wtv.pl > Gospodarka > Nowy program rządu z "plusem". Obejmie grupę społeczną, która do tej pory mogła czuć się pominięta
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:34

Nowy program rządu z "plusem". Obejmie grupę społeczną, która do tej pory mogła czuć się pominięta

wtv
WTV.pl

Projekty dotyczące zaangażowania osób starszych w życie publiczne nie należą bynajmniej do nowości. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już przed kilkoma laty uruchomiło dwa rządowe programy mające na celu wesprzeć osoby starsze w kwestii aktywności społecznej. W roku 2014 rozpoczęto program ASOS, który miał spełniać wspomnianą funkcję. Rok później ruszył z kolei tak zwany Senior Plus. Obie inicjatywy swój żywot kończą jednak w roku bieżącym.

Aktywni plus nowym programem rządu

Szczegóły nowego projektu dedykowanego seniorom przytacza serwis tvn24.pl. Jak czytamy, z wykazu prac rządu wynika, że w roku 2021 obóz Prawa i Sprawiedliwości uruchomi program Aktywni Plus. Według wstępnych informacji inicjatywa zostanie wprowadzona przynajmniej na cztery lata (do roku 2025). Za jej uruchomienie najprawdopodobniej będzie odpowiadać Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wskazuje TVN24, proponowany przez MRPiPS projekt, będący naturalnym następstwem poprzednich działań resortu, w teorii ma posiadać cztery główne obszary, w których prowadzona będzie działalność zwiększająca społeczne zaangażowanie osób starszych. Wśród nich znajdziemy: wyłączenie cyfrowe, partycypację społeczną, aktywność społeczną, a także przygotowanie do starości.

Wyjaśniając: projekt ma doprowadzić do bogatszej oferty spędzania czasu wolnego przez seniorów, zwiększać ich przedsiębiorczość oraz zachęcać do podjęcia przez nich pracy. Proponowany przez ministerstwo program ma ponadto walczyć z wykluczeniem cyfrowym mających problemy z obsługą nowoczesnych technologii osób starszych, jak również zachęcać do działań charytatywnych w ramach wolontariatu.

Dodano, że inicjatywa ma w teorii pomóc poprawić wizerunek starości dla ogółu społeczeństwa i pozytywnie wpłynąć poziom samoorganizacji środowiska emerytów w życiu publicznym. Prawdopodobnym terminem przyjęcia kolejnego projektu, w którego nazwie znajdzie się typowe dla większości społecznych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości słowo "plus", może być końcówka bieżącego roku.

Źródło: tvn24.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Powiązane