wtv.pl > Polska > Powrót do szkoły. Są już pierwsze wytyczne ministerstwa edukacji
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:59

Powrót do szkoły. Są już pierwsze wytyczne ministerstwa edukacji

Powrót do szkół
Paweł Wodzyński/East News

1 września dzieci i nauczyciele wrócą do szkół. Ministerstwo przygotowało już pierwsze rekomendacje mające ułatwić funkcjonowanie wszystkim przy dużym ryzyku czwartej fali koronawirusa.

Uczniowie i nauczyciele podporządkowani będą sześciu słowom, które wskazują, co będzie najważniejsze w czasie powrotu do wspólnej nauki w szkolnych murach.

Powrót do szkół. Najważniejsze wskazania ministerstwa to jedynie sześć słów

Szczepienie, dezynfekcja, dystans, higiena, maseczka, wietrzenie - te kwestie mają być najważniejsze po powrocie do szkół, by móc zachować zdrowie w warunkach stacjonarnej nauki.

Wokół tego szkieletu tworzą się kolejne wytyczne dla szkół przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Szczepienia mają być rekomendowane dla pracowników szkół oraz młodzieży w określonym przedziale wiekowym (na razie najmłodsi, czyli ci do 12 roku życia, nie będą mogli być zaszczepieni ze względu na wytyczne WHO).

Sale mają być dezynfekowane zarówno przed, jak i po zajęciach. Mają być również ciągle wietrzone, co w warunkach jesienno-zimowych może być trudne.

Odległości między ławkami mają wynosić min. półtora metra. W wielu szkołach takie działania mogą być wręcz nieosiągalne ze względu na dużą liczbę uczniów na małej powierzchni.

Przestrzegać należy również podstawowej higieny związanej z częstym myciem rąk oraz ochroną przed kichaniem i kaszleniem. Należy unikać również dotykania nosa, oczu i ust.

Tam, gdzie zachowanie dystansu nie będzie możliwe, uczniowie i nauczyciele będą musieli zakładać maseczki.

Czy wytyczne będą obowiązkiem?

- W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałością o zdrowie psychiczne. Należy brać obie te potrzeby pod uwagę i szukać rozwiązań - można przeczytać w komunikacie skierowanym do dyrektorów przez GIS.

Dyrektorzy będą mieli pozostawioną pewną autonomię w zmianach dot. zaleceń. To oznacza, że szkoły samodzielnie będą mogły dopasowywać to, co będzie możliwe do realizacji. Do roku szkolnego jeszcze daleko, co oznacza, że wytyczne mogą ulec zmianie lub większemu usztywnieniu. Wiele zależy od poziomu zachorowań.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, wyborcza.pl zdjęcie główne: Paweł Wodzyński East News