wtv.pl > Gospodarka > Bogatsi emeryci bardzo dużo stracą przez Polski Ład. Co się stało?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:48

Bogatsi emeryci bardzo dużo stracą przez Polski Ład. Co się stało?

Emerytura
Pixabay/stevepb

Nowy Ład obniży niektóre emerytury? Bogatsi seniorzy mają się czego bać. Choć według najnowszych wyliczeń widać, że na programie PiS skorzysta wielu uboższych emerytów, to ci, którzy otrzymali więcej dzięki wpłacanym do ZUS składkom, będą musieli liczyć się z obniżkami.

Najbardziej ucierpią grupy, które jak dotąd czerpały najwięcej korzyści, czyli m.in. górnicy, ale również ci, którzy na rynku pracy pozostali na dłużej.

Nowy Polski Ład zmieni polskie emerytury. Kto straci a kto zyska?

Nowy Polski Ład miał być programem, który całkowicie zmieni oblicze kraju i poprawi jakość życia wszystkim jego mieszkańcom. Wiadomo już jednak, że będą grupy, które na projekcie PiS stracą - w wielu przypadkach będą to osoby, których pensja lub świadczenie odbiegają wzwyż od polskiej średniej.

Podobnie będzie w przypadku emerytów - ci ubożsi mogą liczyć na poprawę swojej sytuacji, a ci, którzy z ZUS otrzymywali dotychczas więcej, będą musieli liczyć się z obniżkami. Jak będzie to wyglądało w ostatecznym rozrachunku?

Do dzisiaj wygląda to w ten sposób, że emerytura brutto składa się z kwoty netto oraz podatków - składki zdrowotnej w wysokości 9 proc. oraz 17 proc. podatku. Przede wszystkim jednak emeryci mogą o wiele zmniejszyć swój PIT i otrzymać zwrot części podatku.

Przy kwocie 3000 zł brutto wygląda to następująco - na początku należy odliczyć składkę zdrowotną i podatek (270 zł + 510 zł) - PIT pomniejszany jest o 7,75 proc. składki zdrowotnej, czyli w tym wypadku 232,5 zł oraz o 1/12 kwoty podatku, która wyniesie 46 zł. W tym wypadku emeryt zapłaci koniec końców 231,16 zł podatku, co daje mu emeryturę w wysokości 2499 zł na rękę.

Nowe zasady mają znieść pomniejszenie składki zdrowotnej, ale powiększyć kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł rocznie. Dzięki tej zmianie, emeryt z 3000 zł brutto otrzyma o 146 zł więcej niż poprzednio, czyli 2645 zł netto. Senior w takiej sytuacji zapłaci podatek jedynie od rocznej nadwyżki, czyli 6 tys. zł, zakładając, że w ciągu 12 miesięcy otrzyma łącznie 36 tys. zł z ZUS.

Będą jednak i stratni - mają być to ci, których emerytura przekracza 5 tys. zł brutto. Znaleźli się w niej głównie górnicy czy byli pracownicy branży energetycznej, ale również osoby, które przepracowały więcej lat, niż zakładano.

Bogatsi emeryci zapłacą więcej

Przy nowych rozwiązaniach osoba, która otrzymuje 5000 zł brutto, straci około 100 zł rocznego dochodu na rękę. Z kwoty 4134 zł zostanie jedynie 4125 zł.

Stracą również ci, którzy skrupulatnie oszczędzali na późne lata - ci, których staż pracy pozwolił na uzbieranie spokojnej emerytury i ci, którzy pracę skończyli długo po przejściu na to świadczenie.

Dla niektórych straty roczne liczone będą w tysiącach, u innych sytuacja nie będzie aż tak dramatyczna. Póki co jednak, decyzje muszą jeszcze poprzeć konkretne projekty ustaw - muszą one zostać również przyjęte przez Sejm. Emerytury do tego czasu pozostaną bez zmian.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [businessinsider.com.pl]