wtv.pl > Polska > Zmarł Jerzy Targalski. Prezydent Andrzej Duda zamieścił wzruszający wpis
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:10

Zmarł Jerzy Targalski. Prezydent Andrzej Duda zamieścił wzruszający wpis

Pixabay/Artem_Apukhtin
Pixabay/Artem_Apukhtin

Nie żyje historyk i publicysta Jerzy Targalski. Na tę smutną wiadomość zareagował prezydent Andrzej Duda, który opublikował na Twitterze wzruszający wpis. 

Odszedł Jerzy Targalski. Prezydent wspomina historyka

W niedzielę 19 września nad ranem zmarł historyk i publicysta Jerzy Targalski. Smutną wiadomość przekazała dziennikarka Dorota Kania.

Jeszcze w lipcu Kania apelowała o modlitwę za historyka, który był w ciężkim stanie. Niestety, Jerzy Targalski zmarł w wieku 69 lat.

Publicystę wspomina na Twitterze również Andrzej Duda. Jerzego Targalskiego nazwał “rycerzem”.

Kim był Jerzy Targalski?

Jerzy Targalski urodził się w 1952 r. w Łodzi. Był historykiem, publicystą i orientalistą. Uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach PRL był członkiem PZPR, a później - działaczem opozycyjnym.

W 1980 r. działał w NSZZ “Solidarność” na Wydziale Historycznym UW. Rok później założył podziemny dwumiesięcznik “Obóz”.

W latach 1984-1987 przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z jednym z najważniejszych czasopism emigracyjnych - paryską “Kulturą”, dla której pisał kroniki białoruską, litewską i ukraińską.

Wraz z Dorotą Kanią i Maciejem Maroszem współtworzył serię “Resortowe dzieci” (2013 r.). W publikacji dziennikarze śledzili losy osób ze świata polityki i mediów i szukali powiązań z PZPR, SB i Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego. Autorom zarzucano uproszczenia, a książki spotkały się z krytyką. Mimo tego sprzedały się w ok. 130 tys. egzemplarzy.

Publikacją zajął się nawet sąd. Dziennikarz Jacek Żakowski, który widniał na okładce książki, przekonywał, że nie ma w niej dowodów na jego powiązania ze służbami PRL. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał przekazanie 50 tys. zł w ramach zadośćuczynienia, opublikowanie przeprosin na łamach gazet i zabronił publikacji książki z wizerunkiem Żakowskiego na rok.

Wydawnictwo Fronda pozwała również dziennikarka Monika Olejnik. Jej zdaniem napis na tyle książki naruszał jej dobra osobiste. Autorzy stwierdzili bowiem, że nie jest patriotką.

W 2020 r. Andrzej Duda odznaczył Jerzego Targalskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane