wtv.pl

WTV.pl

Emerytury w Polsce już za kilka lat mogą wynieść aż 9 tysięcy złotych. ZUS podał prognozy, które bynajmniej nie napawają radością

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Relacja emerytury do średniego wynagrodzenia ma spadać - od 50% w 2025 roku do mniej niż 25% w roku 2060. Co to oznacza?

Emerytury nawet po 9 tys. zł?

Senator Brejza przedstawił, w jaki sposób spadać będzie stosunek średniego wynagrodzenia do wysokości emerytury na swoim Twitterze .

- To i tak jest wariant pozytywny. Organizacje międzynarodowe badające nasz system oceniły, że za 40 lat to może być mniej niż 20 proc. średniej pensji. Ale to przede wszystkim w przypadku kobiet, mężczyźni mogą liczyć na nieco więcej - komentuje Oskar Suchodolski z Instytu Emerytalnego. - Dobrze, że coraz częściej o tym mówimy, choć to ciągle za mało. Nie wszyscy jeszcze zdają sobię sprawę z tego, że powinni pracować jak najdłużej, by liczyć na większe świadczenia. Podobnie jest z oszczędzaniem, które powinno się zacząć jak najwcześniej.

Dzięki zamieszczeniu odpowiedzi przez senatora Brejzę, możemy zobaczyć, jakie kwoty towarzyszą temu stosunkowi. Za 10 lat przeciętna emerytura ma wynosić 3,6 tyś. zł, to o tysiąc złotych więcej niż teraz. Niestety, trzeba od razu zaznaczyć, że w porównaniu do dzisiejszych zarobków kwota ta może znaczyć o wiele mniej niż dziś. Emerytura w tej wysokości stanowić ma jedynie około 46% średniego wynagrodzenia, wartość pieniądza może być więc wtedy zupełnie inna. 

Podobnie musimy spojrzeć na zapowiadaną kwotę 9 tys. zł w 2060 roku. Te pieniądze stanowić mają jedynie 23% średniej pensji, co oznacza, że w przeliczeniu mogą być warte mniej niż 3,6 tyś. zł 30 lat wcześniej. W 2021 roku średnia Polska emerytura, czyli 2,5 tyś. zł stanowić będzie 53% średniego wynagrodzenia. 

Czy emerytury za 40 lat będą głodowe?

Eksperci są raczej pesymistycznie nastawieni.

- Pozytywne myślenie o tych 9 tys. zł jest naiwne. To może być realnie duża suma tylko wtedy, kiedy by się okazało, że jedynie Polska idzie do przodu, a wszyscy inni stoją w miejscu. Tymczasem może się okazać, że nie będziemy w czołówce, ale w drugiej lidze. Skupiajmy się zatem na tych procentach z odpowiedzi ZUS. To będzie realnie o połowę mniejsza emerytura niż teraz, a przecież już dziś emeryci muszą dorabiać - tłumaczy Sobolewski. 

Sytuacja przyszłych emerytów nie maluje się więc w różowych barwach. 

źródło: [money.pl]

Tagi:

Podobne artykuły

Gospodarka

Jak znaleźć lokalne firmy z branży mediów i PR? Pomocna będzie baza firm. Zobacz dlaczego!
Czytaj więcej >

Gospodarka

GIF wycofało pilnie jeden z leków na receptę. Zainteresowane mogą być osoby cierpiące na psychiczne dolegliwości
Czytaj więcej >

Gospodarka

Pilna wiadomość premiera Morawieckiego. Zmiany w 500 plus
Czytaj więcej >

Gospodarka

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?
Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać
Czytaj więcej >

Gospodarka

Turyści pokazują swoje paragony. Gofry i kawa w horrendalnych cenach, jest coraz drożej
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]