Wobec wyraźnego rozpędzenia trzeciej fali epidemii koronawirusa rządzący zdecydowali o objęciu lockdownem, który dotychczas obowiązywał jedynie w wybranych województwach, całego kraju.Przypomnijmy, że od 27 marca obowiązują nowe obostrzenia, ogłoszone w trakcie konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Począwszy od soboty, ponownym zamknięciem objęto m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także żłobki i przedszkola.Poprzednio zdecydowano również o powrocie do nauczania stacjonarnego dzieci klas I-III. Pozostali uczniowie kontynuują naukę w domu od 26 października, skierowani do nauki zdalnej po niespełna dwóch miesiącach spędzonych w placówkach oświaty w roku szkolnym 2020/2021.
W związku z obowiązującym rozporządzeniem nauka zdalna dla uczniów wszystkich polskich szkół potrwa przynajmniej do 11 kwietnia. Wobec rozwoju trzeciej fali epidemii koronawirusa zdecydowano o zakończeniu możliwości nauki stacjonarnej dla klas I-III.Począwszy od soboty 27 marca, ponownym zamknięciem objęto żłobki i przedszkola. Pozostali uczniowie kontynuują naukę w domu od 26 października 2020 roku, skierowani do nauki zdalnej po zaledwie dwóch miesiącach spędzonych w placówkach oświaty w bieżącym roku szkolnym.Niewykluczone, że część dzieci powróci do szkół jeszcze w kwietniu. Obecną sytuację epidemiczną skomentował goszczący na antenie "Radia Lublin" szef MEiN Przemysław Czarnek.
Według nieoficjalnych informacji reportera RMF FM Krzysztofa Berendy rządzący mają skłaniać się do przedłużenia o tydzień zamknięcia przedszkoli oraz żłobkówZależna ma to być od poświątecznych raportów Ministerstwa Zdrowia dotyczących nowych zakażeńNieoficjalnie podano również, iż do pracy nie wrócą raczej fryzjerzy, czy kosmetyczkiPewne jest natomiast, że gastronomia, siłownie oraz galerie handlowe pozostaną zamknięteObowiązujące obostrzenia sprawiają, że większość dzieci pozostaje w domach. Jedynie w przedszkolach oraz żłobkach dyrektorzy mają obowiązek zorganizować opiekę dla dziecka na wniosek rodzica zaliczanego do grupy wyszczególnionej w rozporządzeniu przez ministra Przemysława Czarnka.Co jednak będzie po 9 kwietnia, gdy przestaną mieć moc prawną obecne obostrzenia? Oficjalnie nie podano informacji na ten temat. RMF FM przekazuje jednak wiadomości pochodzące z nieoficjalnych źródeł. Pewne jest, że decyzja rządzących w kwestii restrykcji będzie dla niektórych zaskoczeniem.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartkowej rozmowie na antenie Polskiego Radia wypowiedział się na temat możliwego terminu wznowienia nauczania stacjonarnego w szkołach i na uczelniach.Czarnek wyraził przekonanie, że w przedszkolach i szkołach powrót do nauki stacjonarnej nastąpi jeszcze w trakcie bieżącego roku szkolnego. Minister zwrócił przy tym uwagę na kluczową rolę szczepień nauczycieli w przyspieszeniu tego procesu. Dotychczas zaszczepiono ponad 500 tys. nauczycieli.
Z Twittera zniknął wpis Krystyny Pawłowicz, w którym rozpoczęła ona nagonkę na 10-letnie dziecko z Podkowy LeśnejSędzia Trybunału Konstytucyjnego przekazała, iż wpis kasuje w trosce o dobro dziecka, którego dane ujawniłaW komentarzu do kontrowersyjnego wpisu usprawiedliwiła się stwierdzeniem, iż sprawa okazała się bardziej skomplikowana, niż jej przekazanoNie jest to pierwszy raz, gdy Krystyna Pawłowicz publikuje na Twitterze wpis, który wzburza opinię publiczną. Tym razem jednak sprawa dotyczyła nagonki na zaledwie 10-letnie dziecko i wspierających je rodziców.Rzadkością jest natomiast moment, w którym Krystyna Pawłowicz przyznaje się, iż popełniła błąd. Dziś sędzia Trybunału Konstytucyjnego postanowiła zająć nietypowe dla siebie stanowisko.
0Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wystąpił w piątek w Polsat News, gdzie odpowiedział na pytania dotyczące przyszłorocznych matur i egzaminów ósmoklasisty. Czarnek zapowiedział, że resort wyda komunikat w tej sprawie w przyszłym tygodniu.Jak przypomina Polsat News, przystępujący do nich uczniowie IV-VIII szkół podstawowych oraz licealiści od października objęci są nauczaniem zdalnym. Ten tryb nauki skutkować może zaległościami u uczniów. - Skłaniamy się do tego, żeby również matura w przyszłym roku była na innych warunkach niż poprzednich latach, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne ułatwienia są konieczne, bo całości nie da się po prostu nadrobić - przekazał Polsat News minister Czarnek. Właśnie tego rodzaju decyzję podjęto odnośnie egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasisty odbywających się w tym roku. - W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego - informował resort w grudniu.Tegoroczne egzaminy maturalne obejmować będą ograniczony zakres materiału, a ich część ustna nie będzie obowiązkowa. Do części ustnej egzaminu z języka polskiego, języka obcego nowożytnego lub języka mniejszości narodowej będą jednak mogli przystąpić uczniowie, którym wynik z tej części jest potrzebny z uwagi na to, że rekrutują się na uczelnię zagraniczną.Licealiści nie mają też w tym roku obowiązku przystąpić do matury z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Jeśli jednak wyniki takich egzaminów wymagane są w procesie rekrutacyjnym na uczelnię wyższą, uczniowie mogą "przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych".
Przemysław Czarnek twierdzi, że jeszcze w kwietniu możliwy będzie powrót do szkółJak się okazało, spełnić będzie trzeba jedynie jeden warunek - znacząco musi zacząć spadać liczba zachorowań i śmierci z powodu koronawirusaWszystkie szkoły funkcjonują w trybie zdalnym od 22 marca. Wcześniej przywrócone zostały jedynie klasy I-III szkół podstawowychWiększość dzieci przebywa na nauczaniu zdalnym od października 2020 roku.
Interaktywna Mapa Równości będzie prezentować podział szkół pod względem stosunku uczniów i pedagogów do młodzieży LGBTQ+. Krótką ankietę może wypełnić każdy uczeń lub uczennica danej szkoły średniej. Badanie jest prowadzone za pośrednictwem internetuAutor przedsięwzięcia zapewnia możliwość komfortowego i anonimowego przekazania informacji na temat stosunku placówek edukacyjnych wobec swoich podopiecznych. Pytania dotyczą konkretnych zasad panujących w szkole, a nie subiektywnych odczućAnkiety będą gromadzone do 23 maja. Następnie dojdzie do podsumowania badania, a także wydania rekomendacji w formie interaktywnej mapy dla uczniów z całego kraju. 10 najlepszych placówek otrzyma specjalne dyplomyRanking Szkół LGBTQ+ można znaleźć na stronie maparownosci.pl <[TUTAJ](https://maparownosci.pl/)\>Rusza kolejna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+????️????????W tym roku działania będą miały charakter ogólnopolski!Kto...Opublikowany przez Ranking Szkół LGBTQ Niedziela, 11 kwietnia 2021
Do 25 kwietnia ubiegać się można o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczegoSkorzystać z niego mogą między innymi rodzice dzieci do lat 8Wysokość takiego świadczenia to 80 proc. wynagrodzeniaProf. Gertruda Uścińska, prezesa ZUS, przypomina, że rodzice nadal korzystać mogą z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przedłużono okres, w jakim starać się można o przyznanie należnej pomocy finansowej.Zamknięcie szkół oraz przedszkoli i żłobków sprawiło, iż rządzący po raz kolejny zdecydowali się na przesunięcie końcowej granicy przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kto może się o niego ubierać oraz o jakiej kwocie jest mowa?
Szef resortu edukacji, minister Przemysław Czarnek, zadeklarował, iż w nadchodzącym roku szkolnym 2021/2022 wychowanie do życia w rodzinie będzie kierunkiem priorytetowym w realizacji polityki oświatowejZdaniem polityka rewolucja kulturowa oraz seksualna sprawia, że uczniowie jeszcze bardziej potrzebują edukacji na temat małżeństwa oraz związku kobiety i mężczyznySłowa Przemysława Czarnka ponownie mają szanse na wzbudzenie oburzenia nie tylko uczniów, ale całej opinii publicznej. Od dawna mówi się, że edukacja seksualna w Polsce to karykatura, jednak zdaniem ministra dzieci muszą w szkołach uczyć się, czym jest małżeństwo. Oczywiście rozumiane w katolickim sposobie widzenia świata.W czasie zdalnej konferencji XI Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie odbywającej się w Częstochowie minister Przemysław Czarnek zapowiedział, że to właśnie przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie”, czyli WDŻ będzie priorytetem w nadchodzącym roku szkolnym 2021/2022.W wypowiedzi ministra nie brakuje zaskakujących stwierdzeń, które równie dobrze paść mogłyby z ambony w kościele. Wydaje się jednak, że Przemysław Czarnek ma plan powolnego przekształcania publicznego szkolnictwa w szkółkę niedzielną.
Od dłuższego czasu zaczynamy odnotowywać spadki zachorowań. W 11 województwach wprowadzono nauczanie hybrydowe dla klas I-III. W debacie publicznej już pojawiają się pogłoski o stopniowym powrocie do edukacji w trybie stacjonarnym. Powrót do normalności może nie oznaczać dobrych wiadomości Według ekspertki priorytetem dla nauczycieli i Ministerstwa Edukacji powinno być zadbanie o odbudowę poczucia bezpieczeństwa i dobrostanu uczniów i uczennic. Tymczasem będziemy mieć do czynienia z pogonią za nadrabianiem zaległości. - To dobro dziecka nie przejawia się w nadrabianiu zaległości, a w dbaniu o jego komfort psychiczny - przekonuje doktorka nauk społecznych w obszarze pedagogika- Wrócimy do nauki stacjonarnej, tak jak gdyby nic się nie wydarzyło - zaznacza dla naszej redakcji. Nasza rozmówczyni zwróciła także uwagę na potrzebę dostosowania oraz okrojenia podstawy programowejPoprosiliśmy o ocenę sytuacji, jaka zastanie uczniów już po zakończeniu nauczania zdalnego. Iga Kazimierczyk deklaruje, że krajobraz szkoły po "powrocie do normalności" może nie napawać optymizmem. Uczniowie i uczennice mogą napotkać kolejne trudności. - Nie jestem odosobniona w tej ocenie, a właściwie diagnozie. O złej sytuacji systemu edukacji mówią wszyscy specjaliści, możemy o tym przeczytać w dostępnych raportach - komentuje.- Ministerstwo Edukacji i Nauki, za pomocą Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego, przygotowuje lub planuje przygotować kolejny raport o stanie dzieci i młodzieży po zdalnej edukacji, ale my już wiemy, co dzieje się z młodzieżą - dodaje, po czym zwraca uwagę na podstawowy problem, z jakim pedagodzy będą musieli zmierzyć się po zakończeniu nauczania zdalnego. - Na samym początku ze zbieraniny dzieci będzie trzeba zrobić małą, dobrze funkcjonującą grupę społeczną, gdzie panują konkretne normy, zasady - słyszymy.
Dziś spora część szkół wraca do pracy w częściowym trybie stacjonarnymW aż 11 województwach zdecydowano się na wprowadzenie nauki hybrydowejSzkoły zobowiązane zostały do stworzenia harmonogramów pracy i podzieleniem uczniów na grupy, gdzie konieczne jest przypisanie godzin lekcyjnych zarówno w trybie pracy stacjonarnej, jak i zdalnejGdzie od dziś, czyli poniedziałku 26 kwietnia, obowiązuje nauka hybrydowa? Liczba województw nie jest mała, jednak nie można mówić o tym, że uczniowie w całej Polsce będą od dziś ponownie mieli okazję spotkania z swoimi koleżankami i nauczycielami.W województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim obowiązuje dziś nauka hybrydowa. To jedno z obostrzeń poluzowanych przez rządzących z racji na poprawę sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Zgodnie z opublikowanym w środę przez Ministerstwo Edukacji i Nauki harmonogramem wznawiania nauczania stacjonarnego tuż po majówce - 4 maja - do szkół wrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych.Z kolei od 15 maja uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych mają się uczyć w trybie hybrydowym - częściowo stacjonarnym i częściowo zdalnym.Następnie 29 maja wznowione ma zostać w pełni stacjonarne nauczanie na wszystkich szczeblach edukacji. W ten sposób szkoły powrócą do normalnego funkcjonowania jeszcze przed końcem bieżącego roku szkolnego.❗️ Harmonogram powrotu do nauczania stacjonarnego:????od 4⃣ maja - nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkół podstawowych????od 1⃣5⃣ maja - tryb hybrydowy dla klas 4-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych????od 2⃣9⃣ maja - powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej pic.twitter.com/qLc7NRobaL— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) April 28, 2021
"Test poprawkowy z religii trwa w tym momencie w jednej ze szkół średnich na Lubelszczyźnie. Zdjęcie dostałem właśnie od uczennicy klasy drugiej" - czytamy we wpisie oburzonego użytkownika Facebooka. Do postu dołączono zdjęcie z e-testu, stanowiącego formę poprawy z nieobowiązkowego przedmiotu, jakim jest religia.Test poprawkowy z religii trwa w tym momencie w jednej ze szkół średnich na Lubelszczyźnie. Zdjęcie dostałem właśnie od uczennicy klasy drugiej...Opublikowany przez Bartka Miernika Czwartek, 29 kwietnia 2021
Na rysunku, który rozdano uczniom religii, przedstawiono czarnoskórego chłopca. Całość okraszono cytatem z Ewangelii św. Mateusza: „Lampa bez oliwy jest ciemna, człowiek bez modlitwy też”.>Rasistowska ulotka po raz pierwszy pojawiła się w przestrzeni publicznej w 2008 roku. Miała wówczas pochodzić z "Małego Gościa Niedzielnego". Obrazek wywołał ogromne poruszenie w przestrzeni publicznej.Według informacji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych po 13 latach broszura powróciła do polskich podstawówek.