wtv.pl > Gospodarka > Waloryzacja emerytur 2022. Najnowsze dane
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:41

Waloryzacja emerytur 2022. Najnowsze dane

Waloryzacja
Marek BAZAK/East News

Z wyliczeń portalu money.pl opartych na prognozach Ministerstwa Finansów wynika, że waloryzacja rent i emerytur w marcu 2022 roku może sięgnąć poziomu zbliżonego do tegorocznej waloryzacji.

Portal money.pl dotarł do danych Ministerstwa Finansów, na podstawie których można określić prawdopodobną wysokość przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur.

Jak podaje money.pl, chodzi o tzw. aktualizację programu konwergencji, czyli dokument, w którym każde państwo należącego UE musi przedstawić prognozy dotyczące stanu swoich finansów.

Inflacja i wzrost przeciętnego wynagrodzenia

Według money.pl wysokość waloryzacji rent i emerytur w marcu 2022 roku można określić dzięki zawartym w dokumencie wskaźnikom dotyczącym prognozowanej inflacji (w tym w szczególności tzw. inflacji emeryckiej) i prognozowanego realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Zgodnie z rządowym dokumentem w roku 2021 inflacja wyniesie 3,1 proc. Jak podaje money.pl, inflacja emerycka będzie prawdopodobnie - podobnie jak w ubiegłym roku - o 15 proc. wyższa., sięgnie zatem około 3,56 proc.

Z kolei realny (czyli uwzględniający inflacje) wzrost przeciętnego wynagrodzenia ma w ciągu bieżącego roku wynieść nie więcej niż 3,5 proc.

Marcowa waloryzacja 2022

Według money.pl jeśli te dane się potwierdzą, możemy się spodziewać przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur na poziomie ok. 4,2 proc. Byłaby ona zbliżona do tegorocznej - sięgającej 4,24 proc.

Emerytura minimalna wynosząca obecnie 1250,88 zł wzrosłaby w takim wypadku do około 1303,40 zł.

Z kolei osoba pobierająca dziś świadczenie w wysokości 1500 zł brutto po waloryzacji w marcu 2022 otrzymywałaby - jak wylicza money.pl - 1563,98 zł.

Według money.pl nie jest jednak wcale wykluczone, że inflacja będzie w przyszłym roku wyższa od aktualnie prognozowanej i sięgnie nawet 3,9 proc., co z kolei poskutkowałoby waloryzacją na poziomie nawet 4,4-4,5 proc.

Źródło: money.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Emerytura