a_niedzielski w #MZ: Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. pic.twitter.com/yMSHEKMDRd— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 24, 2021Nowe przewidują obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy pomocy maseczek, przy czym nie precyzują, jaki rodzaj maseczek jest zgodny z literą prawa, co wywołuje liczne dyskusje.
W weekend w lokalu "Basen Piwny" w Warszawie odbywały się imprezy taneczne z udziałem dziesiątek młodych osóbImpreza była promowana przez inicjatywę "OtwieraMY!", mającą na celu promowanie wznawiania działalności lokali wbrew zaleceniom rząduNa nagraniu, które pojawiło się w sieci, zobaczyć możemy dziesiątki osób, które przebywają w tłumie bez maseczekŻadna z przedstawionych na nagraniu osób, które bawiły się w lokalu, nie przestrzegała rządowych obostrzeń mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
W czwartkowe popołudnie odbył się sztab kryzysowy dotyczący Narodowego Programu Szczepień i pandemii koronawirusa. W spotkaniu udział wziął również premier Mateusz Morawiecki.Sztab kryzysowy dotyczący #NarodowyProgramSzczepień i pandemii #koronawirus z udziałem premiera @MorawieckiM. pic.twitter.com/unYoXjw7Lk— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 4, 2021Tuz po godzinie 14:30 rozpoczął się briefing prasowy ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz sekretarza stanu w KPRM rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.
W trakcie przeprowadzonej 4 marca konferencji prasowej Michał Dworczyk przedstawił szczegóły decyzji dotyczących zmian w Narodowym Programie Szczepień. O ich szczegółach pisaliśmy TUTAJ.Jedną z najważniejszych wiadomości przekazanych przez szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów były szczegóły planu szczepienia osób, które przebyły zakażenie koronawirusem. Dworczyk zaznaczył, że ozdrowieńcy zostaną zaszczepieni jedną dawką po pół roku od zakażenia.Minister @michaldworczyk w #KPRM: Osoby, które przebyły zakażenie, a jest ich ok. 1,5 mln - będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką. To rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionkami.— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 4, 2021
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowsze zalecenia dla pracowników punktów szczepień w całym kraju. Preparat koncernu Astra Zeneca będzie przydzielany w granicach 12 tygodni między pierwszym a drugim zabiegiem. Odstęp nie może wynieść więcej niż 84 dni. Osoby, którym przydzielony zostanie środek Moderny lub Pfizera, na drugi zabieg będą musiały czekać 6 tygodni. Termin nie może zostać przekroczony o 42 dni.
Szczegóły zmian w akcji szczepionkowej przytacza internetowy serwis Radia Zet. Portal zwraca uwagę, że jeszcze dziś do Polski trafić mają dwie duże dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi.Na transport składają się: 380 tys. dawek od firmy Pfizer oraz 360 tys. dawek od spółki AstraZeneca, w tym zaległe 62 tys., które nie dotarły do naszego kraju przed tygodniem.
Rządzący mają wprowadzić zmiany w doborze miejsc, gdzie przyjąć będzie można szczenieni przeciwko COVID-19Jak donosi RMF FM, od 25 marca nowa grupa dopuszczona do rejestracji będzie otrzymywać listę punktów, gdzie wykonywane są szczepienia i jednocześnie nie są one dalej niż 100 km od miejsca zamieszkania pacjentaWażna zmiana w tym, gdzie przyjmowane będzie szczepienie przeciwko COVID-19. Rząd odnosząc się do sygnałów o problemach z dostępem do punktów i absurdalnych wręcz sytuacji miał postanowić działać.Z informacji przekazanych na temat zmian w szczepieniach przez RMF FM wywnioskować można, że doszło do swoistej regionalizacji. Od teraz system ma zostać ograniczony w kwestii przydzielania miejsc, gdzie podawana będzie dawka uodparniającą na wirusa SARS-CoV-2.
Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na delikatne poluzowanie obostrzeń. Otworzono kina, teatry, baseny, a także szkoły podstawowe dla klas 1-3Do Polski właśnie wkroczyła długo zapowiadana trzecia fala zachorowań. Najgorsza sytuacja miała miejsce na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu. Obecnie pozytywne wyniki testów napływają w ogromnej części z Mazowsza i LubuskiegoPowrócono do dawnych zasad na Warmii i Mazurach. Województwo pomorskie zetknie się z zakazami już od 13 marca. Jak donosi RMF FM, w piątek mają najpewniej zostać ogłoszone zakazy dla mieszkańców województwa mazowieckiego i lubuskiegoDodatkowe obostrzenia będą obowiązywać do 20 marca w regionach, na które już nałożono zakazy. Zjednoczona Prawica nie wyklucza jednak kolejnego przedłużenia terminu zniesienia restrykcji. Co więcej, dawne przepisy mają objąć kolejne dwa rejony Polski. W ciągu jednej doby wykryto aż 17 260 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Pierwsze miejsce zajęło województwo mazowieckie z wynikiem 2596 chorych. Tuż za nim uplasowało się województwo śląskie z 2452 dodatnimi wynikami testów. Podium zamyka Małopolska z wynikiem 1497 zakażeń.
U polskiego dyplomaty, którego przed tygodniem ewakuowano z Indii wraz z rodziną, stwierdzono indyjską odmianę koronawirusa, wynika z nieoficjalnych doniesień Polsatu News.W przypadku potwierdzenia informacji portalu polski urzędnik okaże się pierwszym odnotowanym przypadkiem indyjskiego wariantu wirusa w kraju.W minioną niedzielę do Polski miał przylecieć samolot, którym podróżował ewakuowany pierwszy sekretarz ambasady w New Delhi. Ciężko chorego mężczyznę przetransportowano wraz z czwórką dzieci oraz ciężarną żoną.
Jeszcze tydzień temu informowaliśmy, że aż 7 państw zawiesiło stosowanie preparatu AstraZeneki. Władze Austrii, Danii, Estonii, Litwy, Luksemburgu, Norwegii i Łotwy podejrzewały, iż szczepionka mogła powodować zakrzepy krwi. Później w ich ślady poszły kolejne krajeKomisja Europejska przyjęła zgłoszenia i obiecała podjęcie decyzji zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków "Nasz komitet ekspercki przejrzał wszystkie przypadki zakrzepów u osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneki. Jest to bezpieczna i efektywna szczepionka" - zapewniła szefowa Agencji, Emer CookePreparat firmy AstraZeneca przyjęło już blisko 7 milionów mieszkańców Unii Europejskiej. W Wielkiej Brytanii substancję otrzymało zaś 11 milionów pacjentów. Europejska Agencja Leków obiecała baczne monitorowanie wszelkich niepokojących sygnałów. Konferencję prasową poprowadziła szefowa Agencji, Emer Cooke. Wydarzenie było transmitowane na antenie TVN24. Ekspertka przekazała wnioski naukowe, zgodnie z którymi szczepionka jest bezpieczną i efektywną opcją chronienia przed COVID-19.
Rodzice coraz częściej występują z apelem do dyrekcji o umożliwienie uczniom edukacji stacjonarnejW wielu przypadkach jest to niemożliwe - szkoły często nie dysponują odpowiednim sprzętem, który mogliby udostępnić w salach uczniomZgodnie z rządowym rozporządzeniem - od 22 marca nauka zdalna powraca w całej PolsceNawet uczniowie, którzy początkowo cieszyli się z możliwości nauki zdalnej, coraz częściej zabiegają o to, by lekcje znów odbywały się w salach szkolnych.