wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Emerytury w Polsce już za kilka lat mogą wynieść aż 9 tysięcy złotych. ZUS podał prognozy, które bynajmniej nie napawają radością

26 Września 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Senator PO, Krzysztof Brejza złożył zapytanie do prezes ZUS dotyczące tego, w jakiej proporcji emerytury będą odpowiadały przeciętnemu średniemu wynagrodzeniu. Odpowiedź dotyczyła zmian w najbliższych 40 latach i o ile kwoty wydają się być obiecujące, to

Relacja emerytury do średniego wynagrodzenia ma spadać - od 50% w 2025 roku do mniej niż 25% w roku 2060. Co to oznacza?

Emerytury nawet po 9 tys. zł?

Senator Brejza przedstawił, w jaki sposób spadać będzie stosunek średniego wynagrodzenia do wysokości emerytury na swoim Twitterze.

- To i tak jest wariant pozytywny. Organizacje międzynarodowe badające nasz system oceniły, że za 40 lat to może być mniej niż 20 proc. średniej pensji. Ale to przede wszystkim w przypadku kobiet, mężczyźni mogą liczyć na nieco więcej - komentuje Oskar Suchodolski z Instytu Emerytalnego. - Dobrze, że coraz częściej o tym mówimy, choć to ciągle za mało. Nie wszyscy jeszcze zdają sobię sprawę z tego, że powinni pracować jak najdłużej, by liczyć na większe świadczenia. Podobnie jest z oszczędzaniem, które powinno się zacząć jak najwcześniej.

Dzięki zamieszczeniu odpowiedzi przez senatora Brejzę, możemy zobaczyć, jakie kwoty towarzyszą temu stosunkowi. Za 10 lat przeciętna emerytura ma wynosić 3,6 tyś. zł, to o tysiąc złotych więcej niż teraz. Niestety, trzeba od razu zaznaczyć, że w porównaniu do dzisiejszych zarobków kwota ta może znaczyć o wiele mniej niż dziś. Emerytura w tej wysokości stanowić ma jedynie około 46% średniego wynagrodzenia, wartość pieniądza może być więc wtedy zupełnie inna. 

Podobnie musimy spojrzeć na zapowiadaną kwotę 9 tys. zł w 2060 roku. Te pieniądze stanowić mają jedynie 23% średniej pensji, co oznacza, że w przeliczeniu mogą być warte mniej niż 3,6 tyś. zł 30 lat wcześniej. W 2021 roku średnia Polska emerytura, czyli 2,5 tyś. zł stanowić będzie 53% średniego wynagrodzenia. 

Czy emerytury za 40 lat będą głodowe?

Eksperci są raczej pesymistycznie nastawieni.

- Pozytywne myślenie o tych 9 tys. zł jest naiwne. To może być realnie duża suma tylko wtedy, kiedy by się okazało, że jedynie Polska idzie do przodu, a wszyscy inni stoją w miejscu. Tymczasem może się okazać, że nie będziemy w czołówce, ale w drugiej lidze. Skupiajmy się zatem na tych procentach z odpowiedzi ZUS. To będzie realnie o połowę mniejsza emerytura niż teraz, a przecież już dziś emeryci muszą dorabiać - tłumaczy Sobolewski. 

Sytuacja przyszłych emerytów nie maluje się więc w różowych barwach. 

źródło: [money.pl]

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >