wtv.pl > Polska > Abp Jędraszewski atakuje przedszkola i szkoły. Mówił o “bezbożnej wizji człowieka”
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:02

Abp Jędraszewski atakuje przedszkola i szkoły. Mówił o “bezbożnej wizji człowieka”

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Abp Marek Jędraszewski uderzył w szkoły i przedszkola w trakcie homilii w kościele Grobu Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego zdaniem te instytucje chcą głosić wizję “bezbożnego człowieka”. Duchowny apeluje do wiernych, aby “trzymali się Maryi”, ponieważ w przeciwnym razie utracą wiarę i nadzieję.

Abp Jędraszewski nawołuje do refleksji nad świadectwem pierwszych chrześcijan

Abp Marek Jędraszewski słynie z bezkompromisowych kazań. Duchowny bardzo często odwołuje się w swoich przemówieniach do środowiska LGBT w Polsce. Tym razem homilia, którą wygłosił w trakcie uroczystości odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, miała nieco inny wydźwięk.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że ewangelie nie wspominają o tym, jak wyglądało przejście Maryi do Domu Ojca. Jednak “pobożność chrześcijańska” tworzyła się za sprawą literatury. To uzupełnienie tego, czego nie udało się odczytać z Pisma Świętego.

- Apokryfy nie są księgami świętymi, których treść zobowiązuje nas do przyjęcia ich w duchu wiary, ale wiele mówią o tym, jak wyglądała wiara i pobożność pierwszych chrześcijan, zwłaszcza żyjących w Jerozolimie, i ich świadectwa nie wolno nam lekceważyć - stwierdził abp Jędraszewski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Abp Marek Jędraszewski w kontrowersyjnej homilii. Oberwały szkoły i przedszkola

Jednak zdaniem duchownego obecnie żyjemy “w czasach ogromnego kulturowego zamieszania” i stoimy w obliczu “pokusy utraty nadziei w wieczność”. Pierwszy krok to utrata wiary w Jezusa. 

Abp Jędraszewski stwierdził, że ryzyko zagubienia wiary i nadziei jest bardzo silne i chce zagościć w ludzkich sercach nawet od strony instytucjonalnej. Radio Zet podaje, że w ocenie duchownego wszystko zaczyna już w przedszkolach i szkołach, które chcą głosić bezbożną wizję człowieka.

Jednak duchowny jest przekonany, że z tym zjawiskiem można walczyć, ale niezbędne jest zaangażowanie. - Jeśli będziemy się trzymać Maryi, nie utracimy nadziei, nie zatracimy naszej wiary - stwierdził abp Jędraszewski. 

Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej zakończą się w niedzielę. Rano zaplanowano mszę przy kościele Grobu Matki Bożej, po której wyruszy procesja Wniebowzięcia Matki Bożej. Na jej czele stanie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a wraz z nim ma modlić się również abp Marek Jędraszewski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: WTV.pl, Radio ZET