wtv.pl > Świat > Białoruś. Na okładce magazynu pojawił się wizerunek Andrzeja Duda z wąsami Hitlera
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:10

Białoruś. Na okładce magazynu pojawił się wizerunek Andrzeja Duda z wąsami Hitlera

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Białoruski magazyn “Mińska Prawda” opublikował prowokacyjną okładkę, która uderza bezpośrednio w Andrzeja Dudę. Na pierwszej stronie czasopisma pojawił się prezydent Polski z dorobionymi wąsami, mającymi upodabniać prezydenta Polski do Adolfa Hitlera. W najnowszym numerze gazety autorzy ostro krytykują działania polskiego rządu na granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Duda z dorysowanymi wąsami. Białoruskie media wyśmiewają polski rząd

Na okładce magazynu “Mińska Prawda” wydawanego przez władze obwodu mińskiego pojawiła się fotografia Andrzeja Dudy. Jednak prezydent Polski został przedstawiony w wyjątkowo niekorzystnym świetle.

Pod nosem Andrzeja Dudy widać bowiem kod kreskowy. W ten sposób graficy chcieli za pewne powiązać prezydenta z Adolfem Hitlerem. Wąski, podgolony wąs był bowiem jego znakiem rozpoznawczym.

Poważne zarzuty wobec polskich władz

Jaki jest kontekst tego wątpliwego kolażu? We wtorkowym wydaniu magazynu opublikowano artykuł zatytułowany “Oprawcy!”. Tekst nawiązuje do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, który trwa od kilku tygodni.

W kontrowersyjnym materiale autorzy twierdzą, że “polskie służby prowadzą przez granicę kobiety i dzieci boso”. Poza tym przekonują, że uchodźcom, którzy są nieposłuszni, grozi śmierć.

“Prezydent Andrzej Duda [...] wprowadził stan wyjątkowy na granicy. Zezwierzęcenia swoich policajów zdaje się nie zauważać”, czytamy w artykule. Autorzy celowo użyli stwierdzenia “policaje”, które brzmi niemal identycznie, jak niemiecki odpowiednik słowa policja (niem. die Polizei).

Białoruś nawiązuje do wstrząsających doniesień z pasa granicznego

Co mają na myśli białoruscy reżimowi dziennikarze? Zarzuty kierowane pod adresem polskich rządzących mają związek z najnowszymi, tragicznymi doniesieniami. W niedzielę Straż Graniczna poinformowała, że w trzech różnych miejscach przy granicy z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób.

W sprawę natychmiast zaangażował się premier Mateusz Morawiecki. W niedzielę konsultował się z komendantem głównym Straży Granicznej gen. Tomaszem Pragą i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim. W poniedziałek wziął udział w odprawie z przedstawicielami służb.

Z doniesień władz wynika, że nie tylko w Polsce dochodzi do tragedii. We wpisie na Facebooku szef rządu poinformował, że zwłoki kobiety znaleziono również po stronie białoruskiej. Morawiecki zwrócił uwagę, że “należy zbadać ewentualny związek powyższych dramatycznych zdarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami”.

W poniedziałek premier opublikował obszerny wpis, w którym informuje o nowych działaniach i wyliczeniach. We wrześniu polscy pogranicznicy odnotowali blisko 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W związku z tym zaapelował do Polaków o czujność.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: