wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nowy program rządu z "plusem". Obejmie grupę społeczną, która do tej pory mogła czuć się pominięta

23 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Aktywni plus, program dedykowany seniorom, już wkrótce może zostać wprowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana przez rząd inicjatywa ma w teorii zachęcić osoby starsze do aktywnej partycypacji we wszelkich dziedzi

Projekty dotyczące zaangażowania osób starszych w życie publiczne nie należą bynajmniej do nowości. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już przed kilkoma laty uruchomiło dwa rządowe programy mające na celu wesprzeć osoby starsze w kwestii aktywności społecznej. W roku 2014 rozpoczęto program ASOS, który miał spełniać wspomnianą funkcję. Rok później ruszył z kolei tak zwany Senior Plus. Obie inicjatywy swój żywot kończą jednak w roku bieżącym.

Aktywni plus nowym programem rządu

Szczegóły nowego projektu dedykowanego seniorom przytacza serwis tvn24.pl. Jak czytamy, z wykazu prac rządu wynika, że w roku 2021 obóz Prawa i Sprawiedliwości uruchomi program Aktywni Plus. Według wstępnych informacji inicjatywa zostanie wprowadzona przynajmniej na cztery lata (do roku 2025). Za jej uruchomienie najprawdopodobniej będzie odpowiadać Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wskazuje TVN24, proponowany przez MRPiPS projekt, będący naturalnym następstwem poprzednich działań resortu, w teorii ma posiadać cztery główne obszary, w których prowadzona będzie działalność zwiększająca społeczne zaangażowanie osób starszych. Wśród nich znajdziemy: wyłączenie cyfrowe, partycypację społeczną, aktywność społeczną, a także przygotowanie do starości.

Wyjaśniając: projekt ma doprowadzić do bogatszej oferty spędzania czasu wolnego przez seniorów, zwiększać ich przedsiębiorczość oraz zachęcać do podjęcia przez nich pracy. Proponowany przez ministerstwo program ma ponadto walczyć z wykluczeniem cyfrowym mających problemy z obsługą nowoczesnych technologii osób starszych, jak również zachęcać do działań charytatywnych w ramach wolontariatu.

Dodano, że inicjatywa ma w teorii pomóc poprawić wizerunek starości dla ogółu społeczeństwa i pozytywnie wpłynąć poziom samoorganizacji środowiska emerytów w życiu publicznym. Prawdopodobnym terminem przyjęcia kolejnego projektu, w którego nazwie znajdzie się typowe dla większości społecznych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości słowo "plus", może być końcówka bieżącego roku.

Źródło: tvn24.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixnio/Bicanski - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Santander Bank ostrzega przed kolejnymi metodami phishingu. Jak bronić się przed oszustami?

Czytaj więcej >
Obraz TomaszSupel z Pixabay

Gospodarka

Podatek od psa 2022. Będzie podwyżka, wiemy ile trzeba zapłacić

Czytaj więcej >
Pixabay/congerdesign

Gospodarka

ZUS ma prawo odebrać emeryturę i doliczy do tego odsetki. Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach

Czytaj więcej >
Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz od państwa 300 złotych

Gospodarka

Przerwa techniczna w mBanku. Instytucja informuje o poważnych utrudnieniach podczas najbliższego weekendu

Czytaj więcej >
wikimedia.org/Travelarz

Gospodarka

Elektroniczna rewolucja na zakupach. Już wkrótce sprzedawca będzie mógł wydać nam paragon... SMS-em

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega. Klienci kolejnego popularnego banku są w zainteresowaniu hakerów-złodziei

Czytaj więcej >