wtv.pl > Polityka > Duda komentuje ustawę medialną. "Patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:09

Duda komentuje ustawę medialną. "Patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych"

andrzej duda - ustawa medialna
Jakub Kaminski/East News

Pytany o ewentualne weto pod projektem ustawy medialnej Andrzej Duda podkreślił, że jego decyzji nie warunkują jedynie stosunki polsko-amerykańskie, choć te "też mają znaczenie". Prezydent zapewnił, że jest "zwolennikiem repolonizacji mediów, ale następującej poprzez rynek".

Komentujący sprawę ustawy medialnej, powszechniej znanej jako "lex TVN", Andrzej Duda wskazał, że kwestia naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi również ma tu niemałe znaczenie.

To jest amerykański inwestor, ale przede wszystkim patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych, bo to jest dla mnie najważniejsze – mówił cytowany przez PAP prezydent, pytany o weto w sprawie projektu.

Duda na straży Konstytucji?

Głowa państwa zapewniła, że w sprawie ustawy konieczne jest postawienie sobie pytania, czy proponowane rozwiązania są zgodne z zawartą w konstytucji zasadą swobody działalności gospodarczej.

Andrzej Duda wspomniał też zasadę ochrony własności oraz wolności słowa, które również wpisano do najwyższego aktu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Odpowiedź na powyższe pytania prezydent uznał za sprawę pierwszorzędną. Kwestię stosunków międzynarodowych wymienił w dalszej kolejności.

Prezydent zapowiada "ogromne inwestycje"

Duda podkreślił jednak, że w sprawie ważne jest również postrzeganie Polski przez zagranicznych inwestorów. Zaznaczył przy tym, że nie ma na myśli wyłącznie inwestorów amerykańskich.

Mamy ich bardzo, bardzo wielu i jest w tej chwili zainteresowanie – naprawdę, proszę mi wierzyć – ogromnymi inwestycjami w Polsce – zapewniał prezydent.

Pytany o szczegóły wspomniał trwające rozmowy z "wielką firmą amerykańską" oraz inwestorem z Korei. – Niech tylko te dwa przykłady pokażą, że naprawdę to są tysiące potencjalnych miejsc pracy – zapewnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

"Tak" dla repolonizacji

Andrzej Duda podkreślił, że osobiście jest zwolennikiem repolonizacji mediów. Zaznaczył jednak, że powinna następować ona poprzez rynek.

Jeśli polskie podmioty będzie na to stać, a są takie, które na to stać, to ja zachęcam do tego. Proszę kupować – mówił prezydent.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: PAP, wtv.pl

Powiązane