wtv.pl > Gospodarka > Czy księża powinni zostać opodatkowani? Jednoznaczny sondaż, znamy opinie Polek i Polaków
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:44

Czy księża powinni zostać opodatkowani? Jednoznaczny sondaż, znamy opinie Polek i Polaków

Czy księża powinni zostać opodatkowani? Jednoznaczny sondaż, znamy opinie Polek i Polaków
Flickr/Joanna Adamik

Super Express przeprowadził badanie dotyczące opodatkowania usług wykonywanych przez księży. Pytanie brzmiało: Czy księża w Polsce powinni płacić podatki za wykonanie usług, jak np. udzielenie ślubu, pogrzeby oraz rozliczać się z tacy? 

Jak odpowiedzieli badani?

Miażdżący wynik sondażu - księża powinni zacząć płacić

Aż 88% badanych odpowiedziało, że księża powinni rozliczać się za wykonywane usługi. Tylko 5% osób było odmiennego zdania. Jedynie 3% odpowiedziało, że ksiądz powinien wystawić fakturę lub rachunek za wykonaną usługę, ale potem mogłaby przysługiwać mu ulga. Podobny odstetek stwierdził, że o ile usługi nie powinny być w żaden sposób opodatkowane, to pieniądze z nich powinny być kontrolowane przez urząd skarbowy. 

Oprócz ulg podatkowych wiele ułatwień mają również księża emeryci. Otrzymują właściwie podwójne świadczenie - jedno z ZUS, a drugie z Funduszu Kościelnego. Pierwsze z nich otrzymują po ukończeniu 65. roku życia, a drugie - 75. 

Fundusz Kościelny - ile się na niego składamy?

Fundusz Kościelny nie jest jednak tylko miejscem, z którego do księży płyną emerytury. Odkąd przywrócono dotacje na rewitalizację i remonty budynków sakralnych, ubezpieczenia duchownych przestały być jedynym jego celem.

Składamy się na niego jednak o wiele więcej niż w latach '90. Wtedy Fundusz dysponał 10 mln zł z budżetu państwa rocznie. Teraz, jak podaje "Rzeczpospolita", było to aż 171 mln zł z naszych podatków!

źródło: [wiadomosci.wp.pl]