Zmarł Jerzy Targalski. Prezydent Andrzej Duda zamieścił wzruszający wpis
Nie żyje historyk i publicysta Jerzy Targalski. Na tę smutną wiadomość zareagował prezydent Andrzej Duda, który opublikował na Twitterze wzruszający wpis.
Odszedł Jerzy Targalski. Prezydent wspomina historyka
W niedzielę 19 września nad ranem zmarł historyk i publicysta Jerzy Targalski. Smutną wiadomość przekazała dziennikarka Dorota Kania.
Jeszcze w lipcu Kania apelowała o modlitwę za historyka, który był w ciężkim stanie. Niestety, Jerzy Targalski zmarł w wieku 69 lat.Dziś do Donu Ojca odszedł dr Jerzy Targalski. Do zobaczenia w lepszym świecie, przyjacielu.
— Dorota Kania (@DorotaKania2) September 19, 2021
Publicystę wspomina na Twitterze również Andrzej Duda. Jerzego Targalskiego nazwał “rycerzem”.
Dziś rano odszedł dr Jerzy Targalski. Historyk, politolog i publicysta. Odszedł przedwcześnie, miał 69 lat. Wolna, suwerenna i niepodległa Polska straciła Rycerza z mocą i determinacją walczącego o Jej umocnienie. Cześć Jego pamięci! R.I.P.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) September 19, 2021
Kim był Jerzy Targalski?
Jerzy Targalski urodził się w 1952 r. w Łodzi. Był historykiem, publicystą i orientalistą. Uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach PRL był członkiem PZPR, a później - działaczem opozycyjnym.
W 1980 r. działał w NSZZ “Solidarność” na Wydziale Historycznym UW. Rok później założył podziemny dwumiesięcznik “Obóz”.
W latach 1984-1987 przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z jednym z najważniejszych czasopism emigracyjnych - paryską “Kulturą”, dla której pisał kroniki białoruską, litewską i ukraińską.
Wraz z Dorotą Kanią i Maciejem Maroszem współtworzył serię “Resortowe dzieci” (2013 r.). W publikacji dziennikarze śledzili losy osób ze świata polityki i mediów i szukali powiązań z PZPR, SB i Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego. Autorom zarzucano uproszczenia, a książki spotkały się z krytyką. Mimo tego sprzedały się w ok. 130 tys. egzemplarzy.
Publikacją zajął się nawet sąd. Dziennikarz Jacek Żakowski, który widniał na okładce książki, przekonywał, że nie ma w niej dowodów na jego powiązania ze służbami PRL. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał przekazanie 50 tys. zł w ramach zadośćuczynienia, opublikowanie przeprosin na łamach gazet i zabronił publikacji książki z wizerunkiem Żakowskiego na rok.
Wydawnictwo Fronda pozwała również dziennikarka Monika Olejnik. Jej zdaniem napis na tyle książki naruszał jej dobra osobiste. Autorzy stwierdzili bowiem, że nie jest patriotką.
W 2020 r. Andrzej Duda odznaczył Jerzego Targalskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: