Ponowne przeliczanie emerytur. Wystarczy jeden wniosek, można zyskać nawet 400 zł
Seniorzy mogą otrzymywać wyższe emerytury niż jeszcze rok wcześniej? Jest to możliwe w wypadku waloryzacji, ale również kwestii związanej z dalszą aktywnością emeryta. Może się okazać, że taka osoba dostanie nawet 400 zł więcej, jeśli złoży odpowiedni wniosek.
Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku konieczne jest ciągłe opłacanie składek ZUS przez pracodawcę zatrudniającego seniora.
Wyższe emerytury dla niektórych seniorów? Wystarczy wniosek
Poziom emerytur w Polsce nie jest zbyt wysoki - aktualnie najniższą stawką (przed waloryzacją) jest kwota 1200 zł brutto. Niestety, tak niskie świadczenie pobiera coraz większa liczba Polaków. W ubiegłym roku, w porównaniu do poprzedniego, było ich aż o 50 tys. więcej, a łącznie - 310 tys.
Jest jednak szansa na to, by móc poprawić swój los. Nowa polityka Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej pozwoli nieco odetchnąć wszystkim tym, którzy sądzili, że nie dadzą rady z tak niskimi dochodami emerytalnymi.
Odpowiedzią na to jest możliwość dorabiania i uaktualniania co roku swojego stanu emerytalnego za sprawą wniosku o ponowne podliczenie emerytury składane do ZUS. Osoby urodzone po 1949 roku mogą robić to co roku, a przed - co kwartał.
Nowe zasady zmieniają stare o tyle, że pod uwagę nie jest brany wymiar dotychczasowego świadczenia - w tym momencie dzieli się jedynie kapitał zgromadzony w ZUS przez współczynnik przewidywanej długości życia, który można podejrzeć w tabelach zakładu.
Warto przypomnieć, że w związku z pandemią, dane GUS pokazywały mniejszą przewidywaną długość życia Polaków, co może przełożyć się na korzystniejsze przeliczenie emerytury. Warto więc skorzystać z okazji, jeśli wciąż, jako seniorzy, dorabiamy w pracy na umowę.
Kto straci na zmianach
Eksperci twierdzą, że nie wszyscy zyskają na zmianach zaproponowanych przez rząd - chodzi tu m.in. o górników. W założeniu ministerstwa zasady miałyby być jednak ujednolicone dla wszystkich emerytów. Skorzystają jednak tzw. czerwcowi emeryci, którzy mieli problem z uzyskaniem rocznej waloryzacji.
Nie wszyscy będą mogli również skorzystać z tego rozwiązania, mimo ciągłego dorabiania - to osoby, które wciąż pracują, ale ich składki nie są opłacane. Tysiące seniorów w Polsce pracuje na czarno, bez umowy i bez ubezpieczenia. Dzięki temu może żyć w godnych warunkach powyżej minimalnej emerytury.
Jest jednak również duża grupa, która mimo przejścia na emeryturę pracuje wciąż w swoim zawodzie i robi to legalnie. To właśnie tym osobom nowe udogodnienia pomogą najbardziej.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Nowy absurd u ks. Natanka. Za pokutę dostaje się anioła z chórów niebieskich
Niekończące się komentarze pod zdjęciem Zandberga. Poseł Lewicy: "Parówka nie zastąpi mózgu"
Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”
źródło: [money.pl]