wtv.pl > Szkoła

Szkoła

Instytucja oświatowo-wychowawcza, zajmująca się kształceniem i wychowaniem w państwie, a także siedziba tej instytucji oraz jej uczniowie i personel w tym nauczyciele.

scott-graham-5fNmWej4tAA-unsplash
19.03.2022 09:20 Ile kosztuje matura? “Płacimy krocie za przygotowanie, a to przecież rola szkoły!”

Matury po raz drugi odbyły się w reżimie sanitarnym spowodowanym pandemią COVID-19. W tym roku wiele mówiło się o braku porządnego przygotowania uczniów do egzaminów z uwagi na rok spędzony na zajęciach online. Z tego powodu korepetycje cieszyły się dużym zainteresowaniem, co nie zmienia faktu, że w przeszłości i tak blisko połowa uczniów korzystała z usług korepetytorów. Koszt korepetycji bywa ogromny, co rodzi pytanie - czy to nie szkoła powinna przygotować dziecko do zmierzenia się z egzaminami?Ponad 40% uczniów w Polsce uczęszcza na korepetycje, których średnia cena to 40-50 złotych za godzinę. Za zajęcia z niektórych przedmiotów należy zapłacić nawet dwa razy tyle. Z czego wynika takie zainteresowanie i wciąż rosnące ceny?- Gdyby nie korki, na pewno nie zdałbym matury, co ja mówię, nie zdałbym nawet roku - żali się Mariusz, tegoroczny maturzysta z Warszawy.- Nie chodzi mi też o naukę w tym roku, on był wyjątkowy. Ja z moim korepetytorem pracuję od gimnazjum, bo w szkole wymagają dużo, a uczą mało - dodaje.

Przemysław Czarnek zdradza plany resortu na rok szkolny 2021/2022
19.03.2022 09:16 Ministerstwo chce całkowitej nauki stacjonarnej. Nie będzie też dzielenia dzieci pod kątem zaszczepienia

Przemysław Czarnek stanowczo wskazał, że rok szkolny 2021/2022 ma upłynąć pod znakiem nauki stacjonarnej. Lekcje zdalne nie są w ministerstwie brane pod uwagę nawet w przypadku niezaszczepionych dzieci i młodzieży. - To byłoby niesprawiedliwe i szkodliwe - powiedział minister edukacji.Minister Przemysław Czarnek odwiedził radiową Jedynkę. W audycji "Sygnały dnia" rozwiał wątpliwości co do planów resortu edukacji względem nadchodzącego roku szkolnego.- Jestem przekonany, że ta nauka będzie w całości stacjonarna - zadeklarował Przemysław Czarnek.

toruń - zawieszona nauczycielka
19.03.2022 09:08 Toruń. Nauczycielka z 26-letnim stażem zawieszono po przeprowadzeniu lekcji o depresji

Nauczycielka jednej z toruńskich podstawówek została zawieszona w obowiązkach po przeprowadzeniu lekcji dotyczącej depresji. Zdaniem dyrektora kobieta z 26-letnim stażem przekroczyła swoje kompetencje. W tle pojawia się konflikt o związek zawodowy.Sprawę opisała "Gazeta Pomorska". Rzecz sięga stycznia ubiegłego roku, gdy pani Dorota, nauczycielka z 26-letnim stażem pracy, postanowiła sprzeciwić się dyrektorowi toruńskiej podstawówki.Kobieta – wraz z innymi pedagogami i rodzicami – nie zgodziła się na utworzenie grup z języka polskiego i matematyki (według podziału: najlepsza, średnia, najgorsza). Zwierzchnik pani Doroty miał wówczas rozpocząć snucie teorii spiskowych, według których część nauczycieli "chciała się go pozbyć".

ADAM NOCON/East News - zdjęcie ilustracyjne
19.03.2022 09:08 Syców. Mężczyzna próbował porwać 8-latkę, służby nadal go szukają

Syców (woj. dolnośląskie). W piątek doszło do próby porwania 8-latki, która szła do szkoły. Dziewczynce udało się wyrwać z rąk mężczyzny, który chciał wciągnąć ją do samochodu. Napastnik pozostaje nieuchwytny.

jan paweł ii na teście
19.03.2022 09:07 Konkurs z języka polskiego na podkarpaciu. "SMS do Jana Pawła II"

Uczniowie ze szkół podstawowych biorący udział w wojewódzkim etapie konkursu z języka polskiego mieli za zadanie zadać pytanie papieżowi. "Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II".Pełen arkusz, który wręczono uczniom biorącym udział w trzecim etapie konkursu, dostępny jest na stronie rzeszowskiego kuratorium oświaty.Test szybko wywołał zamieszanie w sieci, zwłaszcza za sprawą pytania numer sześć, w którym dzieci miały za zadanie wyobrazić sobie, że wysyłają wiadomość SMS do Jana Pawła II.

Śmierć w szkole
19.03.2022 09:07 Tragiczna lekcja wf-u. Kuratorium przeprowadziło kontrolę w szkole, w której zmarł 10-letni chłopiec

Kuratorium przeprowadziło kontrolę w szkole w Kostomłotach, w której 3 września doszło do śmierci ucznia podczas zajęć wychowania fizycznego. Nadzór nie wykazał żadnych nieprawidłowości. Konkretna przyczyna śmierci dziecka nie została jeszcze wyjaśniona. Śmierć w szkole Nie milkną echa tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 3 września w szkole podstawowej w Kostomłotach pod Wrocławiem. Podczas lekcji wychowania fizycznego zmarł 10-letni chłopiec. Dzieci wykonywały ćwiczenia na przylegających do ściany drabinkach gimnastycznych - stawiając nogi na szczeblach na niskiej wysokości, przechodziły z jednej drabinki na drugą. Jak przekazała RMF FM rzeczniczka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Krystyna Kaczorowska, chłopiec zasłabł i zsunął się z drabinki, upadając na ziemię. Mimo przeprowadzonej resuscytacji, początkowo przez nauczycieli, a następnie lekarza i pielęgniarkę, 10-latka nie udało się uratować. Kontrola kuratora 6 września w szkole przeprowadzona została kontrola Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Według orzeczenia instytucji, szkoła zachowała wszelkie procedury bezpieczeństwa, które przewidziane są w tego typu sytuacjach. Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę DKO, ćwiczenia wykonywane na drabinkach przez uczniów były w pełni bezpieczne. Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu szkoły i przestrzeganiu procedur. Przeprowadzono już sekcję zwłok 10-latka; nie wykazała ona jednak konkretnej przyczyny zgonu. Już teraz zapowiedziano kolejne badania. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Ferie zimowe z podziałem na województwa? Czarnek: “Jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli”Dobczyn. 13-latki zaplanowały śmierć na wzór ulubionego komiksuGłogów. Uczeń zaatakował nauczycielkę. Policja bada sprawęŹródło: rmf24.pl, wtv.plŹródło zdjęcia: MARCIN SMULCZYNSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pawel Wodzynski/East News
19.03.2022 09:07 Ferie zimowe z podziałem na województwa? Czarnek: “Jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli”

Ferie zimowe w dobie pandemii odbywały się dla wszystkich województw w tym samym terminie. Co z przyszłoroczną przerwą od nauki? Nowe plany rządu ujawnił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W rozmowie na antenie RMF FM odniósł się także do podwyżek dla nauczycieli.

Pixabay/Taken
19.03.2022 09:07 Głogów. Uczeń zaatakował nauczycielkę. Policja bada sprawę

Głogów. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Szkole Podstawowej nr 3. Jeden z uczniów zaatakował nauczycielkę w trakcie lekcji. Na miejscu pojawiła się policja i pogotowie. Służby starają się ustalić przyczyny tego zajścia.

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 09:06 Pierwsza szkoła już wraca do nauki zdalnej. Wykryto przypadek koronawirusa

Pierwsza szkoła już wraca do nauki zdalnej. W jednej z placówek w Radomiu potwierdzono obecność koronawirusa u nauczyciela.

Nauczycielka odpowie
19.03.2022 09:06 Sąd wydał decyzję w sprawie nauczycielki, która spoliczkowała ucznia. Będzie musiała odpowiedzieć za swoje czyny

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim zadecydował w sprawie nauczycielki, która uderzyła jednego ze swoich uczniów w twarz. Kobieta będzie musiała odpowiedzieć karnie za czyn, którego się dopuściła. Według sądu zachowanie ucznia nie było uzasadnieniem do użycia wobec niego przemocy. Nauczycielka straciła panowanie Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wydał decyzję dotyczącą nauczycielki, która odpowiedziała na zachowanie jednego ze swoich uczniów przemocą. Do zdarzenia doszło podczas jednej z lekcji odbywających się w obchodzonym przez szkołę Dniu Kobiet. Jeden z uczniów, nie zapytawszy prowadzącej zajęcia o zdanie, bez słowa wyszedł z klasy. Gdy po jakimś czasie wrócił, zdenerwowana kobieta zapytała, kim jest dla niego nauczycielka. Chłopiec miał odpowiedzieć, że "nikim". Wówczas prowadząca lekcję uderzyła go otwartą dłonią w twarz, na oczach wszystkich zgromadzonych w sali uczniów. Nieproporcjonalna odpowiedź?Jak przekazała "Rzeczpospolita", sąd orzekł, że zachowanie nauczycielki było w pełni celowe i kierowane określonym motywem. - Było nim niepoprawne zachowanie się ucznia i jego odpowiedź na słowa co nauczyciel znaczy dla ucznia - podano w uzasadnieniu sądowym. - Odpowiedź "nikim" w żadnym wypadku nie usprawiedliwiała tak gwałtownej i znaczącej reakcji ze strony dorosłego - dodano. Co więcej, orzekający uznali, że wyjście ucznia z klasy nie było zakłóceniem lekcji, ponieważ nie poruszano na niej kwestii merytorycznych, a odbywała się w obchodzonym w szkole Dniu Kobiet. Stwierdzono również, że uderzenie w twarz na oczach kolegów i koleżanek z klasy miało formę wyjątkowo obraźliwą i upokarzającą. Zadecydowano, że za swoje zachowanie nauczycielka będzie musiała odpowiedzieć karnie. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV13-latki powieszone w Dobczynie najprawdopodobniej popełniły samobójstwo. Nowe informacje w sprawieDoradca Czarnka o zmianach w edukacji: mają służyć tępej propagandzie rodem z TVP Info. Już niedługo może stracić stanowiskoMinister Czarnek oceniony przed rozpoczęciem roku szkolnego. Miażdżący wynikŹródło: Wirtualna Polska, "Rzeczpospolita", wtv.pl

Pawel Wodzynski/East News
19.03.2022 09:06 Doradca Czarnka o zmianach w edukacji: mają służyć tępej propagandzie rodem z TVP Info. Już niedługo może stracić stanowisko

Jakub Lewandowski, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży RP przy ministrze edukacji i nauki, ostro skrytykował zmiany w polskiej edukacji. Jego zdaniem szkoła stała się “szczujnią na indywidualizm i różnorodność”. Tego samego dnia Rada zawnioskowała o odwołanie Lewandowskiego.

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 09:02 Abp Jędraszewski atakuje przedszkola i szkoły. Mówił o “bezbożnej wizji człowieka”

Abp Marek Jędraszewski uderzył w szkoły i przedszkola w trakcie homilii w kościele Grobu Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego zdaniem te instytucje chcą głosić wizję “bezbożnego człowieka”. Duchowny apeluje do wiernych, aby “trzymali się Maryi”, ponieważ w przeciwnym razie utracą wiarę i nadzieję.

Adam Niedzielski
19.03.2022 09:02 Adam Niedzielski już zapowiedział - dzieci wrócą do szkoły 1 września, a w nich czekają na nie mobilne punkty szczepień

Adam Niedzielski jest pewny powrotu dzieci do szkół już 1 września. Zapewnił, że w szkołach pojawią się mobilne punkty szczepień. Minister zapowiedział również dodatkowe fundusze związane z psychiatrią dziecięcą, nawiązując do trudnej sytuacji, z jakimi starli się najmłodsi w czasie poprzedniego roku szkolnego. Nowy program w kwestii psychiatrii dziecięcej ma ruszyć już niedługo.

Powrót do szkół
19.03.2022 08:59 Powrót do szkoły. Są już pierwsze wytyczne ministerstwa edukacji

1 września dzieci i nauczyciele wrócą do szkół. Ministerstwo przygotowało już pierwsze rekomendacje mające ułatwić funkcjonowanie wszystkim przy dużym ryzyku czwartej fali koronawirusa. Uczniowie i nauczyciele podporządkowani będą sześciu słowom, które wskazują, co będzie najważniejsze w czasie powrotu do wspólnej nauki w szkolnych murach.

Szkoła hybrydowa
19.03.2022 08:55 Hybrydowa nauka we wrześniu? Nieoficjalne informacje o planach rządu

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarło RMF FM wynika, że rząd poważnie rozważa możliwość wprowadzenia we wrześniu hybrydowego trybu nauczania w szkołach. Wszystko zależeć ma od rozwoju czwartej fali zachorowań. Jeszcze rano Przemysław Czarnek zapewniał w Polskim Radiu, że w tej chwili nie ma żadnych przeciwskazań ku rozpoczęciu pełnego powrotu do szkół w trybie stacjonarnym. Uczniowie powrócą do szkół w trybie hybrydowym?Jak ustalili reporterzy RMF FM, rząd poważnie rozważa możliwość wprowadzenia hybrydowego trybu nauczania we wrześniu. Oznacza to, że część uczniów pracowałaby stacjonarnie ze szkoły, a pozostali łączyliby się przez Internet w nauce zdalnej. Decyzja podyktowana ma być obawą o ewentualny wzrost zachorowań na koronawirusa, wynikający z czwartej fali Covid-19, która według specjalistów, pojawić ma się już pod koniec sierpnia. Nie dokonano jeszcze żadnych postanowień, ponieważ rząd chce przez wakacje obserwować rozwój sytuacji, który wskazałby na podjęcie ewentualnych decyzji. Czarnek przekonuje - nie ma przeciwskazań Jeszcze dziś rano w Polskim Radiu 24 minister edukacji Przemysław Czarnek przekonywał, że nie ma w tej chwili żadnych powodów, by uczniowie nie powrócili do szkół we wrześniu w trybie stacjonarnym. - Przygotowujemy się na pełny powrót do szkoły, nic nie wskazuje na razie na to, żeby to było zagrożone - powiedział szef resortu - Ale mamy plany na wypadek IV fali pandemii Covid-19 - dodał. Planem tym miałyby być zajęcia wspomagające, które rozpocząć mają się już od pierwszego września. - Będziemy mogli uzupełniać wiedzę, bo nauka zdalna nie jest dość efektywna - poinformował minister edukacji. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Pielęgniarki i położne chcą odejścia Adama Niedzielskiego. Złożyły wniosek o jego odwołaniePrzemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisówPowrót do szkół. Nauczyciele szykują strajk?Źródło: rmf24.pl, gazeta.pl, wtv.plZdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Dyrektorka niepublicznego przedszkola w Barwicach odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej 3-latka
19.03.2022 08:52 Dyrektorka przedszkola związała dziecku ręce taśmą klejącą? 3-latek miał być niegrzeczny

W zachodniopomorskim przedszkolu doszło do naruszenia nietykalności 3-latka. Katarzynie H., dyrektorce placówki, postawione zostały zarzuty. Sprawa rozpoczęła się, gdy matka dowiedziała się, że jej syn za złe zachowanie został skrępowany taśmą klejącą.Matka jednego z dzieci uczęszczających do niepublicznego przedszkola w Barwicach w woj. zachodnio-pomorskim postanowiła zgłosić się na policję, gdy odkryła, iż jej syn został związany taśmą klejącą.Działanie dyrektorki przedszkola w Barwicach miało być formą kary. Chłopiec miał wcześniej źle się zachowywać. Prokuratura poinformowała o dalszych krokach podjętych wobec pedagożki.

Lewica
19.03.2022 08:49 Lewica nie chce religii w szkołach. Przeprowadzono ankietę w Krakowie

Lewica domaga się usunięcia lekcji religii ze szkół. Działaczka krakowskich środowisk lewicowych, Magda Dropek przygotowała petycję z pytaniami, które zostały przesłane do 30 liceów. Sprawdzano, jak w ostatnich latach wyglądał proces wypisywania się uczniów z katechezy. Na ten moment posłanka partii Razem poinformowała o wnioskach, jakie płyną po przeanalizowaniu 20 nadesłanych odpowiedzi. Lewica postanowiła zweryfikować, jak zmienił się udział uczniów i uczennic z Krakowa w lekcjach religii. Magda Dropek poprosiła 30 szkół o udzielenie informacji w sprawie katechez. Po przesłaniu 20 odpowiedzi wskazano na drastyczny wzrost rezygnacji z zajęć. Porównano obecny rok z okresem sprzed 5 lat. Jak podają dziennikarze Onetu, w przypadku LO Zygmunta Wróblewskiego na Krowodrzy mowa o dwukrotnym spadku udziału uczestników lekcji religii. Liczba ta wzrosła ze 105 do 231. W ubiegłym roku zaś rezygnacji było 264.

WF
19.03.2022 08:48 Dlaczego młodzież nie ćwiczy na WF-ie? "Czuję wstyd. Boję się, że będą się śmiać"

Dlaczego dzieci i młodzież unikają brania udziału w zajęciach z WF-u? Wśród głównych przyczyn znajduje się jakość nauczania, seksizm, przemoc rówieśnicza, a także nadużycia ze strony nauczycieli. Uczniowie szkół podstawowych oraz średnich z różnych części kraju podzielili się swoimi historiami. Imiona części rozmówców zostały zmienione na ich uprzednią prośbę. Przedział wiekowy bohaterek tekstu wynosi od 14 do 23 lat.

Niespodziewane wyznanie Przemysława Czarnka na temat obowiązkowej w szkole religii i etyki
19.03.2022 08:48 Etyka lub religia obowiązkowe w szkołach? Czarnek mówi o planach

Minister Przemysław Czarnek wielokrotnie trafiał na pierwsze strony gazet oraz na usta Polek i Polaków w związku ze swoimi kontrowersyjnymi tezami. Nie mniejsze emocje wywołują również jego działania w Ministerstwie Edukacji i Nauki. W czasie ostatniego wywiadu dla „Do Rzeczy” polityk zdecydował się oświadczyć, że nie wyklucza tego, by w szkole zaszły zmiany w stosunku do nauczanych przedmiotów. Jasno określił swoje stanowisko wobec etyki oraz religii.Jeszcze zanim Przemysław Czarnek został mianowany na ministra edukacji, protestowano przeciwko obsadzeniu go na tym stanowisku. Podkreślano jego szkodliwe poglądy, zarówno w kontekście tolerancji, jak i religii.Zbytnie przywiązanie do religii w szkołach, które są miejscem świeckim i bezpośrednio związanym z nauką, to dla ministra Przemysława Czarnka żaden problem. Niedawno zaskoczył wszystkich stwierdzeniem, że dzieła Jana Pawła II mogłyby znaleźć się w kanonie lektur.To nie koniec śmiałych wizji ministra w kontekście działania szkół. Okazuje się bowiem, że Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad sporymi zmianami związanymi z nauczanymi przedmiotami.

wtv
19.03.2022 08:27 Ruszają przygotowania do otwarcia szkół. Masowe testy nauczycieli będą wspomagane przez wojsko

Minister Czarnek zapowiedział na konferencji, jakie działania poprzedzą powrót do szkółPierwsza grupa, która miałaby do nich wrócić, to szkoły podstawowe z klasami I-IIIDo badań przesiewowych, które według resortu mają zwiększyć bezpieczeństwo w szkołach, zgłosiło się już ok. 165 tys. osóbTakie działania prewencyjne nie wszystkich jednak uspokajają. Wypowiedział się na ich temat również były minister, Dariusz Piontkowski.Niektórzy politycy upominają się również o szybsze szczepienia nauczycieli.W procesie prowadzenia badań pomagają Wojska Obrony Terytorialnej.

wtv
19.03.2022 08:27 Kiedy starsze dzieci i młodzież wrócą do szkoły? Minister podał "optymistyczną" prognozę

Już w najbliższy poniedziałek do szkół powrócą uczniowie klas I-IIISzef MEiN Przemysław Czarnek zaprezentował plany dotyczące przywrócenia nauki stacjonarnej dla uczniów, których w tym roku czekać będą matura oraz egzamin ósmoklasisty„Luty i marzec to będą te miesiące, gdy będziemy podejmować kolejne, stopniowe decyzje”, przekazał w rozmowie z OnetemNa specjalnej konferencji prasowej szefów Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazano, że najmłodsi uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej już po feriach, w poniedziałek, 18 stycznia.Przemysław Czarnek stwierdził wówczas, że dzieci z klas I-III są „najmniej narażone na zakażenie koronawirusem”. Jednocześnie zapewnił, że placówki są doskonale przygotowane na to, by ponownie przyjąć uczniów.Nadal nie jest jednak jasne, kiedy możemy spodziewać się powrotu do klas ósmoklasistów i maturzystów, których już za kilka miesięcy czekają coroczne egzaminy.

wtv
19.03.2022 08:26 Już jutro uczniowie wracają do szkół. Nauczyciele: "Nie chodzi o dobro dzieci"

Rządzący 11 stycznia ogłosili, że klasy I-III powrócą do nauki w formie stacjonarnej już pierwszego dnia po feriach.– Mam pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci – przekonywał szef Ministerstwa Edukacji i Nauki w trakcie zeszłotygodniowej konferencji prasowej, przeprowadzonej wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.Tego samego dnia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przekazał jednak, że zapisy na szczepienia dla nauczycieli ruszą w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.Narodowy Program Szczepień ulega ciągłym zmianom. Podczas wczorajszej konferencji prasowej Dworczyk, pytany o pomysł przyspieszenia szczepień pedagogów, odparł: – Mogę powiedzieć jedną sprawę, którą wielokrotnie powtarzaliśmy: najbardziej narażoną grupą są seniorzy i podejmując te trudne decyzje dotyczące stworzenia poszczególnych grup, które otrzymują szczepienia, zdecydowaliśmy się chronić najsłabszych. Nic się w tej kwestii nie zmienia.Rząd żongluje terminami. Jeden pozostaje jednak niezmienny. Edukacja wczesnoszkolna powróci do placówek już jutro.

wtv
19.03.2022 08:26 Czarnek przyznaje ogromne pieniądze w resorcie. Kolosalne kwoty w ramach "nagród"

Przemysław Czarnek przeznaczył niemal 700 tys. zł na nagrody dla pracowników Ministerstwa Edukacji i NaukiTo gigantyczna kwota w porównaniu innymi resortami, ale również dość kontrowersyjna w kwestii sytuacji edukacji w Polsce przez wzgląd na koronawirusaZNP odniosło się do sprawy, twierdząc, że te pieniądze można było spożytkować w inny sposóbW porównaniu do innych ministerstw, decyzje Czarnka wydają się szokujące.

wtv
19.03.2022 08:25 Skutki zamknięcia szkół, o których się nie mówi. Nauka zdalna nie jest największym problemem

Obostrzenia wprowadzone wobec epidemii koronawirusa nadszarpnęły skuteczność szkolnej edukacji. O licznych problemach wynikających z nauki zdalnej niejednokrotnie mówili nie tylko nauczyciele, ale i sami uczniowie.Negatywnych skutków zamknięcia placówek oświatowych jest jednak mnogość. W ubogich krajach dzieci chodzą bowiem do szkoły nie tylko po naukę, ale również po jedzenie, zwraca uwagę internetowy serwis Polsat News.

wtv
19.03.2022 08:23 Powrót do szkół. Minister edukacji i nauki zapowiedział warunki

18 stycznia nastąpił powrót do szkół klas I-IIIPrzemysław Czarnek wypowiedział się na temat powrotu do szkół kolejnych rocznikówMinister powołał się na opinie epidemiologówPonad miesiąc temu, 18 stycznia, nastąpił powrót do szkół uczniów z klas I-III. Wydawało się wtedy, że wznowienie nauczania stacjonarnego dla uczniów klas IV-VIII nastąpi w ciągu kilku kolejnych tygodni. Szybko okazało się jednak, że wzrost ilości zakażeń koronawirusem może uniemożliwić te plany.W połowie lutego pojawiły się ponadto dane wskazujące na to, że chociaż decyzją ministerstwa najmłodsi uczniowie powrócili do nauki w szkołach, to jednak na szczeblu lokalnym w wielu przypadkach zarządzono ponowne przejście na nauczanie zdalne lub hybrydowe.Jak podawało tvn24.pl, liczba szkół podstawowych działających w trybie zdalnym wzrosła z 9 placówek 18 stycznia do 83 placówek 17 lutego. W tym samym okresie z 13 do 330 wzrosła liczba podstawówek działających w trybie mieszanym czy hybrydowym.Według tvn24.pl najczęstszym powodem ponownego przejścia szkół na nauczanie zdalne lub hybrydowe były choroby nauczycieli i uczniów oraz ich krewnych, niekiedy przyczyną były jednak także braki kadrowe lub zbyt długie oczekiwanie na decyzję sanepidu (w takich wypadkach szkoły zamykano w ramach tzw. dni dyrektorskich).

wtv
19.03.2022 08:23 Przemysław Czarnek informuje o sytuacji w szkołach podstawowych. Spada frekwencja uczniów klas I-III

Część podstawówek ponownie przechodzi na nauczanie zdalneRośnie także absencja wśród uczniówMinister Czarnek wypowiedział się na temat tych danych w TVP InfoZdaniem Czarnka szkoły podstawowe nie są obecnie ogniskami zakażeńMinister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się w TVP Info na temat sytuacji epidemicznej w klasach I-III, które 18 stycznia wznowiły nauczanie stacjonarne po długim okresie nauki zdalnej.W połowie ubiegłego miesiąca wyszło na jaw, że pomimo decyzji ministerstwa o powrocie najmłodszych uczniów do szkół kilkaset z nich zdążyło w międzyczasie z powrotem przejść na nauczanie zdalne lub hybrydowe z powodu zakażeń wśród nauczycieli i uczniów lub ich krewnych albo z powodu braków kadrowych. W związku z tym pod znakiem zapytania stoją plany wznowienia nauczania stacjonarnego dla kolejnych roczników. - Jeśli epidemiolodzy (…) stwierdzą, że są warunki do tego, by można było posłać uczniów do szkoły w trybie stacjonarnym (…), to niezwłocznie to zrobimy - mówił w TVP1 minister Czarnek.W trakcie rozmowy minister edukacji i nauki wyraził zarazem nadzieję, że jeszcze w tym semestrze powrót do nauczania stacjonarnego nastąpi na uczelniach wyższych.W najnowszej wypowiedzi dla TVP Info Przemysław Czarnek ustosunkował się do niepokojących danych dotyczących sytuacji epidemicznej w podstawówkach. - Byłem w kontakcie przez cały poprzedni tydzień, także wczoraj, przedwczoraj, z Głównym Inspektorem Sanitarnym: nie notuje się ognisk zakażeń w szkołach podstawowych - stwierdził minister.

wtv
19.03.2022 08:21 Mity o aborcji pokazano uczniom na lekcji WDŻ w polskim liceum

W liceum w Tomaszowie Mazowieckim na lekcji WDŻ prowadzonej przez katechetkę uczniowie otrzymali wiadomości na temat aborcji niezgodne z wiedzą naukowąAborcja określona została zabiegiem mającym zabić człowieka w łonie matkiSam poród nie okazał się w opinii katechetki ważnym momentem, gdyż „nie jest jakimś przełomem czy skokiem w rozwoju”Treści prezentowane w szkole przez katechetkę są sprzeczne z medycznymi informacjami i reprezentują religijny punkt widzenia na kwestię terminacji ciążyW opowieści o tym przypadku wątków jest naprawdę wiele, a na pierwszy plan wysuwa się szkoła, aborcja oraz prowadzenie stricte biologicznego przedmiotu przez katechetkę. Zaznaczyć należy, że ostatni aspekt nie jest odosobnionym przypadkiem w skali kraju. Analogiczne sytuacje zdarzają się również w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia z etyki. Katechetka nie spodziewała się zapewne, iż fakt, że w szkole prezentuje wiadomości, które nie powinny znaleźć się na lekcji w publicznej placówce, tak szybko staną się sensacją w kraju. Należy jednak piętnować moment, gdy młodzież wierząca swoim pedagogom otrzymuje informacje niezgodne z obecną wiedzą medyczną.

wtv
19.03.2022 08:21 Niektóre grupy rodziców mogą wysłać dzieci do przedszkola mimo obostrzeń

W poniedziałek przedszkola przyjmą jedynie nieliczne dzieciW rozporządzeniu wyszczególniono, że m.in. dzieci funkcjonariuszy służb mundurowych osób pracujących przy zwalczaniu COVID-19, czy pracownicy regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych mogą nadal przyjmować naukę stacjonarnie Wyszczególniono również, iż w przypadku posiadania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego placówka ma obowiązek zorganizować opiekę dzieckuDo 11 kwietnia wydłużono również okres przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczegoDo tej pory żłobki i przedszkola w całej Polsce pracowały stacjonarnie mimo zamykania lub hybrydowego nauczania w wyższych klasach. Od poniedziałku również to ulegnie zmianie.Nie wszyscy rodzice muszą jednak martwić się, że ich pociechy nie pojawią się w przedszkolu i muszą oni znaleźć opiekę na czas, gdy przebywają w pracy. W rozporządzeniu podpisanym przez ministra Przemysława Czarnka wyszczególniono kilka grup, które mimo obostrzeń mogą oddawać swoje dzieci do szkoły na starych zasadach.

  • 1
  • 2