wtv.pl
14. emerutura

Marek BAZAK/East News

14. emerytura tylko w tym roku? Niepokojąca odpowiedź rządu

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

14. emerytura będzie wypłacana tylko w tym roku? Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, prosząc o wskazanie, czy rząd planuje przedłużenie świadczenia na rok 2022. Otrzymaliśmy odpowiedź, która może dawać powody do obaw. Rząd z jednej strony zapewnia o otoczeniu seniorów szczególną troską i opieką. Z drugiej strony nie wskazano na przyjęcie ustaleń dotyczących przedłużenia świadczenia na jesień przyszłego roku. Czego zatem należy się spodziewać?

Ustawa wprowadzająca wypłatę 14. emerytury odnosiła się jedynie do jednorazowego świadczenia. Transfer socjalny wbrew pozorom znacznie różni się od 13. emerytury, która jest przeznaczona dla wszystkich seniorów i seniorek bez względu na dochody.

Świadczenie jest także stałe, co oznacza, że jednorazowych wypłat należy spodziewać się także w następnych latach. Tymczasem słynne 14-stki są objęte progiem dochodowym. Wciąż nie wiadomo, czy emeryci mogą spodziewać się drugiej, jesiennej wypłaty w 2022 roku.

Co dalej z 14. emeryturą?

Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, prosząc o wskazanie, czy możemy spodziewać się przedłużenia 14. emerytury na przyszły rok. Już na wstępie resort zapewnił, że jego priorytetem jest ochrona seniorów przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

- Dla polityki społecznej państwa niezmiernie istotna jest ochrona seniorów przed  ubóstwem i wykluczeniem społecznym - zapewnia nas Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Andrzej Duda

Sieć obiega specyficzny fragment wywiadu Andrzeja Dudy

CZYTAJ DALEJ

- Podejmowane działania ukierunkowane są na poprawę sytuacji finansowej emerytów i rencistów, w tym w szczególności świadczeniobiorców pobierających niskie emerytury i renty - dodają urzędnicy.

Rząd przypomniał, że pierwsze deklaracje dotyczące 14. emerytury były składane podczas expose Prezesa Rady Ministrów. Jeszcze w listopadzie 2019 roku Mateusz Morawiecki zapowiedział dodatkową pomoc dla emerytów i rencistów.

- Rząd zrealizował obietnicę i od 2020 r. wprowadził na stałe wypłatę 13. emerytury dla wszystkich świadczeniobiorców w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku.  Ponadto w listopadzie 2021 r. wypłacona zostanie 14. emerytura -  jako kolejne obok 13. emerytury dodatkowe świadczenie - podkreśla resort Marleny Maląg.

Podkreślono, że osoby otrzymujący świadczenia o dochodach do 2900 złotych brutto otrzymają świadczenie w wysokości najniższej emerytury, czyli 1250,88 złotych brutto. W pozostałych przypadkach zastosowano zasadę "złotówka za złotówkę".

- Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów nie przewiduje wypłaty 14. emerytury w kolejnych latach. Jest to zatem świadczenie jednorazowe - odpowiada ministerstwo.

Rząd wskazał, że będzie podejmował dalsze działania, których celem będzie zabezpieczenie sytuacji seniorów i seniorek. Wszystko jednak wskazuje na to, że 14. emerytura nie zostanie wydłużona o kolejne lata, tak jak ma to miejsce w przypadku 13-stek.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixnio/Bicanski - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Santander Bank ostrzega przed kolejnymi metodami phishingu. Jak bronić się przed oszustami?

Czytaj więcej >
Obraz TomaszSupel z Pixabay

Gospodarka

Podatek od psa 2022. Będzie podwyżka, wiemy ile trzeba zapłacić

Czytaj więcej >
Pixabay/congerdesign

Gospodarka

ZUS ma prawo odebrać emeryturę i doliczy do tego odsetki. Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach

Czytaj więcej >
Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz od państwa 300 złotych

Gospodarka

Przerwa techniczna w mBanku. Instytucja informuje o poważnych utrudnieniach podczas najbliższego weekendu

Czytaj więcej >
wikimedia.org/Travelarz

Gospodarka

Elektroniczna rewolucja na zakupach. Już wkrótce sprzedawca będzie mógł wydać nam paragon... SMS-em

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega. Klienci kolejnego popularnego banku są w zainteresowaniu hakerów-złodziei

Czytaj więcej >