wtv.pl > Polska > Przemysław Czarnek informuje o sytuacji w szkołach podstawowych. Spada frekwencja uczniów klas I-III
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:23

Przemysław Czarnek informuje o sytuacji w szkołach podstawowych. Spada frekwencja uczniów klas I-III

wtv
WTV.pl
  • Część podstawówek ponownie przechodzi na nauczanie zdalne

  • Rośnie także absencja wśród uczniów

  • Minister Czarnek wypowiedział się na temat tych danych w TVP Info

  • Zdaniem Czarnka szkoły podstawowe nie są obecnie ogniskami zakażeń

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się w TVP Info na temat sytuacji epidemicznej w klasach I-III, które 18 stycznia wznowiły nauczanie stacjonarne po długim okresie nauki zdalnej.

W połowie ubiegłego miesiąca wyszło na jaw, że pomimo decyzji ministerstwa o powrocie najmłodszych uczniów do szkół kilkaset z nich zdążyło w międzyczasie z powrotem przejść na nauczanie zdalne lub hybrydowe z powodu zakażeń wśród nauczycieli i uczniów lub ich krewnych albo z powodu braków kadrowych

W związku z tym pod znakiem zapytania stoją plany wznowienia nauczania stacjonarnego dla kolejnych roczników. - Jeśli epidemiolodzy (…) stwierdzą, że są warunki do tego, by można było posłać uczniów do szkoły w trybie stacjonarnym (…), to niezwłocznie to zrobimy - mówił w TVP1 minister Czarnek.

W trakcie rozmowy minister edukacji i nauki wyraził zarazem nadzieję, że jeszcze w tym semestrze powrót do nauczania stacjonarnego nastąpi na uczelniach wyższych.

W najnowszej wypowiedzi dla TVP Info Przemysław Czarnek ustosunkował się do niepokojących danych dotyczących sytuacji epidemicznej w podstawówkach. - Byłem w kontakcie przez cały poprzedni tydzień, także wczoraj, przedwczoraj, z Głównym Inspektorem Sanitarnym: nie notuje się ognisk zakażeń w szkołach podstawowych - stwierdził minister.

Czarnek o skali nauczania zdalnego i absencji uczniów

Minister potwierdził jednak, że wzrosła liczba szkół pracujących w trybie zdalnym lub hybrydowym. - Na początku było 99,5 proc. pracujących stacjonarnie w klasach I-III. Pod koniec tego tygodnia, który właśnie się kończy, to już było około 96 proc. pracujących w trybie stacjonarnym, a liczba szkół pracujących w trybie zdalnym zwiększyła się z 0,5 proc. do 3-4 proc. w różnych miejscach w Polsce - powiedział Czarnek dla TVP Info.

Z 97-99 procent do 90 procent spadła także według ministra Czarnka w ostatnim tygodniu frekwencja uczniów w szkołach podstawowych. Jest to zdaniem ministra "nieznaczny" spadek frekwencji, który nie wskazuje na występowanie ognisk zakażeń w szkołach.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 786 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusa. Jak zauważył na antenie Radia Plus minister zdrowia Adam Niedzielski, jest to o około 900 przypadków więcej niż tydzień wcześniej.

[EMBED-1811]

- Trzeba spodziewać się, że w tym tygodniu liczba zakażeń będzie rosnąć; to absolutnie nie jest jeszcze czas, w którym można mieć jakiekolwiek powody do optymizmu - stwierdził w poniedziałek minister zdrowia na antenie Radia Plus.

Źródło: dorzeczy.pl / TVP / Radio Plus

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane