wtv.pl > Polityka > Zadumany Andrzej Duda tworzył metafory o Polsce. "Oczyszcza się jak rzeka. Powoli, ale stale"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:08

Zadumany Andrzej Duda tworzył metafory o Polsce. "Oczyszcza się jak rzeka. Powoli, ale stale"

andrzej duda - dąbrowa
Pawel Wodzynski/East News

W sobotę Andrzej Duda wziął udział w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego w Dąbrowie Górniczej. – Polska się oczyszcza jak rzeka. Powoli, ale stale – mówił prezydent i zapewnił, że zrobi, co może, by mogła "w spokojny sposób oczyszczać się dalej".

11 września głowa państwa odwiedziła Dąbrowę Górniczą, by uczestniczyć w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania NSZZ "Solidarność". Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym Porozumienie – jedno z czterech wydarzeń składających się na słynne Porozumienia Sierpniowe.

To był wielki czas – mówił prezydent. – I pod względem ducha, który wtedy był, i pod względem skutków, które przyniósł.

Andrzej Duda w Dąbrowie Górniczej

Duda zapewniał, że skutki Porozumień z 1980 roku widzimy do dzisiaj pod postacią "suwerennej, niepodległej, wolnej Polski". – Polski – kontynuował prezydent – która z podniesioną głową walczy o swoją pozycję.

Zapewniał przy tym, że owa pozycja należy się nam m.in. ze względu na "nasze zasługi dla Europy i dla świata".

Wspominając wydarzenia sprzed 41 lat, mówił o twardym sprzeciwie miejscowych – mimo prześladowań, bez strachu o utratę pracy czy trafienie do więzienia. – To był początek Solidarności, którego kulminacją był dokładnie wasz strajk i były wasze porozumienia – dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Metaforyczny Andrzej Duda

Nawiązując do wydarzeń z roku '89, prezydent mówił o "trwającym procesie". Dodał, że zmiany ustrojowe nie mogły odbyć się w sposób gwałtowny.

Polska się oczyszcza jak rzeka: powoli, ale stale – ocenił Duda, posługując się plastyczną metaforą. Zapewnił przy tym, że zrobi, co może, by Polska "oczyszczała się dalej".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wpolityce.pl, wtv.pl

Powiązane