wtv.pl > Gospodarka > Emerytury stażowe. Na czym polegają? ZUS miałby wypłacać przed 60 r.ż.
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:33

Emerytury stażowe. Na czym polegają? ZUS miałby wypłacać przed 60 r.ż.

wtv
WTV.pl

Emerytury stażowe to nowy pomysł proponowany przez prezydenta, który zakłada, że prawo przejścia na emeryturę nie będzie wymagało osiągnięcia odpowiedniego wieku. Jedynym warunkiem koniecznym do otrzymania możliwości pobierania świadczenia ma być posiadanie wskazanego stażu pracy. Postanowiliśmy sprawdzić, kiedy projekt ma szansę wejść w życie oraz co w praktyce oznaczałby dla seniorów.

Emerytury stażowe – kiedy zaczną obowiązywać?

Według prezydenckiego pomysłu do pobierania świadczenia uprawniony byłby każdy, kto na rynku pracy przepracował 40 lat, niezależnie od wieku. Obowiązujący obecnie system emerytalny zezwala na przejście na emeryturę jedynie po osiągnięciu 60. roku życia w przypadku kobiet oraz 65. w przypadku mężczyzn. Staż pracy nie ma przełożenia na prawo do pobierania świadczenia. W zależności od czasu spędzonego jako pracownik zmienia się, rzecz jasna, wysokość pobieranej emerytury.

Portal "Biznes Info" zwraca uwagę, że w sierpniu bieżącego roku Andrzej Duda zaprezentował projekt emerytur stażowych. Projekt – warto zaznaczyć – o dość rewolucyjnym, jak na polskie realia, charakterze. Zakłada on bowiem, że kobieta, która pracę zawodową rozpoczęła w wieku lat 20, na emeryturę mogłaby przejść, osiągając 35-letni czas pracy, a zatem w wieku 55 lat. W przypadku mężczyzn wymagany staż pracy wynosiłby 40 lat. Analogicznie: mężczyźni mogliby rozpocząć pobieranie świadczenia w wieku lat 60.

Pomysł, choć interesujący, nie wiąże się na ten moment ze zbyt wielką ilością zaprezentowanych szczegółów. Trudno wskazać zatem choć przybliżony termin wejścia projektu w życie. Niewykluczone ponadto, że obiecywane zmiany są jedynie elementem politycznej gry. Jak wskazuje "Gazeta Wyborcza", pomysł wprowadzenia emerytur stażowych, o które regularnie upominają się nieco bardziej zaawansowanie wiekowo pracownicy, padł już przed 6 laty.

"Jesteśmy grupą ludzi pomijaną przez wszystkie ekipy rządzące , którzy nic od państwa nie dostali. Wprowadźcie emerytury stażowe i dajcie prace młodym, niech oni teraz zaczną pracować na wszystkie plusy, a zmęczeni, którzy nie mają sił, a których zwalnia się, bo są niepotrzebni, niech mają wybór", czytamy w opublikowanym na stronie dziennika liście.

  1. Coraz więcej ludzi może niedługo porzucać swoje domy. Wcale nie z powodu pieniędzy

  2. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę

  3. TVN żegna najważniejszą postać w załodze. Nagła decyzja

  4. Obostrzenia wracają, podano listę czerwonych i żółtych stref. Sytuacja robi się poważna

  5. Najgorsza wpadka w karierze Anny Popek. Słowa, które padły w programie na żywo oburzyły opinię publiczną

  6. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

Źródło: biznesinfo.pl / Gazeta Wyborcza

Tagi: Emerytura
Powiązane