wtv.pl > Gwiazdy > Andrzej Duda wykonał piękny gest na pogrzebie Wiesława Gołasa. Tego nikt się nie spodziewał
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:09

Andrzej Duda wykonał piękny gest na pogrzebie Wiesława Gołasa. Tego nikt się nie spodziewał

Wiesław Gołas
Pawel Wodzynski/East News

Wiesław Gołas zmarł 9 września 2021 roku, a jego pogrzeb odbył się we wtorek, 14 września. Na uroczystości zdarzyło się coś niespodziewanego - Andrzej Duda ustami jednego z kancelaryjnych ministrów nadał aktorowi odznaczenie za zasługi dla polskiej sztuki.

Na uroczystości obecne były największe gwiazdy polskiego kina, m.in. Maja Komorowska czy Wiktor Zborowski.

Pogrzeb Wiesława Gołasa. Andrzej Duda odznaczył zmarłego aktora

Pogrzeb Wiesława Gołasa odbył się w kościele pw. św. Karola Boromeusza, a sam artysta został pochowany na warszawskich Powązkach.

Na uroczystości pojawiły się gwiazdy polskiego filmu, które współpracowały przed laty ze zmarłym - Janusz Gajos, który jako Janek Kos towarzyszył mu na planie "Czterech pancernych" czy Daniel Olbrychski, z którym Gołas współpracował przy "Potopie".

Obecna była też rodzina zmarłego - wdowa po aktorze, Maria Krawczyk-Gołas, ich dzieci i rodzina.

Pojawił się również Wojciech Polański z Kancelarii Prezydenta. Odczytał on w czasie uroczystości list od Andrzeja Dudy, w którym głowa państwa pośmiertnie odznaczyła aktora Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury. - Na aktorskim firmamencie zgasła gwiazda, która była punktem odniesienia zarówno dla młodych adeptów, jak i mistrzów tej profesji, szczególnie na polu arcytrudnej sztuki komedii - czytał Polański.

- Odszedł twórca o wielkiej wrażliwości i kulturze ducha, wierny etyce swojego zawodu, patriota i bojownik o wolną Polskę - podsumował.

Wiesław Gołas - komediowa twarz PRL

Gołas przede wszystkim sprawdzał się w rolach komediowych, ale nie stronił też od bardziej dramatycznych i mniej jednoznacznych postaci, jak choćby w "Prawie i pięści".

Był związany z Kabaretem Starszych Panów i Kabaretem Dudek, gdzie doskonale pokazywał swoją wszechstronność - wykorzystywał często swoją fizjonomię do odgrywania postaci z kręgów robotniczych i chłopskich. Swoimi wykonaniami piosenek Przybory i Wasowskiego oraz Młynarskiego bawił do łez.

Odszedł 9 września. Artysta już wcześniej miał problemy zdrowotne związane z wiekiem.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, wp.pl zdjęcie główne: Pawel Wodzynski/East News