wtv.pl > Gospodarka > Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:46

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

emeryci - kpo
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emeryci, którzy mimo osiągnięcia odpowiedniego wieku pozostaliby na rynku pracy, mieli zostać przedstawieni jako jeden z celów rozwiązań zawartych w Krajowym Planie Odbudowy. W KPO znalazły się szczegółowe plany dot. zachęcenia seniorów do nierezygnowania z pracy zawodowej. Wiemy też, co postanowiono ws. wieku emerytalnego.

Rząd PiS ma zachęcić emerytów do pozostawania na rynku pracy. Jak podaje tygodnik "Wprost", nowe rozwiązania, które miałyby pomóc w zaangażowaniu zawodowym seniorów, zawarto w przesłanym do Brukseli Krajowym Planie Odbudowy.

W wysłanym do Komisji Europejskiej projekcie znajdują się dwa zapisy dotyczące późniejszego przejścia na emeryturę Polek i Polaków.

Rząd chce, by emeryci pracowali dłużej

W KPO zwrócono uwagę, że osoby, które zdecydują się pozostać na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, mogą liczyć na podwyżkę pobieranego świadczenia.

Za każdy przepracowany niejako "dodatkowo" rok senior otrzyma 8-procentową podwyżkę emerytury.

Co więcej, rząd Prawa i Sprawiedliwości szykuje dwa rozwiązania, dzięki którym emeryci zdecydowaliby się na pozostanie aktywnymi zawodowo.

Pierwszy z pomysłów dotyczy prowadzenia tzw. polityki rozwoju kompetencji. Według założeń seniorzy otrzymaliby pomoc finansową w rozwijaniu własnych umiejętności zawodowych, co w naturalny sposób miałoby przełożyć się na ich atrakcyjność w oczach pracodawców i – w efekcie – wyższe wynagrodzenie.

Oprócz rozwoju na koszt państwa rządzący planują ponadto wprowadzenie ulg podatkowych. Według założeń KPO wszystkim osobom, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego zostaną na rynku pracy, z automatu obniżony zostanie podatek dochodowy.

Kwota obniżki miałaby trafiać bezpośrednio na rachunek emerytalny, przez co przyszłe świadczenie byłoby wyższe.

Wiek emerytalny bez zmian

Mimo usilnych starań, by emeryci pozostawali aktywni zawodowo, według przesłanego do Brukseli Krajowego Planu Odbudowy rząd nie zamierza podwyższyć wieku emerytalnego.

W cytowanym przez "Wprost" projekcie zwrócono uwagę m.in., że rozwiązanie ma obecnie "niską akceptację społeczną".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wprost