wtv.pl > Polityka > Lewica nie chce religii w szkołach. Przeprowadzono ankietę w Krakowie
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:49

Lewica nie chce religii w szkołach. Przeprowadzono ankietę w Krakowie

Lewica
Piotr Molecki/East News

Lewica domaga się usunięcia lekcji religii ze szkół. Działaczka krakowskich środowisk lewicowych, Magda Dropek przygotowała petycję z pytaniami, które zostały przesłane do 30 liceów. Sprawdzano, jak w ostatnich latach wyglądał proces wypisywania się uczniów z katechezy. Na ten moment posłanka partii Razem poinformowała o wnioskach, jakie płyną po przeanalizowaniu 20 nadesłanych odpowiedzi.

Lewica postanowiła zweryfikować, jak zmienił się udział uczniów i uczennic z Krakowa w lekcjach religii. Magda Dropek poprosiła 30 szkół o udzielenie informacji w sprawie katechez. Po przesłaniu 20 odpowiedzi wskazano na drastyczny wzrost rezygnacji z zajęć. Porównano obecny rok z okresem sprzed 5 lat.

Jak podają dziennikarze Onetu, w przypadku LO Zygmunta Wróblewskiego na Krowodrzy mowa o dwukrotnym spadku udziału uczestników lekcji religii. Liczba ta wzrosła ze 105 do 231. W ubiegłym roku zaś rezygnacji było 264.

Lewica chce usunięcia religii ze szkół

W przypadku XLIII LO im. Zofii Chrzanowskiej w Podgórzu trzy lata temu w lekcjach religii nie uczestniczyło jedynie 6% uczniów. Obecnie mowa o aż 60% społeczności uczniowskiej.

XXX LO im. Brata Alberta na Osiedlu Avia odnotowało wzrost rezygnacji z 26 do 169.

W XLIV LO im. Stanisława Konarskiego pod Wawelem z udziału w nieobowiązkowym przedmiocie 5 lat temu zrezygnowało 20 osób. Dziś mowa o 128 osobach.

XIII LO im. Bohaterów Westerplatte odnotowało wzrost rezygnacji z 25% do 30%. W X LO im. KEN na Kleparzu wykazano wzrost z 30% do 51%.

Komentarza w sprawie udzieliła posłanka partii Razem z Krakowa. Daria Gosek-Popiołek, bo o niej mowa, w rozmowie z lokalnym medium "Głos24" opowiedziała o własnych doświadczeniach z lekcjami religii.

- Moje koleżanki w środku zajęć musiały czekać, bo klasa miała religię, a one nawet nie mogły pójść do biblioteki, bo trwały tam inne zajęcia. Był to przykład takiej miękkiej dyskryminacji - podkreślała.

- Odejście religii ze szkół pomoże wszystkim, nie tylko szkole, ale nawet Kościołowi. [...] To pomoże wszystkim, Po pierwsze pomoże szkole, pomoże uczniom, ale pomoże także – paradoksalnie – parafiom, bo w końcu zaczną one tworzyć jakąś społeczność - mówiła również posłanka. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Szkoła
Powiązane