wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Doskonałe wieści ws. szczepionki Moderny. Działa przeciw "kluczowym rozwijającym się wariantom" koronawirusa

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Szczepionka Moderny działa na wszystkie mutacje koronawirusa, wynika z zapewnień przedstawicieli firmy. Preparat może jednak dostarczać mniej przeciwciał przeciwko wariantowi odkrytemu w RPA, wobec czego firma planuje przetestować jego alternatywną wersję

  • W poniedziałek firma ogłosiła, że szczepionka jest skuteczna przeciwko nowym wariantom koronawirusa, które pojawiły się w Wielkiej Brytanii i RPA

  • Niewykluczone jednak, że szczepionka osiągnie niższą skuteczność wobec wariantu odkrytego w Afryce Południowej

  • Mimo to Moderna zapewnia, że wytwarzane przeciwciała „pozostają powyżej poziomów, od których oczekuje się, że będą zapewniać ochronę”

11 marca 2020 roku epidemia koronawirusa została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za pandemię. Z wolna zbliżamy się zatem do granicy 12 miesięcy, w trakcie których rządy państw z całego świata usiłują wygrać walkę z COVID-19.

Niewykluczone, że zmagania utrudnią odkryte m.in. w Wielkiej Brytanii czy Republice Południowej Afryki nowe warianty wirusa.

Szczepionka Moderny ma chronić przed mutacjami wirusa

Nowe warianty wirusa niepokoją część naukowców. Przypomnijmy, że według doniesień forma wykryta po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii jest około dwa razy bardziej zaraźliwa niż wirus zidentyfikowany rok temu w Chinach.

Co więcej, podejrzewano, że brytyjska mutacja może być bardziej śmiertelna. Rewelacje te nie zostały jednak potwierdzone.

Według zapewnień Moderny, jednego z dwóch głównych producentów preparatu przeciw COVID-19, opracowana przez firmę szczepionka chroni przed mutacjami.

„New York Times” zaznacza jednak, że produkt Moderny dostarcza mniej przeciwciał przeciwko wariantowi odkrytemu w RPA, wobec czego firma planuje przetestować alternatywną wersję. – Robimy to, aby wyprzedzić konkurencję, jeśli zajdzie taka potrzeba – powiedział cytowany przez dziennik dr Tal Zaks, główny lekarz firmy Moderna. – Myślę o tym jako o polisie ubezpieczeniowej.

Zaks zaznaczył jednak, że firma nie jest pewna, czy działania okażą się konieczne. – Mam nadzieję, że nie – dodał.

Moderna przekazała, że wariant brytyjski nie miał wpływu na poziom przeciwciał neutralizujących wytwarzanych po szczepieniu. W przypadku formy z RPA nastąpił jednak sześciokrotny spadek tych poziomów.

Zapewniono jednak, że przeciwciała „pozostają powyżej poziomów, od których oczekuje się, że będą zapewniać ochronę”.

Warto zaznaczyć, że nową wersję wirusa odkryto też w Brazylii. – Nie mamy jeszcze danych na temat wariantu brazylijskiego – powiedział dr Zaks. – Oczekujemy, że jeśli w ogóle, wersja ta powinna być zbliżona do południowoafrykańskiej. To ta, która najbardziej się pokrywa. Nowe szczepy będą się nadal pojawiać i będziemy je nadal oceniać – dodał, cytowany przez „Timesa”.

źródło: nytimes.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >