Etyka lub religia obowiązkowe w szkołach? Czarnek mówi o planach
Minister Przemysław Czarnek wielokrotnie trafiał na pierwsze strony gazet oraz na usta Polek i Polaków w związku ze swoimi kontrowersyjnymi tezami. Nie mniejsze emocje wywołują również jego działania w Ministerstwie Edukacji i Nauki. W czasie ostatniego wywiadu dla „Do Rzeczy” polityk zdecydował się oświadczyć, że nie wyklucza tego, by w szkole zaszły zmiany w stosunku do nauczanych przedmiotów. Jasno określił swoje stanowisko wobec etyki oraz religii.
Jeszcze zanim Przemysław Czarnek został mianowany na ministra edukacji, protestowano przeciwko obsadzeniu go na tym stanowisku. Podkreślano jego szkodliwe poglądy, zarówno w kontekście tolerancji, jak i religii.
Zbytnie przywiązanie do religii w szkołach, które są miejscem świeckim i bezpośrednio związanym z nauką, to dla ministra Przemysława Czarnka żaden problem. Niedawno zaskoczył wszystkich stwierdzeniem, że dzieła Jana Pawła II mogłyby znaleźć się w kanonie lektur.
To nie koniec śmiałych wizji ministra w kontekście działania szkół. Okazuje się bowiem, że Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad sporymi zmianami związanymi z nauczanymi przedmiotami.
Minister Przemysław Czarnej nie wyklucza, że etyka lub religia będzie obowiązkiem każdego ucznia
Pewne jest, że czas panowania Przemysława Czarnka mocno odbije się na polskiej szkole. W czasie swojego wywiadu dla „Do Rzeczy” minister zdobył się na kilka intrygujących stwierdzeń.
Potwierdzone zostały doniesienia mówiące o tym, że resort edukacji pracuje nad ponownym włączeniem do szkół „zestawu sztuk wyzwolonych”. Chodzi m.in. o dialektykę, czy retorykę.
W szkołach już niedługo może — na większą skalę — pojawić się filozofia. Przemysław Czarnek stwierdził również, iż nie wyklucza tego, by etyka, czy nawet religia stały się przedmiotem obowiązkowym.
W czasie wywiadu Przemysław Czarnek podkreślał zadania szkoły
Nie jest tajemnicą, że religia w opinii ministra Przemysława Czarnka odgrywa istotną rolę w kształtowaniu młodego pokolenia. W czasie rozmowy z „Do rzeczy” pokreślone zostało to również w kontekście pracy szkoły.
Zadaniem placówek ma być nie tylko przekazywanie wiedzy naukowej. Szef resortu edukacji podkreśla, że system wartości musi być przekazywany również przez nauczycieli.
Min. @CzarnekP w @DoRzeczy_pl: - Szkoła, która nie uczy żadnych wartości, nie spełnia funkcji wychowawczej. Pierwszymi, którzy mają funkcję wychowawczą to oczywiście rodzice i środowisko rodzinne, ale szkoła musi ich wspomagać. Uczenie bez elementów systemu wartości jest pomyłką. pic.twitter.com/WNMZFtjfnK
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 24, 2021
W czasie wywiadu poświęcono też kilka słów nauczycielom. Chociaż próżno szukać tego w działaniach, to minister Przemysław Czarnek zapewnia, że chce, by zawód pedagoga ponownie był szanowany.
Minister @CzarnekP w @DoRzeczy_pl: - Staramy się zwiększyć atrakcyjność zawodu nauczyciela, poprawić jego wizerunek w społeczeństwie. To wszystko ma znaczenie. Poprawa sytuacji i statusu społecznego nauczyciela, a także wzmocnienie etosu zawodowego ma służyć lepszemu kształceniu. pic.twitter.com/EhM2CMUBJj
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 24, 2021
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Źródło: Radio Zet / Do Rzeczy / Twitter.com @MEIN_GOV_PL