wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rząd vs. samorządy. Lokalne władze bronią przedsiębiorców i odrzucają wnioski policji, rząd nie daje spokoju

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rząd apeluje o cofanie koncesji na sprzedaż alkoholu przedsiębiorcom, którzy otwierają swoje lokale mimo obostrzeń. Inne zdanie w sprawie mają jednak samorządy, odrzucając kierowane przez policję wnioski.

  • Trwa swoista przepychanka między rządem a władzami lokalnymi w sprawie karania przedsiębiorców, którzy otworzyli działalność mimo obowiązujących restrykcji

  • Niezwykle drobiazgowe kontrole lokali zapowiadali uprzednio przedstawiciele MSWiA

  • Policja wnioskuje m.in. o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Owe wnioski odrzucają jednak samorządy

Miniony tydzień upłynął pod znakiem wzmożonych kontroli lokali gastronomicznych, których właściciele postanowili ponownie otworzyć swą działalność wbrew trwającym restrykcjom. Według zapowiedzi rządu przedsiębiorców odwiedzają nie tylko policja czy służby sanitarne, ale również strażacy czy kominiarze, wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

MSWiA zapowiadało, że wobec stwierdzenia łamania zakazów policja będzie wnioskowała m.in. o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Decyzja w sprawie należy jednak do samorządów. Tu trafiamy na źródło konfliktu.

To będzie swego rodzaju test na dobrą wolę, zwłaszcza ze strony dużych miast. Szybko się okaże, czy w walce z pandemią prezydenci miast stoją ramię w ramię z rządem, czy nie – argumentował jeden z polityków PiS, cytowany przez dziennik.

Rząd: „O cokolwiek prosimy samorząd, pojawia się problem”

Według informacji „DGP” do lokalnych władz w Krakowie, Bydgoszczy czy Białymstoku trafiły już pierwsze wnioski o cofnięcie koncesji.

Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu przekazał, że urząd prowadzi „analizy prawne w tym zakresie”. Zdaniem dziennika samorządowcy nie zamierzają jednak dostosować się do apeli rządu. W ich opinii ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie daje bowiem podstaw, by cofnąć koncesję na sprzedaż alkoholu w sytuacji uruchomienia lokalu mimo obowiązujących obostrzeń.

Podobny wniosek odrzucono już choćby w Bydgoszczy. Miejscowi samorządowcy również argumentują swą decyzję brakiem odpowiedniej przesłanki w ustawie. Bliźniacze głosy płyną również z Zielonej Góry, Częstochowy czy Lublina.

Policja w każdy możliwy sposób wspiera działania związane z ograniczeniem zjawiska pandemii – wskazuje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji.

I dodaje: – Poruszone kwestie reguluje dość szczegółowo rozporządzenie Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

O cokolwiek prosimy samorząd, pojawia się problem. To już robi się męczące – mówi dziennikowi jeden z polityków PiS. Jednocześnie przyznaje jednak, że „prawo jest nieprecyzyjne, a takie sytuacje jak pandemia tę nieprecyzyjność obnażają”.

Ale cel jest jasny. Na dyskoteki przychodzi po kilkaset osób i naraża swoje zdrowie. Samorząd powinien nas wspierać – zapewnia.

źródło: gazetaprawna.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Gospodarka

Czternasta emerytura już na jesieni. Nie każdy dostanie pełne świadczenie

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >