. Pixabay/beejeesŹródło: Pixabay/beejees
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 25 Września 2020

Prawie milion Polek i Polaków może otrzymywać niższe emerytury, niż do tej pory. Rozpoczęły się prace nad projektem

Rząd PiS chce oskładkować wszystkie umowy. Nie jest to dobra wiadomość dla emerytów, którzy wciąż dorabiają - stracą pieniądze.

Łatanie dziury budżetowej PiS chce zacząć od oskładkowania umów zlecenie, które są ważne z punktu widzenia wielu dorabiających emerytów.

Magdalena Ogórek nagle opuściła szpital. Dramatycznie zrelacjonowała przez co przechodzi, nie do uwierzeniaMagdalena Ogórek nagle opuściła szpital. Dramatycznie zrelacjonowała przez co przechodzi, nie do uwierzeniaCzytaj dalej

Emerytury niższe na czas kryzysu?

Jak podaje "Wyborcza" dzięki oskładowaniu PiS chce dołożyć do budżetu 2,5 miliarda złotych, a zmiany mają zostać wprowadzone w życie w 2021 roku. Oskar Sobolewski z Instytu Emerytalnego wypowiada się negatywnie o projekcie.

- Nie jest to odpowiedni moment na tego typu zmiany. W sytuacji, kiedy rynek pracy nie jest już rynkiem pracownika, nie powinno się zmniejszać zleceniobiorcom wynagrodzenia. Tego rodzaju zmiana sprawi, że otrzymają oni niższe wynagrodzenie - mówi Sobolewski w rozmowie z Superbiz.pl.

Mówi też jednak o tym, że to rozwiązanie ma swoje plusy. Osoby pracujące na zleceniu zapłacą składkę, będą więc otrzymywały wyższe emerytury, ściśle wiąże się to jednak z obcięciem wynagrodzeń. Na zmiany potrzeba jednak więcej czasu:

Prezydent po raz kolejny zlekceważony? Zaskakujące słowa: Prezydent po raz kolejny zlekceważony? Zaskakujące słowa: "Kaczyński nie musi konsultować tego z Dudą"Czytaj dalej

- Jeżeli pełne ozusowanie zleceń weszłoby w życie od 1 stycznia 2022 roku, to zarówno pracownicy jak i pracodawcy mogliby się do niej lepiej przygotować - tłumaczy Sobolewski.

Kolejne reformy emerytalne budzą kontrowersje

Emerytury są bardzo ważnym elementem rządów PiS. Ludzie, którzy zakończyli już swoje kariery zawodowe to podstawowy elektorat partii rządzącej. Podczas rozmów o rekonstrukcji rządu padł pomysł utworzenia emerytur obywatelskich ze względu na coraz mniejszą zastępowalność pokoleniową, a co za tym idzie - groźbą emerytur głodowych dla dzisiejszego pokolenia znajdującego się właśnie u szczytu kariery.

Projekt jest o tyle kontrowersyjny, że wymagałby gigantycznych dopłat z budżetu państwa, więc na emerytów w jeszcze większym stopniu składaliby się wszyscy. Kryzys związany z systemem emerytalnym wciąż nie może się rozwiązać.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Kilka miesięcy w areszcie za złamanie kwarantanny. Mieszkanka Torunia przebywa tam od maja
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

źródło: [money.pl]

Przygnębiające odkrycie Przygnębiające odkrycie "Uwaga TVN". Tragiczny widok, słynna gwiazda w domu z ponad 70 psami i szczuramiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska śmietnikiem Europy. Ilość wywożonych do nas śmieci poraża
  2. Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce. Ewakuowano kilkanaście placówek na Mazowszu
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News