wtv.pl > Polska > Andrzej Duda przychyli się do wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:11

Andrzej Duda przychyli się do wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Andrzej Duda przychyli się do wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego
Wikimedia.org/wSensie.tv Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Andrzej Duda potwierdził, że przychyli się do wniosku rządu w związku z sytuacją przy granicy z Białorusią. - Wydaje się, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres kolejnych 60 dni będzie uzasadnione - powiedział prezydent.

- Rząd wystąpił do mnie z wnioskiem, aby przedłużyć stan wyjątkowy o kolejne 60 dni - przypomniał Andrzej Duda.

Prezydent argumentując swoją decyzję mówił, że stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej ułatwia służbom pracę w związku z nielegalnymi migrantami. Nawiązał do "politycznych happeningów". Dodał, że to "dezorientowało mieszkańców".

Andrzej Duda: stan wyjątkowy zostanie przedłużony

We wtorek odbyła się narada prezydenta z szefami MON, MSWiA, kancelarii prezydenta, kancelarii premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Straży Granicznej.

Politycy i funkcjonariusze zakończyli spotkanie tuż po godzinie 18. Głównym tematem była zasadność przedłużenia stanu wyjątkowego oraz obecna sytuacja w pasie przygranicznym.

- Kiedy tylko ten wniosek zostanie do mnie skierowany, ja wystąpię zgodnie z zapisami konstytucji do Sejmu, aby wypowiedział się w tej kwestii, wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego - poinformował Andrzej Duda.

Podczas przekazywania informacji, iż stan wyjątkowy przedłużony zostanie na kolejne 60 dni, Andrzej Duda zastrzegł, że ten stan rzeczy może się jeszcze zmienić. Wskazał, że stan wyjątkowy może zostać skrócony.

Obecnie prezydent Duda czeka, aż wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego trafi na jego biurko. Publicznie oświadczył jednak, że nie zamierza go odrzucać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

"Presja na granicę"

- Nasze służby zdobywały już wielokrotnie dowody na to, że to służby białoruskie pchają tych ludzi na granicę - przekazał wieczorem Andrzej Duda.

Prezydent RP wprost mówi o tym, że "trwa presja na granicę". Przytoczył raport szefa Straży Granicznej, generała Pragi, który poinformował, że tylko we wtorek do godziny 17 funkcjonariusze udaremnili 374 próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Wikimedia.org/wSensie.tv Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0