wtv.pl

WTV.pl

Do końca następnego miesiąca urzędnik może zapukać do twoich drzwi i zadać wrażliwe pytania. Ogromne kary za brak odpowiedzi

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Akcja będzie trwała do końca listopada tego roku.

Sprawdzą dochód, emeryturę i nieruchomości

Od 1 września urzędnicy, którzy dokonują powszechnego spisu rolnego 2020 mogą zapukać do drzwi każdego, kto na co dzień działa w tym zawodzie. Urzędnicy będą musieli sprawdzić gospodarstwa indywidualne, gospodarstwa prowadzone przez osoby prawne (czyli spółdzielnie i spółki) i jednostki organizacyjne niemającej osobowości prawnej. Udział w spisie jest obowiązkowy, co oznacza, że za nieodpowiedzenie na zadane przez wizytującego pytania oraz unikanie prób wykonania przez niego spisu trzeba będzie zapłacić karę.

Dane od rolników będą zbierane na parę sposobów:

- poprzez samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (każda gmina ma obowiązek zapewnić stanowisko do jego wypełnienia);

- wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego;

- bezpośredni wywiad przeprowadzany przez rachmistrza terenowego podczas wizyty w gospodarstwie.

Jakie dane trzeba podać podczas spisu?

Rolnicy będą musieli podać dokładną liczbę maszyn używanych w gospodarstwie, a także dane dotyczące powierzchni wszystkich należących do niego gruntów, czyli pastwisk, upraw stałych, zasiewów, łąk oraz szkółek. Do spisu trafi również pogłowie zwierząt gospodarskich. Jakie zwierzęta zostaną spisane? Między innymi będą to świnie, knury, lochy, warchlaki, jałówki, byczki, jagnięta, samice zwierząt futerkowych czy kury nioski.

Wymagane będą też informacje dotyczące hodowli ryb, powierzchni, kubatury i pojemności budynków gospodarskich oraz zużycia nawozów gospodarskich. 

Po co przeprowadzany jest spis?

Jak można było przeczytać wyżej, spis jest obowiązkowy. To oznacza, że za nie wzięcie w nim udziału grozi kara grzywny (grzywna określona na podstawie ustawy o statystyce publicznej - może wynieść nawet 5 tys. zł!). 

Dane, które zostaną przekazane w spisie rolnym posłużą potem jako materiały do analiz, zestawień, opracowań, a także tworzenia i aktualizacji operatów statystycznych przez Główny Urząd Statystyczny. Liczby zebrane w spisie będą zestawiane z danymi z innych badań statystycznych, a także z informacjami, które zebrano w powszechnym spisie ludności i mieszkań. Zebrane przez urzędników dane rolników nie będą mogły być wykorzystane w żadnym innym celu.

źródło: [superbiz.se.pl]

Tagi:

Emerytura

Podobne artykuły

Gospodarka

Jak znaleźć lokalne firmy z branży mediów i PR? Pomocna będzie baza firm. Zobacz dlaczego!
Czytaj więcej >

Gospodarka

GIF wycofało pilnie jeden z leków na receptę. Zainteresowane mogą być osoby cierpiące na psychiczne dolegliwości
Czytaj więcej >

Gospodarka

Pilna wiadomość premiera Morawieckiego. Zmiany w 500 plus
Czytaj więcej >

Gospodarka

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?
Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać
Czytaj więcej >

Gospodarka

Turyści pokazują swoje paragony. Gofry i kawa w horrendalnych cenach, jest coraz drożej
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]