wtv.pl > Polityka > Andrzej Duda niespodziewanie wspomina zbrodnię nazistów na siostrach szarytkach
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:07

Andrzej Duda niespodziewanie wspomina zbrodnię nazistów na siostrach szarytkach

Andrzej Duda przypomniał zbrodnię Nazistów na siostrach zakonnych
Piotr Molecki/East News

W poniedziałek rano prezydent Andrzej Duda opublikował wpis w języku angielskim. - Nie chcemy wiele, tylko prawdę... - napisał na koniec wpisu. Polityk mówi o cierpieniach Polaków i przypomniał tragiczne wydarzenie z sierpnia 1944 roku.

Zastanawiający wpis Andrzeja Dudy pojawił się tuż po godzinie 9 rano w poniedziałek 6 września.

- Nie ma drugiego narodu, który tak bardzo cierpiał za pomoc Żydom - napisał prezydent.

Andrzej Duda we wrześniu wspomina wydarzenia z sierpnia 1944 roku

- W sierpniu 1944 r. w Warszawie Niemcy zamordowali 8 sióstr szarytek za ukrywanie w schronie chorych Żydów. Siostry polano benzyną i spalono żywcem - napisał po angielsku Andrzej Duda.

Wiele osób komentujących niespodziewany wpis prezydenta było zaskoczonych poniedziałkową aktywnością polityka w mediach społecznościowych.

Część osób wskazuje, że stwierdzenie, iż "niewiele chcemy" nie powinno paść. Druga grupa kpi z wypowiedzi Andrzeja Dudy i pyta, czy ten przygotowuje wypracowanie na zajęcia z języka angielskiego.

Na słowa Andrzeja Dudy reaguje portal o tematyce żydowskiej

Wpis na Facebooku pojawił się dopiero w poniedziałek rano. Na Twitterze jednak opublikowany został krótko po północy.

Na oświadczenie Andrzeja Dudy postanowił odpowiedzieć portal jewish.pl, który informuje o życiu żydowskim w Polsce, ale również na świecie. Portal zadał prezydentowi niewygodne pytanie i wpisując się w styl przyjęty przez Andrzeja Dudę, zadał je po angielsku.

- Czy możesz sobie wyobrazić, że ten sam naród sprawia, że uchodźcy na granicy cierpią? - napisał jewish.pl. Andrzej Duda nie odniósł się do tego komentarza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

W tle konflikt z Izraelem

Pod koniec czerwca szef izraelskiego MSZ skomentował decyzję polskiego Sejmu dotyczącą ustanowienia granicy 30 lat prawa do dochodzenia prawa do unieważnienia decyzji administracyjnej.

- Polska musi postępować właściwie w stosunku do ocalałych z Holokaustu, w przeciwnym razie ucierpią jej więzi z Izraelem - wprost deklarował Jair Lapid.

Na słowa izraelskiego polityka zareagował premier Mateusz Morawiecki. - Wyszukiwano 120-latków w Ameryce Południowej, którzy nagle przejmowali kamienice w Polsce - mówił szef rządu. Dodawał, że "to był skandal. Koniec z tym".

Społeczność żydowska protestowała przeciwko przyjęciu nowych przepisów i wskazywała, że takie działanie ze strony polskich władz to cios dla osób, które zostają pozbawione dochodzenia prawa do zagrabionego w czasie II Wojny Światowej mienia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: wtv.pl