wtv.pl
Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego, ministra Kamińskiego oraz komendanta głównego Straży Granicznej

Jakub Kaminski/East News

Niebezpieczne działania Białorusi. Morawiecki na pilnej konferencji ujawnia, co się dzieje na granicy

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

- Tak napiętej sytuacji na granicy z Białorusią nie mieliśmy od ponad 30 lat. To kryzys imigracyjny, który od samego początku jest prowokacją reżimu Łukaszenki i próbą wywołania politycznego chaosu i ataku na wschodnią granicę UE - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Pilna konferencja szefa rządu, ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz gen. Tomasza Pragi, komendanta głównego Straży Granicznej. Przekazano ważne informacje na temat stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Kryzys migracyjny w Usnarzu Górnym trwa.

- Szanowni państwo, każdy dzień na granicy z białorusią to kolejne prowowacje białoruskie, których liczby idą w setki - powiedział na początku szef rządu. - Nie spodziewamy się spadku napięcia na wschodniej granicy - dodał Mateusz Morawiecki.

O godzinie 11 Mateusz Morawiecki postanowił skomentować kryzys związany z uchodźcami obecnymi przy wschodniej granicy kraju w miejscowości Usnarz Górny. Padły ważne słowa, głównie tezy oskrażające Białoruś.

Premier wprost mówił o agresywnych działań ze strony Białorusi

- Migranci są ściągani i transportowani na granicę polską - mówił premier Mateusz Morawiecki. Pokazano zdjęcia potwierdzające tezę o specjalnym działaniu służb białoruskich.

- Zatrzymujemy osoby, które są prawdopdoobnie są na służbie służb białoruskich i współpracujące ze służbami Łukaszenki starają się przerzucić imigrantów do Polski w sposób nielegalny - przekazał premier.

Premier zwrócił również uwagę, że w jego opinii działania opozycji w związku z kryzysem migracyjnym były nie tylko szkodliwe. - Rozgrywali plan zdarzeń dokładnie zaplanowany w Mińsku - stwierdził szef rządu.

Przekazał, że właśnie te działania przyczyniły się do złożenia przez jego rząd wniosku do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego. - Wprowadziliśmy stan wyjątkowy, żeby plan białoruskich służb nie był dalej wypełniany - przekazał Mateusz Morawicki i zaapelował do posłów w Sejmie, którzy będą zajmować się w poniedziałek kwestią stanu wyjątkowego.

Szef MSWiA dziękuje strażnikom granicznym

Pierwszą kwestią, jaka poruszona została na poniedziałkowej konferencji przez ministra Mariusza Kamińskiego było docenienie pracy strażników kontrolujących sytuację na wschodniej granicy.

- Nasi strażnicy graniczni prowadzą rozmowy z osobami, które zostały zatrzymane. Większość z tych osób, są to w większości obywatele Iraku, którzy dotarli do Mińska z Bagdadu. Proszę nie wiązać tych obywateli z wydarzeniami, które mają obecnie miejsce w Afganistanie - powiedział szef MSWiA.

Według wiadomości przekazanych przez ministra Kamińskiego zatrzymywane osoby mają od dawna mieszkać na terenie Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kolejni nielegalni migranci próbowali przekroczyć granicę

W poniedziałek rano Straż Graniczna poinformowała, że tylko w niedzielę 5 września strażnicy SG udaremnili 151 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

- Zatrzymali (strażnicy graniczni - przyp red.) jedną nielegalną imigrantkę, obywatelkę Konga, której udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej (uraz nogi), wezwali karetkę pogotowia, która zabrała ją do szpitala - przekazała Straż Graniczna. O zdarzeniu mówił na konferencji minister Mariusz Kamiński.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Andrzej Duda niespodziewanie wspomina zbrodnię nazistów na siostrach szarytkach

  • Brzesko: 44-letni mężczyzna spadł z wysokości sześciu metrów

  • Kurski wskazuje, że inna telewizja ma "niemal jeden do jeden oprawę TVP INFO". Dodał, że jego stacje zapewniają wolny wybór w mediach

Źródło: wtv.pl
Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >