wtv.pl
Po wprowadzeniu części obietnic z Polskiego Ładu zmniejszy się pobierana emerytura? Chodzi o tzw. trzynastkę.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mieli dać więcej, a zabierają? Seniorzy mogą słono zapłacić, jest haczyk w nowych zasadach dot. emerytur

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wiadomości na temat tego, jak wyglądać będzie przyszłoroczna emerytura, a szczególnie ta 13., dla wielu seniorów będą zaskoczeniem. Niestety nie na plus. Rządzący w swoim Polskim Ładzie zawarli zapis, który w przypadku braku zmian innych przepisów spowoduje, że część świadczenia będzie musiało z powrotem trafić do kasy państwa.

Polska emerytura nie należy do najwyższych w Europie. Seniorzy mieszkający nad Wisłą nie mogą pochwalić się brakiem zmartwień w kwestii finansowej w czasie swojej jesieni życia.

Trzynasta emerytura to dla wielu bardzo istotne wsparcie domowego budżetu. W nadchodzącym roku sprawy mogą wyglądać nieco inaczej.

Polski Ład i 13. emerytura. Seniorzy stracą na obietnicach rządzących?

Chociaż Prawo i Sprawiedliwość często przypomina, że emerytura to świadczenie, które za ich rządów mocno się zmieniło, to nad seniorami zawisło właśnie widmo niekorzystnych rozwiązań Polskiego Ładu.

Już wcześniej informowaliśmy o tym, że w związku z Polskim Ładem najwięcej obaw mogą mieć bogatsi emeryci, czyli np. górnicy (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). Okazuje się, że nawet ci, których emerytura nie należy do najwyższych, mają powody do niepokoju.

Nie tylko Katowice są w szoku słysząc tłumaczenia zabójcy 11-letniego Sebastiana

11-letni Sebastian został zamordowany. Znane są już tłumaczenia jego zabójcy

CZYTAJ DALEJ

Wszystko związane jest ze składką zdrowotną oraz płaceniem podatku dochodowego od 13. emerytury. Zapowiedziano, że zmiany regulujące ten aspekt wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, jednak w przypadku, gdy do tego nie dojdzie, efekty będą mocno odczuwalne w kieszeniach seniorów.

Brak zmiany przepisów zaowocuje wysokim potrąceniem z 13. emerytury

Dodatkowe pieniądze, które przynosi ze sobą raz do roku 13. emerytura, nie są zwolnione z podatku. Dodatkowo potrącana jest z niej składka zdrowotna.

Polski Ład zakłada podwyższenie składki zdrowotnej do 9 proc. (obecnie emeryci płacą 1,25 proc.). W przypadku braku wprowadzenia zapowiadanych zmian Nowy Ład zaowocuje znacznym obniżeniem kwoty trzynastki.

O jakich stratach pieniężnych mowa? Otóż 13. emerytura ma w 2022 roku wynosić 1300,92 złotych brutto. Jak podaje Fakt, po uwzględnieniu 9 proc. składki zdrowotnej oraz 17 proc. podatku dochodowego seniorzy otrzymają zaledwie 962,62 złotych netto.

Rządzący chwalą się Polskim Ładem

Nadzieje związane z Polskim Ładem są duże, głównie ze strony Prawa i Sprawiedliwości oraz koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy. Emeryci są zapewniani, że mają być grupą, która w większości skorzysta na zmianach.

Do tego, by obietnice pokryły się z rzeczywistością, potrzebne są konkretne działania. Tego, czy 13. emerytura nie zostanie zmniejszona przez wyższą składkę zdrowotną, dowiemy się już niedługo.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Twitter.com @PolskiLad_PiS / Fakt / gov.pl

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polscy lekarze dostali zaledwie 19 zł podwyżki

Czytaj więcej >