Rozpoczęły się szczepienia grupy 1.. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 25 Stycznia 2021

Na pierwszy rzut seniorzy, czyli szczepienia populacyjne w Polsce

W poniedziałek, 25 stycznia, rozpoczęły się w Polsce szczepienia dla grupy 1, w obrębie której pierwszeństwo mają seniorzy. Od 15 stycznia na szczepienia rejestrować mogli się seniorzy po 80. roku życia, a od 22 stycznia - osoby, które skończyły 70 lat. W sumie osób uprawnionych do szczepienia się już od poniedziałku jest w Polsce prawie 4,6 mln.

  • Od 22 stycznia otwarta jest rejestracja na szczepienia dla osób po 70. roku życia
  • W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia grupy 1.
  • Na tym etapie może się zaczepić blisko 4,6 mln seniorów
  • Możliwa jest w pełni zdalna rejestracja na szczepienie

Po trwających od 28 grudnia szczepieniach grupy 0 - obejmującej głównie medycznych i niemedycznych pracowników szpitali węzłowych oraz domów i ośrodków pomocy społecznej - w poniedziałek, 25 stycznia, rozpoczynają się w Polsce szczepienia populacyjne.

Pierwszeństwo na tym etapie szczepień mają seniorzy, co znalazło odzwierciedlenie także w harmonogramie rejestracji na szczepienia. Od 15 stycznia rejestrować mogły się na nie osoby po 80. roku życia, a od 22 stycznia - seniorzy, którzy skończyli 70 lat. 

Jak podaje Interia, szczepienia tej tak zwanej grupy 1 odbywać się będą w ponad 5 tysiącach placówek w całej Polsce. Do szczepień na tym etapie uprawnionych jest niemal 4,6 mln seniorów - w tym ponad 1,75 mln osób po 80. roku życia i ponad 2,8 mln osób w wieku od 70 do 79 lat

Szczepienia nie są jednak obowiązkowe, trudno więc na dzień dzisiejszy powiedzieć, jaka część uprawnionych do tego seniorów zaszczepi po 25 stycznia. Jak wskazuje Interia, ostateczny odsetek zaszczepionych seniorów zależeć będzie od powodzenia edukacyjnych i promocyjnych akcji zachęcających do szczepień.

Tymczasem przedstawiciele rządu podkreślają, że możliwości służby zdrowia w zakresie szczepień ograniczane są przez podaż szczepionek. Zgodnie z planami do końca pierwszego kwartału roku 2021 ma zostać zaszczepionych 3,1 mln Polaków.

Jednak zdaniem szefa KPRM Michała Dworczyka udałoby się w tym czasie zaszczepić kilkakrotnie więcej osób, gdyby nie ograniczone ilościowo dostawy szczepionek. - System, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, brakuje nam wyłącznie szczepionek - mówił w niedzielę przywoływany przez Interię minister Dworczyk.

Rodzice mogą nawet nie wiedzieć, co ksiądz dał do podpisania ich dzieciom. Do sieci trafiło zdjęcie „oświadczenia”Rodzice mogą nawet nie wiedzieć, co ksiądz dał do podpisania ich dzieciom. Do sieci trafiło zdjęcie „oświadczenia”Czytaj dalej

Harmonogram szczepień

W ramach obecnego etapu szczepień szczepionkę przeciw COVID-19 mają przyjąć trzy grupy. Jak podaje Interia, są to po pierwsze seniorzy powyżej 60. roku życia - póki co jednak rejestrować mogą się dopiero osoby powyżej 70 lat - po drugie: osoby przewlekle chore oraz - po trzecie - członkowie służb mundurowych

Dodatkowo szczepienia na tym etapie przysługują pacjentom hospicjów domowych, pacjentom placówek świadczących całodobową opiekę nad osobami z niepełnosprawnością oraz nauczycielom szkolnym, akademickim i pracującym w regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych lub w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.

Na szczepienie możemy się zarejestrować, dzwoniąc na infolinię 989 lub wysyłając wiadomość SMS o treści "SzczepimySie" na numer 664 908 556. Jeśli posiadamy profil zaufany, możemy także skorzystać z e-Rejestracji poprzez portal pacjent.gov.pl. Poza tym możliwa jest także rejestracja bezpośrednio w obranym przez nas punkcie szczepień.

Źródło: Interia / wydarzenia.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: