wtv.pl > Andrzej Duda

Andrzej Duda

Duda Andrzej
19.03.2022 09:12 Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką

Osoby niekorzystające z karty płatniczej mogą być spokojne. Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o środkach płatniczych. Zgodnie z jej założeniami, sprzedawca lub usługodawca nie będzie mógł odmówić klientowi zapłaty w formie gotówkowej.

Andrzej Duda
19.03.2022 09:12 Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego. Skierował do Sejmu wniosek

Andrzej Duda podpisał wniosek do Sejmu o przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Wszystko wskazuje na to, że już jutro będzie on głosowany podczas posiedzenia. Wniosek zakłada kolejne 60 dni stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią.

Andrzej Duda przychyli się do wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego
19.03.2022 09:11 Andrzej Duda przychyli się do wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Andrzej Duda potwierdził, że przychyli się do wniosku rządu w związku z sytuacją przy granicy z Białorusią. - Wydaje się, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres kolejnych 60 dni będzie uzasadnione - powiedział prezydent.- Rząd wystąpił do mnie z wnioskiem, aby przedłużyć stan wyjątkowy o kolejne 60 dni - przypomniał Andrzej Duda. Prezydent argumentując swoją decyzję mówił, że stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej ułatwia służbom pracę w związku z nielegalnymi migrantami. Nawiązał do "politycznych happeningów". Dodał, że to "dezorientowało mieszkańców".

Andrzej Duda
19.03.2022 09:11 Andrzej Duda udzielił wywiadu amerykańskiej telewizji. W rozmowie zachwalał 500+, nazywając program "rewolucyjnym"

Andrzej Duda wystąpił na antenie amerykańskiej stacji telewizyjnej Fox News. W wywiadzie zachwalał polskie programy socjalne, a także opowiadał o swoim konserwatywnym światopoglądzie. Czy Amerykanie zechcą skorzystać z pomysłów Polaków?

Flickr/Piotr Drabik, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
19.03.2022 09:11 Prezydent o zakulisowych rozmowach ws. Borysa i Poczobuta. “Oni nie chcieli emigrować”

Od uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta minęło już pół roku. Prezydent Andrzej Duda przyznał w rozmowie z TVN24, że prowadził zakulisowe rozmowy i zabiegał o ich uwolnienie. Jego zdaniem “są więzieni bezprawnie”, ale zwrócił również uwagę, że “nie chcieli emigrować”.

Andrzej Duda
19.03.2022 09:11 Oświadczenie majątkowe Andrzeja Dudy opublikowane. Prezydent ujawnił dobra materialne, które są w jego posiadaniu

Andrzej Duda opublikował swoje oświadczenie majątkowe. Wśród dóbr posiadanych przez prezydenta są m.in. dwa mieszkania i niezabudowana działka. Prezydent Polski rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące swojego majątku. Andrzej Duda ujawnia Sąd Najwyższy upublicznił oświadczenie majątkowe prezydenta Polski z 2020 r. Dowiedzieć możemy się z niego m.in. o nieruchomościach posiadanych przez głowę państwa oraz kwocie kredytu, która pozostała mu do spłacenia. 241 tys. 192,68 zł brutto - to kwota wynagrodzenia, jakie za ubiegły rok pobrał prezydent. Oznacza to niewielki spadek w porównaniu z 2019 r., gdy suma wypłat wyniosła ok. 243 tys. zł. Posiadane nieruchomości to 79-metrowe mieszkanie w Krakowie oraz 132-metrowy lokal z garażem. Obie należą również do małżonki prezydenta. Oprócz tego Andrzej Duda pochwalić może się jeszcze posiadaniem niezabudowanej działki o powierzchni 325 m2. Życie na kredycie?W porównaniu z 2019 r. oszczędności Andrzeja Dudy znacznie się uszczupliły. Ze 120 tys. złotych i 30 tys. euro w 2020 r. pozostało 50 tys. złotych i 300 euro. Prezydent spłaca również kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Na rok 2020 r. pozostało mu do zapłacenia 497 tys. zł. Głowa państwa posiada kartę kredytową z limitem 20 tys. zł. Nie ma jednak na niej żadnego zadłużenia. Do oświadczenia majątkowego prezydent wpisał również 446 akcji spółki Skotan. Na liście nie znalazło się żadne auto lub innego rodzaju ruchomość, której wartość liczyłaby więcej niż 10 tys. zł. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentówCiotka Andrzeja Dudy zostanie radną Opola. Zajmie miejsce działacza PiS, który prowadził auto bez prawa jazdyDuda komentuje ustawę medialną. "Patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych"Źródło: se.pl, tvn24.pl, wtv.pl

Andrzej Duda
19.03.2022 09:11 Andrzej Duda porównał naród do... trawy. To nie pierwszy raz, gdy prezydent używa tej zadziwiającej metafory

Andrzej Duda po raz kolejny porównuje Polskę do trawy. Tym razem, zadziwiająca metafora została użyta przez prezydenta podczas wypowiedzi w trakcie wizyty w Nowym Jorku. Użył jej też pięć dni wcześniej. Porównanie musiało zostać uznane przez Andrzeja Dudę za wyjątkowo błyskotliwe, skoro zdecydował się tak często go używać.

Andrzej Duda
19.03.2022 09:10 Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Złośliwi twierdzą, że polski prezydent mógł przespać ostatnie dziewięć miesięcy. Tuż przed wystąpieniem podczas sesji ONZ w Nowym Jorku Andrzej Duda opowiadał dziennikarzom o aktualnych relacjach Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że jako prezydenta USA wymienił... Donalda Trumpa.

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 09:10 Białoruś. Na okładce magazynu pojawił się wizerunek Andrzeja Duda z wąsami Hitlera

Białoruski magazyn “Mińska Prawda” opublikował prowokacyjną okładkę, która uderza bezpośrednio w Andrzeja Dudę. Na pierwszej stronie czasopisma pojawił się prezydent Polski z dorobionymi wąsami, mającymi upodabniać prezydenta Polski do Adolfa Hitlera. W najnowszym numerze gazety autorzy ostro krytykują działania polskiego rządu na granicy polsko-białoruskiej.

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 09:10 Prezydent obiecał, ale nadal nie podpisał. Ustawa o analizowaniu śmierci dzieci wciąż czeka

Ustawa, która wprowadza systemową analizę krzywdzenia dzieci miała zostać podpisana przez Andrzeja Dudę w sierpniu. Jednak prezydent nadal zwleka z decyzją w tej sprawie. Tymczasem w Polsce z powodu przemocy ginie kilkadziesiąt dzieci rocznie.

SPENCER PLATT/AFP/East News, EDUARDO MUNOZ/AFP/East News
19.03.2022 09:10 Duda znów nie spotkał się z Bidenem. “Administracja ma bardziej pilne potrzeby”

Rząd konsekwentnie zaznacza, jak ważnym sojusznikiem dla Polski są USA. Mimo tego w dalszym ciągu nie doszło do spotkania prezydentów. Zdaniem Andrzeja Dudy administracja Joe Bidena “ma bardziej pilne potrzeby niż współpraca z Polską”. Zamiast spotkania z najważniejszym politykiem USA prezydent uda się z wizytą na Wschód.

Pixabay/Artem_Apukhtin
19.03.2022 09:10 Zmarł Jerzy Targalski. Prezydent Andrzej Duda zamieścił wzruszający wpis

Nie żyje historyk i publicysta Jerzy Targalski. Na tę smutną wiadomość zareagował prezydent Andrzej Duda, który opublikował na Twitterze wzruszający wpis.

Jan Duda
19.03.2022 09:10 Ojciec Andrzeja Dudy: Homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym

W rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" Jan Duda nawiązał m.in. do społeczności LGBT czy "ideologii gender". – Po prostu homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym – zapewniał ojciec prezydenta RP.Zapytany, czy zna jakąś osobę nieheteronormatywną, Jan Duda, radny PiS oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, przyznał, że zna kilku gejów. – Lesbijek nie miałem okazji spotkać – dodał w rozmowie z "Newsweekiem".Odpowiadając na pytanie, czy są oni gorsi od heteroseksualistów, ojciec Andrzeja Dudy zapewnił, że nie, tak długo, jak "nie eksponują nadmiernie albo agresywnie swoich skłonności".

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 09:09 Gen. Janusz Adamczak zostanie dyrektorem jednego ze sztabów NATO. Prezydent złożył mu gratulacje

Gen. Janusz Adamczak obejmie stanowisko dyrektora Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO. O sukcesie poinformował Andrzej Duda w mediach społecznościowych. Gratulacje złożył również szef MON Mariusz Błaszczak.

Jakub Kaminski/East News
19.03.2022 09:09 Sejm przyjął poprawki Senatu. Prezydent RP i samorządowcy dostaną podwyżki

Sejm zaakceptował dwie senackie poprawki do ustawy o wynagrodzeniu osób na kierowniczych stanowiskach państwowych. Dzięki temu zasady naliczania pensji mają być bardziej precyzyjne. Dokument wprowadza podwyżki dla prezydenta RP i samorządowców.

Andrzej Duda
19.03.2022 09:09 Ciotka Andrzeja Dudy zostanie radną Opola. Zajmie miejsce działacza PiS, który prowadził auto bez prawa jazdy

Krystyna Duda zastąpi Arkadiusza Sz. na stanowisku radnego miasta Opole. Mężczyzna musiał odejść z PiS po tym, jak przyłapano go na prowadzeniu pojazdu bez odpowiednich uprawnień. Nazwisko nowej radnej nie jest przypadkiem - to ciotka prezydenta Polski. Rodzina Dudów wydaje się być wyjątkowo utalentowana w kwestii działalności politycznej. Ciotka Dudy w Radzie Miasta Krystyna Duda, żona byłego posła Antoniego Dudy, który jest stryjem prezydenta Polski, będzie pełnić funkcję radnej w Radzie Miasta Opole. Kobieta zajmie stanowisko po odchodzącym Arkadiuszu Sz., którego mandat, jak donosi dziennik urzędowy województwa opolskiego, właśnie wygasa. Duda próbowała dostać się do Rady Miasta już w 2018 r. Nie osiągnęła wówczas odpowiedniej liczby głosów, która dałaby jej stanowisko. Poprzednik Krystyny Dudy, Arkadiusz Sz. to wyjątkowo kontrowersyjna postać. Opuściwszy klub PiS z powodu wszczętego postępowania karnego, zdecydował się mimo wszystko pełnić funkcję radnego. Sprawa Arkadiusza Sz. Mężczyzna został zatrzymany przez policję na początku 2019 r. W trakcie kontroli okazało się, że nie może się on wylegitymować dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Nic dziwnego - prawo jazdy zostało mu odebrane 12 lat wcześniej. W tej sytuacji wobec samorządowca wszczęto postępowanie karne. Arkadiusz Sz. musiał ustąpić z pełnionej w urzędzie wojewódzkim funkcji oraz zrezygnować z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. W Radzie Miasta jednak pozostał. Ostatecznie mężczyzna usłyszał wyrok pół roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na okres dwóch lat. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Rzecznik PO: Kaczyński zadrwił z Dudy w sprawie weta lex TVNProtest Medyków pod KPRM. Onet: Przedstawiciele prezydenta zamierzają podjąć rozmowy ze strajkującymiPrezydent Andrzej Duda nie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Kwaśniewski: to jest wielkie głupstwoźródło: interia.pl, se.pl, wtv.pl

andrzej duda - ustawa medialna
19.03.2022 09:09 Duda komentuje ustawę medialną. "Patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych"

Pytany o ewentualne weto pod projektem ustawy medialnej Andrzej Duda podkreślił, że jego decyzji nie warunkują jedynie stosunki polsko-amerykańskie, choć te "też mają znaczenie". Prezydent zapewnił, że jest "zwolennikiem repolonizacji mediów, ale następującej poprzez rynek".Komentujący sprawę ustawy medialnej, powszechniej znanej jako "lex TVN", Andrzej Duda wskazał, że kwestia naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi również ma tu niemałe znaczenie.– To jest amerykański inwestor, ale przede wszystkim patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych, bo to jest dla mnie najważniejsze – mówił cytowany przez PAP prezydent, pytany o weto w sprawie projektu.

Jan Bielecki/EAST NEWS, Piotr Molecki/EAST NEWS
19.03.2022 09:09 Rzecznik PO: Kaczyński zadrwił z Dudy w sprawie weta lex TVN

Rzecznik PO Jan Grabiec skomentował ostatnie słowa Jarosława Kaczyńskiego w sprawie ewentualnego zawetowania lex TVN przez Andrzeja Dudę. Zdaniem polityka lider PiS “drwi” z prezydenta. Przy okazji zwrócił uwagę na ścisłe powiązania Dudy z partią i brak umiejętności dyplomatycznych, które przekreślają jego karierę międzynarodową.

Wiesław Gołas
19.03.2022 09:09 Andrzej Duda wykonał piękny gest na pogrzebie Wiesława Gołasa. Tego nikt się nie spodziewał

Wiesław Gołas zmarł 9 września 2021 roku, a jego pogrzeb odbył się we wtorek, 14 września. Na uroczystości zdarzyło się coś niespodziewanego - Andrzej Duda ustami jednego z kancelaryjnych ministrów nadał aktorowi odznaczenie za zasługi dla polskiej sztuki.Na uroczystości obecne były największe gwiazdy polskiego kina, m.in. Maja Komorowska czy Wiktor Zborowski.

Piotr Molecki/EAST NEWS
19.03.2022 09:08 Prezydent Andrzej Duda nie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Kwaśniewski: to jest wielkie głupstwo

Aleksander Kwaśniewski skomentował brak spotkania między prezydentem Andrzejem Dudą a kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jego zdaniem zachowanie prezydenta to “wielkie głupstwo”, które będzie “ciążyło na relacjach” między sąsiadami. Sytuację próbował naprostować prezydencki minister Andrzej Dera.

andrzej duda - dąbrowa
19.03.2022 09:08 Zadumany Andrzej Duda tworzył metafory o Polsce. "Oczyszcza się jak rzeka. Powoli, ale stale"

W sobotę Andrzej Duda wziął udział w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego w Dąbrowie Górniczej. – Polska się oczyszcza jak rzeka. Powoli, ale stale – mówił prezydent i zapewnił, że zrobi, co może, by mogła "w spokojny sposób oczyszczać się dalej".11 września głowa państwa odwiedziła Dąbrowę Górniczą, by uczestniczyć w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania NSZZ "Solidarność". Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym Porozumienie – jedno z czterech wydarzeń składających się na słynne Porozumienia Sierpniowe.– To był wielki czas – mówił prezydent. – I pod względem ducha, który wtedy był, i pod względem skutków, które przyniósł.

ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
19.03.2022 09:08 Zaskakujące przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech. “Nasza służba polega na zaplataniu”

Prezydent Andrzej Duda udał się w zagraniczną podróż, aby odebrać odznakę z rąk prezydenta Węgier. Podczas wizyty wygłosił patetyczne przemówienie na temat relacji polsko-węgierskich. Poetyckie sformułowania były komentowane w “Szkle kontaktowym” TVN24.

Andrzej Duda
19.03.2022 09:08 Angela Merkel przyjeżdża do Warszawy i chce spotkać się z Andrzejem Dudą. Prezydent zaplanował jednak wyjazd... do Katowic

Podobno są również i inne powody dotyczące odmowy spotkania. Angela Merkel, która w sobotę przybywa do Warszawy, poprosiła Andrzeja Dudę o spotkanie. Prezydent musiał jednak odmówić kanclerz Niemiec, z powodu zaplanowanej wizyty w Katowicach.

andrzej duda - nowe święto państwowe
19.03.2022 09:07 Nowe święto państwowe? Prezydent: projekt trafi do marszałek Sejmu

Przypadająca na 27 grudnia rocznica wybuchu postania wielkopolskiego wkrótce może stać się świętem państwowym. – Niezwłocznie postaram się, aby projekt ustawy znalazł się na biurku pani marszałek – zapowiedział w poniedziałek Andrzej Duda.Na ręce prezydenta Dudy złożono apel o ustanowienie przypadającej na 27 grudnia rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego świętem państwowym. O projekcie wielkopolskich samorządowców i lokalnych instytucji zajmujących się edukacją i upowszechnieniu historii pisaliśmy TUTAJ.Insurekcja z 1918 roku była największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem.

Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego, ministra Kamińskiego oraz komendanta głównego Straży Granicznej
19.03.2022 09:07 Niebezpieczne działania Białorusi. Morawiecki na pilnej konferencji ujawnia, co się dzieje na granicy

- Tak napiętej sytuacji na granicy z Białorusią nie mieliśmy od ponad 30 lat. To kryzys imigracyjny, który od samego początku jest prowokacją reżimu Łukaszenki i próbą wywołania politycznego chaosu i ataku na wschodnią granicę UE - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Pilna konferencja szefa rządu, ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz gen. Tomasza Pragi, komendanta głównego Straży Granicznej. Przekazano ważne informacje na temat stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Kryzys migracyjny w Usnarzu Górnym trwa.- Szanowni państwo, każdy dzień na granicy z białorusią to kolejne prowowacje białoruskie, których liczby idą w setki - powiedział na początku szef rządu. - Nie spodziewamy się spadku napięcia na wschodniej granicy - dodał Mateusz Morawiecki.O godzinie 11 Mateusz Morawiecki postanowił skomentować kryzys związany z uchodźcami obecnymi przy wschodniej granicy kraju w miejscowości Usnarz Górny. Padły ważne słowa, głównie tezy oskrażające Białoruś.Sytuacja na granicy z Białorusią. ⤵ pic.twitter.com/acpfrX1lRH— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 6, 2021

Andrzej Duda przypomniał zbrodnię Nazistów na siostrach zakonnych
19.03.2022 09:07 Andrzej Duda niespodziewanie wspomina zbrodnię nazistów na siostrach szarytkach

W poniedziałek rano prezydent Andrzej Duda opublikował wpis w języku angielskim. - Nie chcemy wiele, tylko prawdę... - napisał na koniec wpisu. Polityk mówi o cierpieniach Polaków i przypomniał tragiczne wydarzenie z sierpnia 1944 roku.Zastanawiający wpis Andrzeja Dudy pojawił się tuż po godzinie 9 rano w poniedziałek 6 września.- Nie ma drugiego narodu, który tak bardzo cierpiał za pomoc Żydom - napisał prezydent.

Andrzej Duda - Jasna Góra
19.03.2022 09:06 Andrzej Duda odwiedził Jasną Górę. "Symbol dbania o polskie rolnictwo"

W trakcie przemówienia na Jasnej Górze prezydent zapewniał, że obecność władz na dożynkach jest symboliczna. – To dla nas zobowiązanie do tego, aby dbać o polskie rolnictwo, aby dbać o polskie sprawy, by trzymać rękę na tym, co często nazywa się ekonomicznym pulsem polskiej wsi – mówił Andrzej Duda.– Jesteśmy tutaj razem – mówił w niedzielę prezydent, cytowany przez PAP. – I państwo, przedstawiciele polskich rolników, i my – przedstawiciele władz Rzeczypospolitej z ministrem rolnictwa, ze wszystkimi ludźmi władz centralnych, którzy z rolnictwem są związani i którzy troszczą się na co dzień o sprawy rolnictwa.

andrzej duda - święto państwowe
19.03.2022 09:06 Nowe święto państwowe? Prezydent ma wystąpić z inicjatywą ustawodawczą

Apel o ustanowienie kolejnego święta państwowego trafi na prezydenckie biurko już w poniedziałek. Przedstawiciele wielkopolskich instytucji i samorządów wnoszą, by rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego była dniem wolnym od pracy.Już w najbliższy poniedziałek do Andrzeja Dudy ma trafić apel o ustanowienie przypadającej na 27 grudnia rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego świętem państwowym. Z inicjatywą wystąpili wielkopolscy samorządowcy i lokalne instytucje zajmujące się edukacją i upowszechnieniem historii.Wspomniana insurekcja była największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem.