wtv.pl > Polityka > Zaskakujące przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech. “Nasza służba polega na zaplataniu”
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:08

Zaskakujące przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech. “Nasza służba polega na zaplataniu”

ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Prezydent Andrzej Duda udał się w zagraniczną podróż, aby odebrać odznakę z rąk prezydenta Węgier. Podczas wizyty wygłosił patetyczne przemówienie na temat relacji polsko-węgierskich. Poetyckie sformułowania były komentowane w “Szkle kontaktowym” TVN24.

Polak, Węgier, dwa bratanki. Prezydent Andrzej Duda z ważną odznaką

W czwartek 9 września prezydent Andrzej Duda gościł w Budapeszcie. W trakcie uroczystości prezydent Węgier János Áder odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą. 

Skąd to wyróżnienie? Węgierski rządzący wskazał, że Andrzej Duda umacnia przyjaźń polsko-węgierską i rozszerza zasięg działania Grupy Wyszehradzkiej (zrzeszenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier).

- Szanowny panie prezydencie, drogi Andrzeju, przyjmij to odznaczenie jako szczere uznanie ze strony narodu węgierskiego, jako znak naszego wielkiego szacunku - mówił János Áder.

“Nasza służba polega na zaplataniu”. Andrzej Duda w poetyckim przemówieniu

Przyjmując odznakę, Andrzej Duda stwierdził, że to dla niego zaszczytny, ważny i wzruszający moment. - Nasza służba polega na zaplataniu. Na zaplataniu nitek łączących nasze narody - zaznaczył prezydent, zaplatając jednocześnie dłonie.

W dalszej części przemówienia stwierdził, że “każde spotkanie, każda rozmowa, każde wzajemne zrozumienie i wykonanie nawet drobnego działania na rzecz przyjaźni” to “nić wzmacniająca tę więź”.

Prezydent używał także bardziej wyszukanych sformułowań. - Jest to dodanie kolejnych ściegów wielkiego kobierca, który zaczęto wiązać wtedy, kiedy powstało nasze państwo - kontynuował Andrzej Duda.

Zaskakujące wystąpienie prezydenta było komentowane w programie satyrycznym “Szkło kontaktowe” na antenie TVN24. - O stosunkach międzynarodowych można mówić naukowo, ale kiedy chodzi o stosunki polsko-węgierskie to warto zastosować trochę środków poetyckich - stwierdzili autorzy odcinka.

Internauci odebrali przemówienie Andrzeja Dudy bardziej sceptycznie. Na Twitterze pojawiło się dużo komentarzy zaskoczonych obywateli. “Czy tylko mi się wydaje, że on zwyczajnie wygaduje głupoty? Biorę pod uwagę powagę pełnionej funkcji, dotychczasowe dokonania, ogólny obraz Polski w świecie. I teraz wychodzi on i robi takie przedstawienie”, czytamy w jednym z postów. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: