Brytyjski koronawirus już w Polsce. East News/Arkadiusz ZiolekŹródło: East News/Arkadiusz Ziolek
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 22 Stycznia 2021

Brytyjska odmiana koronawirusa już w Polsce. „Informację otrzymaliśmy od jednego z laboratoriów” - mówi rzecznik GIS-u

Nowy wariant koronawirusa pochodzący z Wielkiej Brytanii, dotarł już do Polski. Informację oficjalnie potwierdził dla nas rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Przedstawiciel GIS-u podkreśla, że mimo pogłosek, jakie pojawiają się w mediach, nie powinno być powodów do obaw.

  • W Polsce wykryto pierwszy przypadek brytyjskiej odmiany koronawirusa
  • Rzecznik GIS-u twierdzi, że objawy nie powinny różnić się od dotychczasowych
  • Jan Bondar uspokaja, że szczepionki poradzą sobie z nowym wariantem wirusa

Pierwszy przypadek brytyjskiej odmiany koronawirusa w naszym kraju odkryto w Małopolsce. 

Brytyjski koronawirus już w Polsce! 

W połowie grudnia pojawiły się wstrząsające informacje o nowej odmianie koronawirusa, którą wykryto w Wielkiej Brytanii. Wiadomości potwierdził wówczas angielski minister zdrowia Matt Hancock. Przypadki zachorowań zaobserwowano w różnych rejonach kraju. 

Niepokojące wieści o postępie wirusa spływające z Wielkiej Brytanii zatrwożyły polskich pacjentów, zwłaszcza że łącząc informacje na temat tego jak wielu imigrantów na Wyspach pochodzi z Polski ze świętami Bożego Narodzenia, można było wysnuć wnioski, że kwestią czasu jest pojawienie się odmiany w naszym kraju

Szczepionka na COVID. Ujawniamy prawdę nt. problemów z kolejnym etapem rejestracjiSzczepionka na COVID. Ujawniamy prawdę nt. problemów z kolejnym etapem rejestracjiCzytaj dalej

Tak się stało i informacje na temat wykrycia pierwszego przypadku brytyjskiego koronawirusa obiegły wczoraj media w całej Polsce. Dziś wiadomości potwierdza dla nas rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego

- Tak, taką informację otrzymaliśmy od jednego z laboratoriów - mówi w rozmowie z naszą redakcją Jan Bondar. 

Czy szczepionka okaże się skuteczna? 

Choć specjaliści twierdzą, że brytyjska odmiana koronawirusa rozprzestrzenia się dużo szybciej niż podstawowa, wielu twierdzi, że objawy nie powinny różnić się od tych, z którymi mają do czynienia pacjenci zakażeni Covid-19. Uspokoić stara się również rzecznik GIS-u. 

- Generalnie z punktu widzenia przeciętnego pacjenta nie ma żadnej dużej różnicy - twierdzi Jan Bondar - Musimy mieć świadomość, że ta odmiana jest notowana od wielu tygodni, jeśli nie miesięcy, więc to jest normalne zjawisko, że wirusy mutują. W tej chwili już liczba zmian w genomie tego wirusa katalogowana przez naukowców, przez ekspertów to jest, myślę, ponad 1000, czy nawet jeszcze więcej. Taka jest natura wirusa, że się zmienia, natomiast nie mówimy o mutacji, mówimy o odmianie, czyli takiej naturalnej zmianie genomu - dodaje. 

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego twierdzi również, że z nową odmianą koronawirusa, świetnie poradzić sobie powinna szczepionka, dostępna w Polsce. 

- Wiadomo, że szczepionki są skuteczne na tę odmianę wirusa, również nie ma sygnałów, żeby ta odmiana była jakoś szczególnie zjadliwa - uspokaja Bondar. 

Tylko dziś Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 6 640 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w tym najwięcej (856) w województwie mazowieckim. Odnotowano także 346 zgonów. 

Źródło: facebook.com/MZGOVPL

Artykuły polecane przez redakcję WTV: