wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nowy program rządu z "plusem". Obejmie grupę społeczną, która do tej pory mogła czuć się pominięta

23 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Aktywni plus, program dedykowany seniorom, już wkrótce może zostać wprowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana przez rząd inicjatywa ma w teorii zachęcić osoby starsze do aktywnej partycypacji we wszelkich dziedzi

Projekty dotyczące zaangażowania osób starszych w życie publiczne nie należą bynajmniej do nowości. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już przed kilkoma laty uruchomiło dwa rządowe programy mające na celu wesprzeć osoby starsze w kwestii aktywności społecznej. W roku 2014 rozpoczęto program ASOS, który miał spełniać wspomnianą funkcję. Rok później ruszył z kolei tak zwany Senior Plus. Obie inicjatywy swój żywot kończą jednak w roku bieżącym.

Aktywni plus nowym programem rządu

Szczegóły nowego projektu dedykowanego seniorom przytacza serwis tvn24.pl. Jak czytamy, z wykazu prac rządu wynika, że w roku 2021 obóz Prawa i Sprawiedliwości uruchomi program Aktywni Plus. Według wstępnych informacji inicjatywa zostanie wprowadzona przynajmniej na cztery lata (do roku 2025). Za jej uruchomienie najprawdopodobniej będzie odpowiadać Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wskazuje TVN24, proponowany przez MRPiPS projekt, będący naturalnym następstwem poprzednich działań resortu, w teorii ma posiadać cztery główne obszary, w których prowadzona będzie działalność zwiększająca społeczne zaangażowanie osób starszych. Wśród nich znajdziemy: wyłączenie cyfrowe, partycypację społeczną, aktywność społeczną, a także przygotowanie do starości.

Wyjaśniając: projekt ma doprowadzić do bogatszej oferty spędzania czasu wolnego przez seniorów, zwiększać ich przedsiębiorczość oraz zachęcać do podjęcia przez nich pracy. Proponowany przez ministerstwo program ma ponadto walczyć z wykluczeniem cyfrowym mających problemy z obsługą nowoczesnych technologii osób starszych, jak również zachęcać do działań charytatywnych w ramach wolontariatu.

Dodano, że inicjatywa ma w teorii pomóc poprawić wizerunek starości dla ogółu społeczeństwa i pozytywnie wpłynąć poziom samoorganizacji środowiska emerytów w życiu publicznym. Prawdopodobnym terminem przyjęcia kolejnego projektu, w którego nazwie znajdzie się typowe dla większości społecznych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości słowo "plus", może być końcówka bieżącego roku.

Źródło: tvn24.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >