wtv.pl > Gospodarka > Rząd vs. samorządy. Lokalne władze bronią przedsiębiorców i odrzucają wnioski policji, rząd nie daje spokoju
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:25

Rząd vs. samorządy. Lokalne władze bronią przedsiębiorców i odrzucają wnioski policji, rząd nie daje spokoju

wtv
WTV.pl
  • Trwa swoista przepychanka między rządem a władzami lokalnymi w sprawie karania przedsiębiorców, którzy otworzyli działalność mimo obowiązujących restrykcji

  • Niezwykle drobiazgowe kontrole lokali zapowiadali uprzednio przedstawiciele MSWiA

  • Policja wnioskuje m.in. o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Owe wnioski odrzucają jednak samorządy

Miniony tydzień upłynął pod znakiem wzmożonych kontroli lokali gastronomicznych, których właściciele postanowili ponownie otworzyć swą działalność wbrew trwającym restrykcjom. Według zapowiedzi rządu przedsiębiorców odwiedzają nie tylko policja czy służby sanitarne, ale również strażacy czy kominiarze, wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

MSWiA zapowiadało, że wobec stwierdzenia łamania zakazów policja będzie wnioskowała m.in. o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Decyzja w sprawie należy jednak do samorządów. Tu trafiamy na źródło konfliktu.

To będzie swego rodzaju test na dobrą wolę, zwłaszcza ze strony dużych miast. Szybko się okaże, czy w walce z pandemią prezydenci miast stoją ramię w ramię z rządem, czy nie – argumentował jeden z polityków PiS, cytowany przez dziennik.

Rząd: „O cokolwiek prosimy samorząd, pojawia się problem”

Według informacji „DGP” do lokalnych władz w Krakowie, Bydgoszczy czy Białymstoku trafiły już pierwsze wnioski o cofnięcie koncesji.

Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu przekazał, że urząd prowadzi „analizy prawne w tym zakresie”. Zdaniem dziennika samorządowcy nie zamierzają jednak dostosować się do apeli rządu. W ich opinii ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie daje bowiem podstaw, by cofnąć koncesję na sprzedaż alkoholu w sytuacji uruchomienia lokalu mimo obowiązujących obostrzeń.

Podobny wniosek odrzucono już choćby w Bydgoszczy. Miejscowi samorządowcy również argumentują swą decyzję brakiem odpowiedniej przesłanki w ustawie. Bliźniacze głosy płyną również z Zielonej Góry, Częstochowy czy Lublina.

Policja w każdy możliwy sposób wspiera działania związane z ograniczeniem zjawiska pandemii – wskazuje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji.

I dodaje: – Poruszone kwestie reguluje dość szczegółowo rozporządzenie Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

O cokolwiek prosimy samorząd, pojawia się problem. To już robi się męczące – mówi dziennikowi jeden z polityków PiS. Jednocześnie przyznaje jednak, że „prawo jest nieprecyzyjne, a takie sytuacje jak pandemia tę nieprecyzyjność obnażają”.

Ale cel jest jasny. Na dyskoteki przychodzi po kilkaset osób i naraża swoje zdrowie. Samorząd powinien nas wspierać – zapewnia.

źródło: gazetaprawna.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined