wtv.pl > Gospodarka > Ponad 15 mln Polek i Polaków otrzyma po 7 tys. zł. Szykuje się rewolucja w OFE
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:32

Ponad 15 mln Polek i Polaków otrzyma po 7 tys. zł. Szykuje się rewolucja w OFE

wtv
WTV.pl

Reforma wciąż nie jest gotowa i zapewne znów się opóźni ze względu na bieżące sprawy polityczne, którymi zajmuje się obecnie Rada Ministrów. Pieniędzy mogło być też więcej.

Emerytury mogły jeszcze się podnieść?

Średnio na każdego oszczędzającego w OFE przypadało 8,4 tys. złotych. Gdzie w takim razie zostanie przekazane prawie półtora tysiąca złotych? Tak, jak zakładano przy wszystkich reformach związanych z OFE, trafią one do budżetu państwa, jako tzw. "opłata przekształceniowa". Oczywiście, nie wszyscy otrzymają takie same kwoty - osoby, które trzymały w OFE mniej środków będą mogły decydować o przekazaniu na swoje konta mniejszych kwot. Mniej zostanie im również zabrane - z każdych 5 tys. złotych do budżetu państwa zostanie zabrane 750 (dla kwoty 5000 będzie to 4250 wpłacone na konto emerytalne i 750 opłaty przekształceniowej). 

Osoba, która oszczędzała w OFE będzie mogła wybrać, czy swoje pieniądze przekaże do ZUS, gdzie zasilą jej składkę emerytalną, czy odda je do Indywidualnego Konta Emeryta, które pozwala na późniejsze dziedziczenie środków w razie śmierci właściciela. 

Trudności ustawy

Reforma wciąż stoi w miejscu, jak donosi money.pl. Projekt ustawy ma trafić do sejmu za parę tygodni, nie jest to jednak jego deiut w Sejmie. W maju 2019 roku pojawiła się tam po raz pierwszy i miała zostać wprowadzona w życie już w styczniu 2020 roku, jednak plan się nie powiódł i jako następny termin wybrano 1 czerwca tego roku. Sytuacja pandemii opóźniła jednak prace nad ustawą i jako orientacyjną datę wprowadzenia reformy podaje się 1 czerwca 2021, choć nie jest to potwierdzone. 

- Reforma OFE jest potrzebna, konieczne jest jednak przeprowadzenie jej w bezpieczny sposób. Wymaga to nie tylko odpowiednich rozwiązań, ale również stabilnej sytuacji pandemicznej i ekonomicznej. Termin przeprowadzenia reformy powinien być dobrany szczególnie ostrożnie - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

źrodło: [money.pl][o2.pl]

Tagi: Emerytura
Powiązane