wtv.pl > Gospodarka > Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:12

Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką

Duda Andrzej
Flickr/Wikimedia Commons - zdjęcie ilustracyjne

Osoby niekorzystające z karty płatniczej mogą być spokojne.

Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o środkach płatniczych. Zgodnie z jej założeniami, sprzedawca lub usługodawca nie będzie mógł odmówić klientowi zapłaty w formie gotówkowej.

Duda idzie na rękę Glapińskiemu

Choć wielu prezesów banków centralnych decyduje się na odchodzenie od płatności gotówką zastępując ją transakcjami cyfrowymi i niewymagającymi używania fizycznego pieniądza, prezes NBP nie podziela ich opinii.

Według Adama Glapińskiego, możliwość używania obu form płatności świadczy o bezpieczeństwie państwa. Wobec tego wystąpił do prezydenta z propozycją nowelizacji ustawy.

Andrzej Duda poparł Glapińskiego, co skutkowało całkiem nową ustawą o środkach płatniczych. Co jednak oznacza ona w praktyce?

Wchodząc do sklepu lub korzystając z usług, sprzedawca lub usługodawca nie będzie mógł odmówić klientowi płatności gotówką. Do tej pory zdarzało się, że placówki zaopatrzone jedynie w terminal płatniczy odmawiały klientom przyjęcia fizycznych pieniędzy.

(Nie) wszędzie zapłacisz gotówką

Uchwalenie ustawy nie oznacza jednak, że wszędzie pojawi się nakaz płatności w obu formach. Robiąc zakupy przez internet, naturalnie, nie mamy możliwości zapłacenia gotówką.

To samo tyczy się kas samoobsługowych, gdzie nie ma możliwości kontaktu z personelem. Podobnie, podczas imprez masowych, jeśli w regulaminie znajdzie się przepis o płatności bezgotówkowej jako jedynej możliwości, nie będzie można wykorzystać fizycznych pieniędzy.

Przepisy ustawy, którą podpisał prezydent mają wejść w życie po 30 dniach od jej ogłoszenia.

Według danych, na które powołuje się NBP, w zeszłym roku aż 98 % społeczeństwa decydowało się na płatności gotówkowe. Z innych form korzystało 76 %.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane