wtv.pl > Polityka > Sejm przyjął poprawki Senatu. Prezydent RP i samorządowcy dostaną podwyżki
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:09

Sejm przyjął poprawki Senatu. Prezydent RP i samorządowcy dostaną podwyżki

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Sejm zaakceptował dwie senackie poprawki do ustawy o wynagrodzeniu osób na kierowniczych stanowiskach państwowych. Dzięki temu zasady naliczania pensji mają być bardziej precyzyjne. Dokument wprowadza podwyżki dla prezydenta RP i samorządowców.

Pensje polityków na nowych zasadach. Prezydent dostanie podwyżkę

W piątek 17 września Sejm pochylił się nad czterema poprawkami Senatu do ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Ostatecznie za sprawą rekomendacji Sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie przyjęli tylko dwie propozycje przedłożone przez senatorów.

Czego dotyczą? Zaakceptowane poprawki doprecyzowują zasady naliczania pensji dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, które wymienia ustawa.

Na uprzywilejowanej pozycji znajdzie się m.in. prezydent RP. Nowe przepisy wskazują, że pensja głowy państwa ma bazować na wynagrodzeniu zasadniczym (9,8-krotność kwoty bazowej) oraz na dodatku funkcyjnym (4,2-krotność kwoty bazowej). 

Co to oznacza w praktyce? Prezydent RP będzie zarabiał o 40 proc. więcej niż dotychczas. Jego zarobki wzrosną z ok. 20 tys. do 28 tys. zł.

Nie tylko prezydent otrzyma podwyżkę. Nowelizacja wprowadza także zmiany w wynagrodzeniach byłych prezydentów. Zasady ustalania maksymalnej wysokości diet lub pensji w samorządzie terytorialnych bez względu na piastowane stanowisko również ulegną modyfikacjom.

Najpierw podwyżka dla premiera, teraz dla prezydenta

Nowelizacja ustawy to odpowiedź na rozporządzenie, które Andrzej Duda podpisał w sierpniu. Prezydencki dokument wprowadził podwyżki m.in. dla marszałków Sejmu, Senatu, premiera i podsekretarzy stanu.

Dzięki temu podwyżkę zanotowały także uposażenia parlamentarzystów. Zgodnie z przepisami w sprawie wykonywania mandatu posła i senatora ich zarobki odpowiadają 80 proc. wysokości pensji podsekretarza stanu. W wyliczeniach nie uwzględnia się dodatku z tytułu wysługi lat.

Po zmianach szef rządu i marszałkowie otrzymują uposażenie rzędu 20 tys. zł. Z kolei parlamentarzyści zarabiają 12 tys. zł.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane