wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Katastrofalne dane. Eksperci nie mają wątpliwości. Czekają nas głodowe emerytury

3 Września 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Eksperci Instytutu Emerytalnego przeprowadzili badania, które szacunkowo określają emerytury, jakie będą obowiązywały w przyszłości. Według wyliczeń już za 40 lat czekają nas głodowe świadczenia. Ile pieniędzy będą otrzymywać Polacy w przyszłości?

Wyliczenia ekspertów są porażające. Jeśli nic się nie zmieni, a obecny system emerytalny pozostanie taki sam, osoby zarabiające teraz minimalną pensję będą miały problem w przyszłości.

Głodowe emerytury za kilkadziesiąt lat


Według danych, które przytacza w swoim artykule portal Business Insider Polska, wynika iż ponad 60 proc. osób w mikrofirmach i 40 proc. w małych przedsiębiorstwach zarabia płacę minimalną. Badania przewidują, że jeśli nic w ich życiu się nie zmieni, emerytura, którą będą otrzymywać będzie niewyobrażalnie niska. Dr Antoni Kołek oraz Oskar Sobolewski sporządzili różne scenariusze wysokości świadczeń emerytalnych przeciętnego Polaka, który udałby się na odpoczynek zawodowy w wieku 60, 65 i 67 lat. Według pierwszego planu, osoba która w tym momencie wchodzi na rynek i przepracuje 40 lat otrzymując pensję minimalną, w 2060 roku otrzyma emeryturę w wysokości 3068,47 zł, co będzie stanowiło zaledwie 53 proc. płacy minimalnej (5700,93 zł). W przypadku drugiego scenariusza i przejściu na emeryturę w 2065 roku, emerytura wyniesie 4856,24 zł, czyli 77 proc. płacy minimalnej (6338,42 zł), z kolei w ostatnim przypadku 2067 roku, świadczenie to 5946,13 zł przy płacy minimalnej 6594,49 zł, co oznacza 90 proc. płacy minimalnej.

Prognozy ZUS dotyczące emerytur


Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. „Jest szereg czynników, które wpływają na wysokość naszych emerytur. Tempo starzenia się społeczeństwa, coraz bardziej rozciągnięte w czasie życie, co przekłada się na dłuższą wypłatę świadczeń” – mówiła w rozmowie z BIP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Według prognoz stopa zastąpienia, która mówi o tym jak duża będzie przyszła emerytura względem ostatniego wynagrodzenia ma stale spadać. W 2060 roku ma wynosić zaledwie 24,6 procent, co może oznaczać głodowe emerytury w przyszłości.

„Nie ma żadnych wątpliwości, że odpowiedzialny rząd powinien już dzisiaj rozpocząć poważną debatę emerytalną w gronie ekspertów związanych z systemem emerytalnym, ekonomistów i polityków ze wszystkich stron sceny politycznej, aby jak najszybciej rozpocząć prace nad podniesieniem wieku emerytalnego. Każdy miesiąc i rok z niskim wiekiem emerytalnym to skazywanie kolejnych roczników na głodowe świadczenia, a większość osób przechodzi na emeryturę kiedy tylko osiągnie wymagany ustawą wiek. O ile dzisiejsi emeryci mogą się zadowolić emeryturą na w miarę godziwym poziomie, to kolejne pokolenia otrzymają emeryturę jako równowartość 20 proc. swojej pensji” – ostrzegają dr Antoni Kołek i Oskar Sobolewski.

Źródło: [Business Insider Polska]

Krystian MowelAutor

Dziennikarz i copywriter.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixnio/Bicanski - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Santander Bank ostrzega przed kolejnymi metodami phishingu. Jak bronić się przed oszustami?

Czytaj więcej >
Obraz TomaszSupel z Pixabay

Gospodarka

Podatek od psa 2022. Będzie podwyżka, wiemy ile trzeba zapłacić

Czytaj więcej >
Pixabay/congerdesign

Gospodarka

ZUS ma prawo odebrać emeryturę i doliczy do tego odsetki. Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach

Czytaj więcej >
Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz od państwa 300 złotych

Gospodarka

Przerwa techniczna w mBanku. Instytucja informuje o poważnych utrudnieniach podczas najbliższego weekendu

Czytaj więcej >
wikimedia.org/Travelarz

Gospodarka

Elektroniczna rewolucja na zakupach. Już wkrótce sprzedawca będzie mógł wydać nam paragon... SMS-em

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega. Klienci kolejnego popularnego banku są w zainteresowaniu hakerów-złodziei

Czytaj więcej >