wtv.pl > Polska > Ruszają przygotowania do otwarcia szkół. Masowe testy nauczycieli będą wspomagane przez wojsko
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:27

Ruszają przygotowania do otwarcia szkół. Masowe testy nauczycieli będą wspomagane przez wojsko

wtv
WTV.pl
  • Minister Czarnek zapowiedział na konferencji, jakie działania poprzedzą powrót do szkół

  • Pierwsza grupa, która miałaby do nich wrócić, to szkoły podstawowe z klasami I-III

  • Do badań przesiewowych, które według resortu mają zwiększyć bezpieczeństwo w szkołach, zgłosiło się już ok. 165 tys. osób

  • Takie działania prewencyjne nie wszystkich jednak uspokajają. Wypowiedział się na ich temat również były minister, Dariusz Piontkowski.

  • Niektórzy politycy upominają się również o szybsze szczepienia nauczycieli.

W procesie prowadzenia badań pomagają Wojska Obrony Terytorialnej. 

Minister Czarnek nie ujawnił, kiedy nastąpi powrót do szkół. Zamiast tego - seria badań dla pracowników szkół

Przemysław Czarnek podczas konferencji zapowiedział, że data powrotu do szkół nie jest jeszcze znana - wszystko zależy w tym wypadku od rozwoju pandemii oraz decyzji Mateusza Morawieckiego, który podjąć ją ma po konsultacjach z ekspertami. 

Jak zapowiadano wcześniej, pierwsza, planowana grupa, która ma powrócić do szkół, to szkoły podstawowe z klasami I-III. W związku z tym na miejscu musi być już wtedy też personel - nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkół. To głównie ich trzeba przygotować na kolejne spotkania w klasach i na wspólnych korytarzach.

Minister zapowiedział serię badań przesiewowych dla pracowników szkół - w przypadku, w którym u danej osoby wykryty zostanie koronawirus, zostanie ona przeniesiona na kwarantannę, podczas której będzie otrzymywała normalny zasiłek chorobowy i zwolnienie

Jak dotąd do programu zgłosiło się ok. 165 tys. osób, a telefonów będzie z pewnością więcej, bo badania są darmowe, a również ich wykonanie może być oczekiwane przez dyrektorów szkół. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa, sprawdzenie narażenia na przyszłe zakażenia.

W organizowaniu badań pomagają również Wojska Obrony Terytorialnej - chodzi głównie o organizowanie punktów badań i pomoc na miejscu. 

Wiadomo również, że nawet spóźnieni z deklaracjami będą mogli skorzystać z badań - punktów sanitarno-epidemiologicznych jest w Polsce wiele, a każdy pracownik szkolny, który się zgłosi, otrzyma SMSa z miejscem, do którego został przypisany i do którego musi się udać.

Nie wszystkich uspokajają takie działania prewencyjne

Część z postulatów głoszona była już od dawna przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

- Związek Nauczycielstwa Polskiego od wiosny 2020 roku domaga się badań przesiewowych (ale nie w ramach jednorazowej akcji, jak teraz, tylko systematycznie w czasie kształcenia stacjonarnego) i dostępu do szczepień dla nauczycieli i pracowników oświaty - podała rzeczniczka ZNP, Magdalena Kaszulanis.

Jak podkreśla, żadne z rozwiązań wprowadzonych teraz przez ministerstwo, nie było konsultowane z partnerami społecznymi, czyli m. in. z ZNP.

- Są także racje mówiące o tym, że być może warto to zrobić. Taka decyzja zapadła, ja się jej podporządkowuję i oczywiście współpracuję przy tym, żeby te testy objęły jak największą grupę ludzi i być może pozwolą też poczuć się bezpieczniej nauczycielom - twierdzi były minister, a obecny wiceminister edukacji, Dariusz Piontkowski

Według niego takie testy trzeba byłoby często powtarzać, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Wątpliwości budzi również kwestia szczepień, bo badania przesiewowe to nie wszystko. Wielu nauczycieli, by czuć się bezpiecznie podczas powrotu do szkoły, chętnie czym prędzej by się zaszczepiła - jak na razie jednak liczby zaszczepionych nie powalają i nim w Polsce rozpocznie się właściwy etap pierwszy, podczas którego będą mieli zostać zaszczepieni pracownicy oświaty, minie jeszcze dużo czasu.

- Nie ma szans zaszczepienie w pierwszym kwartale nauczycieli, bo nie ma szczepionek, na co rząd ma ograniczony wpływ - mówił 5 stycznia minister Michał Dworczyk z KPRM. 

źródło: [tvn24.pl][gov.pl][Twitter/AgaBak]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane