wtv.pl > Polityka > Etyka lub religia obowiązkowe w szkołach? Czarnek mówi o planach
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:48

Etyka lub religia obowiązkowe w szkołach? Czarnek mówi o planach

Niespodziewane wyznanie Przemysława Czarnka na temat obowiązkowej w szkole religii i etyki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister Przemysław Czarnek wielokrotnie trafiał na pierwsze strony gazet oraz na usta Polek i Polaków w związku ze swoimi kontrowersyjnymi tezami. Nie mniejsze emocje wywołują również jego działania w Ministerstwie Edukacji i Nauki. W czasie ostatniego wywiadu dla „Do Rzeczy” polityk zdecydował się oświadczyć, że nie wyklucza tego, by w szkole zaszły zmiany w stosunku do nauczanych przedmiotów. Jasno określił swoje stanowisko wobec etyki oraz religii.

Jeszcze zanim Przemysław Czarnek został mianowany na ministra edukacji, protestowano przeciwko obsadzeniu go na tym stanowisku. Podkreślano jego szkodliwe poglądy, zarówno w kontekście tolerancji, jak i religii.

Zbytnie przywiązanie do religii w szkołach, które są miejscem świeckim i bezpośrednio związanym z nauką, to dla ministra Przemysława Czarnka żaden problem. Niedawno zaskoczył wszystkich stwierdzeniem, że dzieła Jana Pawła II mogłyby znaleźć się w kanonie lektur.

To nie koniec śmiałych wizji ministra w kontekście działania szkół. Okazuje się bowiem, że Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad sporymi zmianami związanymi z nauczanymi przedmiotami.

Minister Przemysław Czarnej nie wyklucza, że etyka lub religia będzie obowiązkiem każdego ucznia

Pewne jest, że czas panowania Przemysława Czarnka mocno odbije się na polskiej szkole. W czasie swojego wywiadu dla „Do Rzeczy” minister zdobył się na kilka intrygujących stwierdzeń.

Potwierdzone zostały doniesienia mówiące o tym, że resort edukacji pracuje nad ponownym włączeniem do szkół „zestawu sztuk wyzwolonych”. Chodzi m.in. o dialektykę, czy retorykę.

W szkołach już niedługo może — na większą skalę — pojawić się filozofia. Przemysław Czarnek stwierdził również, iż nie wyklucza tego, by etyka, czy nawet religia stały się przedmiotem obowiązkowym.

W czasie wywiadu Przemysław Czarnek podkreślał zadania szkoły

Nie jest tajemnicą, że religia w opinii ministra Przemysława Czarnka odgrywa istotną rolę w kształtowaniu młodego pokolenia. W czasie rozmowy z „Do rzeczy” pokreślone zostało to również w kontekście pracy szkoły.

Zadaniem placówek ma być nie tylko przekazywanie wiedzy naukowej. Szef resortu edukacji podkreśla, że system wartości musi być przekazywany również przez nauczycieli.

W czasie wywiadu poświęcono też kilka słów nauczycielom. Chociaż próżno szukać tego w działaniach, to minister Przemysław Czarnek zapewnia, że chce, by zawód pedagoga ponownie był szanowany.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio Zet / Do Rzeczy / Twitter.com @MEIN_GOV_PL

Powiązane