. Wikimedia/Krzysztof Maria RóżańskiŹródło: Wikimedia/Krzysztof Maria Różański
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 26 Września 2020

Emerytury w Polsce już za kilka lat mogą wynieść aż 9 tysięcy złotych. ZUS podał prognozy, które bynajmniej nie napawają radością

Senator PO, Krzysztof Brejza złożył zapytanie do prezes ZUS dotyczące tego, w jakiej proporcji emerytury będą odpowiadały przeciętnemu średniemu wynagrodzeniu. Odpowiedź dotyczyła zmian w najbliższych 40 latach i o ile kwoty wydają się być obiecujące, to już procent wysokości emerytury przyrównany do przeciętnego wynagrodzenia raczej niepokoją.

Relacja emerytury do średniego wynagrodzenia ma spadać - od 50% w 2025 roku do mniej niż 25% w roku 2060. Co to oznacza?

Duda przepraszał Danutę Holecką na wizji. Wpadka na antenieDuda przepraszał Danutę Holecką na wizji. Wpadka na antenieCzytaj dalej

Emerytury nawet po 9 tys. zł?

Senator Brejza przedstawił, w jaki sposób spadać będzie stosunek średniego wynagrodzenia do wysokości emerytury na swoim Twitterze.

- To i tak jest wariant pozytywny. Organizacje międzynarodowe badające nasz system oceniły, że za 40 lat to może być mniej niż 20 proc. średniej pensji. Ale to przede wszystkim w przypadku kobiet, mężczyźni mogą liczyć na nieco więcej - komentuje Oskar Suchodolski z Instytu Emerytalnego. - Dobrze, że coraz częściej o tym mówimy, choć to ciągle za mało. Nie wszyscy jeszcze zdają sobię sprawę z tego, że powinni pracować jak najdłużej, by liczyć na większe świadczenia. Podobnie jest z oszczędzaniem, które powinno się zacząć jak najwcześniej.

Nie wpadł za prędkość. Fotoradar przyłapał go na gorącym uczynkuNie wpadł za prędkość. Fotoradar przyłapał go na gorącym uczynkuCzytaj dalej

Dzięki zamieszczeniu odpowiedzi przez senatora Brejzę, możemy zobaczyć, jakie kwoty towarzyszą temu stosunkowi. Za 10 lat przeciętna emerytura ma wynosić 3,6 tyś. zł, to o tysiąc złotych więcej niż teraz. Niestety, trzeba od razu zaznaczyć, że w porównaniu do dzisiejszych zarobków kwota ta może znaczyć o wiele mniej niż dziś. Emerytura w tej wysokości stanowić ma jedynie około 46% średniego wynagrodzenia, wartość pieniądza może być więc wtedy zupełnie inna.

Podobnie musimy spojrzeć na zapowiadaną kwotę 9 tys. zł w 2060 roku. Te pieniądze stanowić mają jedynie 23% średniej pensji, co oznacza, że w przeliczeniu mogą być warte mniej niż 3,6 tyś. zł 30 lat wcześniej. W 2021 roku średnia Polska emerytura, czyli 2,5 tyś. zł stanowić będzie 53% średniego wynagrodzenia.

Przerwał milczenie ws. tragicznych warunków pracy w TVP. Nie mieści się w głowiePrzerwał milczenie ws. tragicznych warunków pracy w TVP. Nie mieści się w głowieCzytaj dalej

Czy emerytury za 40 lat będą głodowe?

Eksperci są raczej pesymistycznie nastawieni.

- Pozytywne myślenie o tych 9 tys. zł jest naiwne. To może być realnie duża suma tylko wtedy, kiedy by się okazało, że jedynie Polska idzie do przodu, a wszyscy inni stoją w miejscu. Tymczasem może się okazać, że nie będziemy w czołówce, ale w drugiej lidze. Skupiajmy się zatem na tych procentach z odpowiedzi ZUS. To będzie realnie o połowę mniejsza emerytura niż teraz, a przecież już dziś emeryci muszą dorabiać - tłumaczy Sobolewski.

Sytuacja przyszłych emerytów nie maluje się więc w różowych barwach.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Kilka miesięcy w areszcie za złamanie kwarantanny. Mieszkanka Torunia przebywa tam od maja
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

źródło: [money.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Setki tysięcy Polaków ze zmniejszoną emeryturą. Fatalne konsekwencje nie do uniknięcia
  2. Zofia Klepacka wywołała ogromne oburzenie w Warszawie. Poszło o plakat
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News