wtv.pl > Gospodarka > Rząd zasypie seniorów prezentami. Emerytury wyższe i pełne dodatków
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:32

Rząd zasypie seniorów prezentami. Emerytury wyższe i pełne dodatków

wtv
WTV.pl

Rok 2021 zapowiada się na pierwszy rzut oka naprawdę bogato dla emerytów, jak będzie jednak w rzeczywistości?

13. i 14. emerytura

To będzie rzeczywisty prezent od rządu, ale należy pamiętać, że żadna z nich nie będzie wynosiła tyle, ile chcieliby w niej widzieć bogatsi emeryci. Świadczenia będą zależały od minimalnej emerytury oraz tego, ile dostaliśmy jej w ramach całego roku. 

13. emerytura, którą wszyscy emeryci otrzymają jako prezent świąteczny na święta wielkanocne będzie wynosiła tyle, ile wynosi minimalna emerytura. W tym roku będzie to 1250 zł, a jak będzie wyglądało to w przyszłych latach? Wszystko będzie zależało od tego, jak w danym roku będzie wyglądała emerytura minimalna, czyli taka, która przyznawana jest po 20 latach pracy kobietom i 25 latach pracy mężczyznom. W tej chwili jest to kwota nieco powyżej 1,2 tyś. zł. Koszt 13. emerytury dla budżetu wyniesie 10 mld zł. 

14, emerytura nie trafi za to do wszystkich seniorów. Objęci tym świadczeniem będą wyłącznie ci, których wysokość miesięcznej emerytury nie przekracza 120% emerytury średniej. Kwota 1250 zł (czyli tyle samo, ile przy trzynastce) trafi do kieszeni seniorów przed świętami Bożego Narodzenia.

Należy jednak pamiętać, że to wcale nie oznacza, że osoby, które otrzymują ponad 3 tyś. zł emerytury będą mogły całkowicie pożegnać się z dodatkowym, grudniowym świadczeniem. Rząd zastosował zasadę "złotówka za złotówkę", co oznacza, że jeśli próg związany z uzyskaniem 120% emerytury zostanie przekroczony o 100 zł, o tyle będzie pomniejszone świadczenie. Dopiero osoby, które uzyskują 4,3 tyś. zł na miesiąc emerytury nie otrzymają nic. To również będzie kosztować rząd około 10 mld zł. 

Waloryzacja emerytur

Kolejne 10 mld zł zostanie przekazane na waloryzację emerytur. Brzmi to bardzo dobrze, bo wszystkie emerytury będą większe, jak jednak zapowiadają analitycy, waloryzacja ma jedynie zrekompensować seniorom wyższe ceny w sklepach. Przyszłoroczna wyniesie 3,84%. Będzie to także waloryzacja procentowo-kwotowa, co oznacza, że każdy senior otrzyma gwarantowany dodatek w wysokości 50 zł. Jak podobna podwyżka wpłynie na wysokość emerytur?

Dla świadczenia, które w 2020 roku wynosiło 1500 zł, w 2021 zmiana będzie wynosiła 57 zł, czyli łączna emerytura będzie wynosiła 1557 zł. 2000 zł urosną do 2076 zł, a 3000 - do 3115 zł. 

Jak zmienia się wskaźnik waloryzacji? Jest on głównie zależny od wskaźnika inflacji w poprzednim roku kalendarzowym. Jeśli o dany procent urosły ceny produktów i usług, o tyle procent (uśredniony wynik) będzie rosła waloryzacja.

źródło: [money.pl]

Tagi: Emerytura
Powiązane