wtv.pl > Gospodarka > 500 plus i 14. emerytura dla zaszczepionych? Mamy konkretne stanowisko rządu
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:49

500 plus i 14. emerytura dla zaszczepionych? Mamy konkretne stanowisko rządu

szczepienie
U.S. Secretary of Defense / Lisa Ferdinando

500 plus i 14. emerytura tylko dla zaszczepionych? Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedzieli na nasze pytania w sprawie propozycji, która od kilku dni nie schodzi z medialnego świecznika. Krótkie acz dosadne stanowisko wprost wskazuje, że rząd Mateusza Morawieckiego z pewnością nie zdecyduje się na realizację kontrowersyjnej propozycji. Przygotowano jednak inne zachęty, mające na celu zwiększenie liczby zaszczepionych Polek i Polaków.

Pierwsze doniesienia o ograniczeniu wypłat 500 plus oraz 14. emerytury podali dziennikarze Radia Zet. Jeszcze 4 dni temu powoływano się na deklaracje części samorządowców. Postulat miał wypłynąć ze strony Związku Miast Polskich podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

500 plus i 14. emerytura tylko dla zaszczepionych? Rząd stanowczo zaprzecza

Pełnomocnik zarządu ZMP deklarował, że oprócz zachęt program szczepień musi zawierać elementy dyscyplinujące.

Natłok zaskakujących doniesień wynikał także z braku jednoznacznego weta ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pomysł, choć niemal niemożliwy do zrealizowania, wywołał nie lada kontrowersje.

Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, prosząc o odniesienie się do postulatu części samorządowców. Wczoraj do naszej redakcji wpłynęła odpowiedź ze strony wydziału prasowego resortu Marleny Maląg.

Urzędnicy zwrócili uwagę na zapisy Ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Przepisy zawarte w obowiązującym dokumencie nie przewidują uzależnienie wypłaty 14. emerytury od przyjęcia szczepienia na koronawirusa.

Co więcej, resort podkreślił, że nigdy nie prowadził prac nad uwarunkowaniem realizowania dalszych wypłat programu 500 plus i 14. emerytury od przyjęcia dopuszczonych do obrotu preparatów na koronawirusa.

- Odnośnie programu „Rodzina 500+”  i innych programów na rzecz rodziny, to w ministerstwie ani obecnie, ani nigdy w przeszłości nie było planów uzależnienia ich wypłaty od przyjęcia szczepionki - zapewniają przedstawiciele rządu. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV | Onet