wtv.pl
szczepienie

U.S. Secretary of Defense / Lisa Ferdinando

500 plus i 14. emerytura dla zaszczepionych? Mamy konkretne stanowisko rządu

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

500 plus i 14. emerytura tylko dla zaszczepionych? Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedzieli na nasze pytania w sprawie propozycji, która od kilku dni nie schodzi z medialnego świecznika. Krótkie acz dosadne stanowisko wprost wskazuje, że rząd Mateusza Morawieckiego z pewnością nie zdecyduje się na realizację kontrowersyjnej propozycji. Przygotowano jednak inne zachęty, mające na celu zwiększenie liczby zaszczepionych Polek i Polaków.

Pierwsze doniesienia o ograniczeniu wypłat 500 plus oraz 14. emerytury podali dziennikarze Radia Zet. Jeszcze 4 dni temu powoływano się na deklaracje części samorządowców. Postulat miał wypłynąć ze strony Związku Miast Polskich podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

500 plus i 14. emerytura tylko dla zaszczepionych? Rząd stanowczo zaprzecza

Pełnomocnik zarządu ZMP deklarował, że oprócz zachęt program szczepień musi zawierać elementy dyscyplinujące.

Natłok zaskakujących doniesień wynikał także z braku jednoznacznego weta ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pomysł, choć niemal niemożliwy do zrealizowania, wywołał nie lada kontrowersje.

Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, prosząc o odniesienie się do postulatu części samorządowców. Wczoraj do naszej redakcji wpłynęła odpowiedź ze strony wydziału prasowego resortu Marleny Maląg.

Andrzej Duda

Sieć obiega specyficzny fragment wywiadu Andrzeja Dudy

CZYTAJ DALEJ

Urzędnicy zwrócili uwagę na zapisy Ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Przepisy zawarte w obowiązującym dokumencie nie przewidują uzależnienie wypłaty 14. emerytury od przyjęcia szczepienia na koronawirusa.

Co więcej, resort podkreślił, że nigdy nie prowadził prac nad uwarunkowaniem realizowania dalszych wypłat programu 500 plus i 14. emerytury od przyjęcia dopuszczonych do obrotu preparatów na koronawirusa.

- Odnośnie programu „Rodzina 500+”  i innych programów na rzecz rodziny, to w ministerstwie ani obecnie, ani nigdy w przeszłości nie było planów uzależnienia ich wypłaty od przyjęcia szczepionki - zapewniają przedstawiciele rządu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV | Onet

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polscy lekarze dostali zaledwie 19 zł podwyżki

Czytaj więcej >